• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • প্ৰসংগঃ ঝাৰখণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হেমন্ত চোৰেনৰ বিধায়ক পদ খাৰিজ; এই সন্দৰ্ভত অৱগত নহয় বুলি প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীৰ

প্ৰসংগঃ ঝাৰখণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হেমন্ত চোৰেনৰ বিধায়ক পদ খাৰিজ; এই সন্দৰ্ভত অৱগত নহয় বুলি প্ৰতিক্ৰিয়া প্ৰকাশ মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীৰ

নিৰ্বাচন আয়োগে ঝাৰখণ্ডৰ ৰাজ্যপালক হেমন্ত চোৰেনৰ অযোগ্যতাৰ আৱেদন দিয়াৰ সন্দৰ্ভত তেওঁ অৱগত নাছিল।

নিৰ্বাচন আয়োগে ঝাৰখণ্ডৰ ৰাজ্যপালক হেমন্ত চোৰেনৰ অযোগ্যতাৰ আৱেদন দিয়াৰ সন্দৰ্ভত তেওঁ অৱগত নাছিল।

নিৰ্বাচন আয়োগে ঝাৰখণ্ডৰ ৰাজ্যপালক হেমন্ত চোৰেনৰ অযোগ্যতাৰ আৱেদন দিয়াৰ সন্দৰ্ভত তেওঁ অৱগত নাছিল।

  • Share this:
ঝাৰখণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হেমন্ত চোৰেনৰ বিধায়ক পদ বাতিল হোৱা বুলি সংবাদ মাধ্যমত প্ৰচাৰিত বাতৰিক লৈ মুখ্যমন্ত্ৰীজনে কয় যে নিৰ্বাচন আয়োগে ৰাজ্যৰ ৰাজ্যপালক তেওঁৰ অযোগ্যতাৰ আৱেদন দিয়াৰ সন্দৰ্ভত তেওঁ অৱগত নাছিল। ইফালে, ৰাজ্যপাল ৰমেশ বেছ দিল্লীৰ পৰা ৰাঁচীত উপস্থিত হৈছেহি। দৰাচলতে, সংবাদ মাধ্যমত এক বাতৰি প্ৰকাশ পাইছে যে ঝাৰখণ্ডৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ আসন বিপদত আছে। নিৰ্বাচন আয়োগে তেওঁৰ বিৰুদ্ধে ৰাজ্যপাল ৰমেশ বেছলৈ এটা প্ৰতিবেদন প্ৰেৰণ কৰিছে যি বিধানসভাৰ সদস্যপদ বাতিলৰ বিষয়ত ওপৰত আধাৰিত। অৱশ্যে, প্ৰতিবেদনত কি আছে সেয়া এতিয়াও স্পষ্ট হোৱা নাই।

চোৰেনে এক বিবৃতিত কয় যে, বিজেপিৰ এজন সাংসদ আৰু তেওঁলোকৰ পুতলা সদৃশ সাংবাদিককে আদি কৰি বিজেপি নেতাসকলে নিজেই ইচিআই প্ৰতিবেদনৰ খচৰা প্ৰস্তুত কৰিছে, যিটো অন্যথা এটা বন্ধ কভাৰৰ প্ৰতিবেদনহে মাথো।

আনহাতে, বিজেপি সাংসদ নিশিকান্ত ডুবেই এইক্ষেত্ৰত কয় যে হেমন্ত চোৰেনে নৈতিক ভিত্তিত মধ্যৱৰ্তী নিৰ্বাচনৰ দিশে আগবাঢ়িব লাগে। তেওঁ লগতে কয় যে, বিধানসভা খন ভংগ কৰিব লাগে আৰু সকলো ৮১ টা বিধানসভা সমষ্টিত নিৰ্বাচন পুনৰ অনুষ্ঠিত কৰিব লাগে।

মন কৰিবলগীয়া কথা যে, খনন সংক্ৰান্তীয় গোচৰত হেমন্ত চোৰেনৰ ওপৰত বৰ্তমান তদন্ত চলি আছে। এই গোচৰটোত তেওঁৰ নিজৰ নামত খনন লীজ আৱণ্টন গোচৰৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। হেমন্তৰ ওপৰত তেওঁৰ পদৰ অপব্যৱহাৰ কৰাৰ অভিযোগো চলি আছে। ৰাজ্যপালে নিৰ্বাচন আয়োগৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিবলৈ বাধ্য কিয়নো বিজেপিয়ে ৰাজ্যপালৰ ওচৰত অবৈধ আৱণ্টনৰ বিষয়ে অভিযোগ কৰিছিল।

হেমন্ত সোৰেনক মুখ্যমন্ত্ৰী হৈ থাকোতে ৰাঁচীৰ আনাগাদাত লীজত এটা শিলৰ কুৱেৰী লোৱাৰ অভিযোগ আছিল। বিজেপিয়ে ২০২২ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰীত ঝাৰখণ্ডৰ ৰাজ্যপাল ৰমেশ বেছৰ ওচৰত এখন স্মাৰকপত্ৰ দাখিল কৰিছিল য'ত অভিযোগ কৰা হৈছিল যে হেমন্ত চোৰেনে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পদত অধিষ্ঠিত হৈ ৰাঁচীৰ অনাগদাত তেওঁৰ নামত এটা শিল খনন লীজ আৱণ্টন কৰিছিল।

নিৰ্বাচন আয়োগত এই বিষয়টোৰ শুনানি সোমবাৰে সম্পন্ন হৈছিল। মঙলবাৰে ঝাৰখণ্ডৰ ৰাজ্যপাল ৰমেশ বাইছলৈ ৰায়প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল। বিশেষ সূত্ৰই জনোৱা অনুসৰি প্ৰতিবেদনখন পিছদিনা ৰাজ্যপালৰ কাৰ্যালয়ে লাভ কৰিছিল। একে সময়তে, সাংসদ নিশিকান্ত ডুবেয়েও আজি টুইট কৰি কয় যে নিৰ্বাচন আয়োগৰ পত্ৰ ৰাজভৱনত উপস্থিত হৈছে।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি