• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Mahua Moitra: 'মা কালিয়ে মাংস খায় আৰু সুৰা গ্ৰহণ কৰে।' মহুৱা মৈত্ৰৰ মন্তব্যত দেশত হাহাকাৰ

Mahua Moitra: 'মা কালিয়ে মাংস খায় আৰু সুৰা গ্ৰহণ কৰে।' মহুৱা মৈত্ৰৰ মন্তব্যত দেশত হাহাকাৰ

Mahua Moitra: মহুয়া মৈত্ৰই কয় যে ছিকিমত দেৱীগৰাকীক হুইস্কি প্ৰদান কৰা হয় যিটো উত্তৰ প্ৰদেশত ঈশ্বৰ নিন্দামূলক কাৰ্য্য হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব।

Mahua Moitra: মহুয়া মৈত্ৰই কয় যে ছিকিমত দেৱীগৰাকীক হুইস্কি প্ৰদান কৰা হয় যিটো উত্তৰ প্ৰদেশত ঈশ্বৰ নিন্দামূলক কাৰ্য্য হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব।

Mahua Moitra: মহুয়া মৈত্ৰই কয় যে ছিকিমত দেৱীগৰাকীক হুইস্কি প্ৰদান কৰা হয় যিটো উত্তৰ প্ৰদেশত ঈশ্বৰ নিন্দামূলক কাৰ্য্য হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব।

  • Share this:
হিন্দুসকলৰ আৰাধ্য দেৱী মা কালি (Goddess Kali)  “মাংস খোৱা, মদ গ্ৰহণ কৰা” দেৱী। এই মন্তব্য কৰি নতুন বিতৰ্কৰ অৱতাৰণা কৰিছে  TMCৰ সাংসদ মহুয়া মৈত্ৰ (Mahua Moitra)ই। চিগাৰেট সেৱন কৰি থকা আৰু সংলিংগ সম্প্ৰদায়ৰ ৰামধেনুৰ পতাকা হাতত লৈ থকা এখন চিনেমাৰ পোষ্টাৰক লৈ হোৱা বিতৰ্কৰ প্ৰতি সঁহাৰি জনাই টিএমচিৰ সাংসদ মহুয়া মৈত্ৰই মঙলবাৰে কয় যে দেৱীগৰাকী তেওঁৰ মতে “মাংস খোৱা, মদ গ্ৰহণ কৰা (meat-eating, alcohol-accepting)”।

“মোৰ বাবে কালি, মাংস খোৱা, মদ গ্ৰহণ কৰা দেৱী। আপোনাৰ দেৱীৰ কল্পনা কৰাৰ স্বাধীনতা আছে। কিছুমান ঠাইত দেৱতাক হুইস্কি আগবঢ়োৱা হয় আৰু আন কিছুমান ঠাইত ই ঈশ্বৰ নিন্দা হ’ব।’- ইণ্ডিয়া টুডে কনক্লেভ ইষ্ট ২০২২ৰ দ্বিতীয় দিনটোত মহুয়া মৈত্ৰই এইদৰে কয়।

ইণ্ডিয়া টুডেৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি মহুয়া মৈত্ৰই কয় যে ছিকিমত দেৱীগৰাকীক হুইস্কি প্ৰদান কৰা হয় যিটো উত্তৰ প্ৰদেশত ঈশ্বৰ নিন্দামূলক কাৰ্য্য হিচাপে গণ্য কৰা হ’ব।

“ছিকিমলৈ গ’লে দেখিব যে তেওঁলোকে কালি দেৱীক হুইস্কি আগবঢ়াইছে। কিন্তু যদি আপুনি উত্তৰ প্ৰদেশলৈ যায়, আৰু যদি আপুনি তেওঁলোকক কয় যে আপুনি দেৱীক ‘প্ৰসাদ’ হিচাপে হুইস্কি আগবঢ়াইছে, তেন্তে তেওঁলোকে ইয়াক ঈশ্বৰ নিন্দা বুলি ক’ব,” তেওঁৰ উদ্ধৃতিৰে কোৱা হৈছে।

হিন্দু দেৱী মা কালিক বহু ভক্তিৰে পূজা কৰা পশ্চিমবংগ (West Bengal)ৰ সাংসদ মৈত্ৰই চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতা লীনা মণিমেকলাই (film-maker Leena Manimekalai)ৰ তথ্যচিত্ৰৰ পোষ্টাৰক লৈ সৃষ্টি হোৱা বিতৰ্কৰ ওপৰত নিজৰ মত এইদৰে প্ৰকাশ কৰে।

কিন্তু, মৈত্ৰৰ দল তৃণমূল কংগ্ৰেছে (TMC) তেওঁৰ এই মন্তব্যক গৰিহণা দি কয় যে এই মন্তব্য “দলটোৱে সমৰ্থন কৰা নাই”।

দলটোৱে টুইট কৰি কয় যে, “#IndiaTodayConclaveEast2022 ত @MahuaMoitraই কৰা মন্তব্য আৰু দেৱী কালিৰ ওপৰত তেওঁৰ যি মতামত প্ৰকাশ কৰা হৈছে তেওঁৰ ব্যক্তিগত ক্ষমতাত কৰা হৈছে আৰু ইয়াক দলটোৱে কোনো ধৰণে বা কোনো ৰূপত সমৰ্থন কৰা নাই। নিখিল ভাৰত তৃণমূল কংগ্ৰেছে এনে মন্তব্যক তীব্ৰ ভাষাৰে গৰিহণা দিছে।"

পোষ্টাৰখনত হিন্দু দেৱতা কালিৰ ৰূপত সাজ-পোছাক পৰিধান কৰা এগৰাকী নাৰীক চিত্ৰিত কৰা হৈছে। চিগাৰেট খাই থকা আৰু LGBTQI সম্প্ৰদায়ৰ প্ৰাইড পতাকা হাতত লৈ থকা দেখা গৈছে। বহুতে কয় যে পোষ্টাৰখনে হিন্দু (Hindu) সমাজক অপমান কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে আৰু পাছলৈ ধৰ্মীয় আৱেগক আঘাত দিছে।

বহুতে মণিমেকলাইক গ্ৰেপ্তাৰৰ বাবেও আহ্বান জনাইছে, বিতৰ্কিত পোষ্টাৰখনৰ সৈতে জড়িত দিল্লী আৰক্ষীয়ে চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতাজনৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ ৰুজু কৰিছে। আৰক্ষীয়ে জনোৱা মতে, এজন অধিবক্তাৰ অভিযোগৰ ভিত্তিত এফ আই আৰ দাখিল কৰা হৈছে, য’ত এনে “উচটনিমূলক” পোষ্টাৰ আছে বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰা হৈছে।

কানাডস্থিত মাদুৰাইত জন্মগ্ৰহণ কৰা চলচ্চিত্ৰ নিৰ্মাতাগৰাকীৰ 'কালি' পোষ্টাৰখন টৰন্টোৰ আগা খান সংগ্ৰহালয়ত অনুষ্ঠিত হোৱা ‘ৰিদমছ অৱ কানাডা’ ছেগমেণ্টৰ অংশ।
Published by:Manjumoni Borah
First published: