• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • President's Address to the Nation: ভাৰতৰ বিকাশ এতিয়া অধিক অন্তৰ্ভুক্তিমূলক; লিংগ বৈষম্যও কমি আহিছে: স্বাধীনতা দিৱসৰ প্ৰাকক্ষণত ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মুৰ দেশবাসীক সম্বোধন

President's Address to the Nation: ভাৰতৰ বিকাশ এতিয়া অধিক অন্তৰ্ভুক্তিমূলক; লিংগ বৈষম্যও কমি আহিছে: স্বাধীনতা দিৱসৰ প্ৰাকক্ষণত ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মুৰ দেশবাসীক সম্বোধন

President's Address to the Nation: ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মু (President Droupadi Murmu)ৱে দেওবাৰে ৭৬ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস (76th Independence Day)ৰ প্ৰাকক্ষণত দেশবাসীক সম্বোধন কৰি সকলো স্বাধীনতা সংগ্ৰামীৰ ত্যাগক স্মৰণ কৰে।

President's Address to the Nation: ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মু (President Droupadi Murmu)ৱে দেওবাৰে ৭৬ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস (76th Independence Day)ৰ প্ৰাকক্ষণত দেশবাসীক সম্বোধন কৰি সকলো স্বাধীনতা সংগ্ৰামীৰ ত্যাগক স্মৰণ কৰে।

President's Address to the Nation: ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মু (President Droupadi Murmu)ৱে দেওবাৰে ৭৬ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস (76th Independence Day)ৰ প্ৰাকক্ষণত দেশবাসীক সম্বোধন কৰি সকলো স্বাধীনতা সংগ্ৰামীৰ ত্যাগক স্মৰণ কৰে।

  • Share this:
ৰাষ্ট্ৰপতি দ্ৰৌপদী মুৰ্মু (President Droupadi Murmu)ৱে দেওবাৰে ৭৬ সংখ্যক স্বাধীনতা দিৱস (76th Independence Day)ৰ প্ৰাকক্ষণত দেশবাসীক সম্বোধন কৰি সকলো স্বাধীনতা সংগ্ৰামীৰ ত্যাগক স্মৰণ কৰে। ভাৰতৰ অৰ্থনীতিৰ বিকাশ হৈছে বুলি উল্লেখ কৰি দৃঢ়তাৰে কয় যে দেশৰ অৰ্থনৈতিক উন্নয়ন সকলোকে সামৰি লোৱা আৰু লিংগ বৈষম্যও হ্ৰাস পাইছে।

“ভাৰতৰ নতুনকৈ পোৱা আত্মবিশ্বাস ইয়াৰ যুৱক-যুৱতী, কৃষক, আৰু সৰ্বোপৰি মহিলাসকলৰ মনোভাৱৰ পৰাই উদ্ভৱ হৈছে। লিংগ বৈষম্য হ্ৰাস পাইছে আৰু মহিলাসকলে আগবাঢ়িছে, বহু কাঁচৰ চিলিং ভাঙিছে। সামাজিক আৰু ৰাজনৈতিক প্ৰক্ৰিয়াত তেওঁলোকৰ ক্ৰমবৰ্ধমান অংশগ্ৰহণ নিৰ্ণায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব। তৃণমূল পৰ্যায়ত আমাৰ পঞ্চায়তী ৰাজ প্ৰতিষ্ঠানসমূহত ১৪ লাখৰো অধিক নিৰ্বাচিত মহিলা প্ৰতিনিধি আছে।'

তেওঁ লগতে আঙুলিয়াই দিয়ে যে যেতিয়া বিশ্বই মহাসংকটৰ অৰ্থনৈতিক পৰিণতিৰ সৈতে যুঁজি আহিছে, তেতিয়া ভাৰতে নিজৰ কাৰ্যক একত্ৰিত কৰি এতিয়া আগবাঢ়িছে।

“১৯৪৭ চনৰ ১৫ আগষ্টত আমি ঔপনিৱেশিক শাসনৰ শিকলি কাটি পেলালোঁ। সেই শুভ দিনটোৰ বৰ্ষপূৰ্তি উদযাপন কৰাৰ সময়ত আমি সকলো স্বাধীনতা সংগ্ৰামীক প্ৰণাম জনাইছোঁ। তেওঁলোকে সকলো ত্যাগ কৰিলে যাতে আমি সকলোৱে মুক্ত ভাৰতত উশাহ ল’ব পাৰো।’

‘২০৪৭ চনৰ ভিতৰত আমি আমাৰ স্বাধীনতা সংগ্ৰামীসকলৰ সপোন সম্পূৰ্ণৰূপে বাস্তৱায়িত কৰিম। বাবাছাহেব ভীমৰাৱ আম্বেদকাৰৰ নেতৃত্বত সংবিধানৰ খচৰা প্ৰস্তুত কৰাসকলৰ দৃষ্টিভংগীক আমি এক সুনিৰ্দিষ্ট আকৃতি দিম।’-ৰাষ্ট্ৰপতি মুৰ্মৱে লগতে কয়।

ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে কয় যে ভাৰতত গণতান্ত্ৰিক ৰূপৰ চৰকাৰৰ সফলতাক লৈ আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় নেতা-বিশেষজ্ঞসকলে সন্দেহ প্ৰকাশ কৰিছে যদিও ভাৰতীয়সকলে সন্দেহবাদীসকলক ভুল বুলি প্ৰমাণ কৰিছে। গণতন্ত্ৰই কেৱল এই মাটিত শিপা গজিলেই নহয়, ই সমৃদ্ধও হৈছে বুলিও তেওঁ লগতে কয়।

আন বেছিভাগ সুপ্ৰতিষ্ঠিত গণতন্ত্ৰতে ভোটাধিকাৰ পাবলৈ মহিলাসকলে দীৰ্ঘদিনীয়া সংগ্ৰাম কৰিবলগীয়া হৈছিল বুলি আলোকপাত কৰি মুৰ্মুৱে কয় যে ভাৰতে গণৰাজ্যৰ আৰম্ভণিৰে পৰাই সাৰ্বজনীন প্ৰাপ্তবয়স্ক ভোটাধিকাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল। “এইদৰে আধুনিক ভাৰতৰ নিৰ্মাতাসকলে প্ৰতিজন প্ৰাপ্তবয়স্ক নাগৰিকক জাতি গঠনৰ সামূহিক প্ৰক্ৰিয়াত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ সক্ষম কৰি তুলিলে। এইদৰে ভাৰতে বিশ্বক গণতন্ত্ৰৰ প্ৰকৃত সম্ভাৱনা আৱিষ্কাৰ কৰাত সহায় কৰাৰ কৃতিত্ব দিব পাৰি।'

“মই বিশ্বাস কৰোঁ যে এইটো কাকতলীয়া নাছিল। সভ্যতাৰ আৰম্ভণিতে এই ভূমিৰ সন্ত আৰু দাৰ্শনিকসকলে মানৱতাৰ এক দৃষ্টিভংগী গঢ়ি তুলিছিল যিটো সকলোৰে সমতাৰ দ্বাৰা সংজ্ঞায়িত কৰা হৈছিল; সঁচাকৈয়ে, সকলোৰে একতা। মহাত্মা গান্ধীৰ দৰে ইয়াৰ মনিষীসকলে আমাৰ প্ৰাচীন মূল্যবোধক আধুনিক যুগৰ বাবে পুনৰ আৱিষ্কাৰ কৰিলে। তেতিয়া, আমাৰ গণতন্ত্ৰত ভাৰতীয় বৈশিষ্ট্য থকাটো কোনো আচৰিত কথা নহয়। গান্ধীজীয়ে বিকেন্দ্ৰীকৰণ আৰু জনসাধাৰণৰ ক্ষমতাৰ পোষকতা কৰিছিল।’- ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে কয়।

‘ৰাষ্ট্ৰীয় শিক্ষা নীতি’ক প্ৰশংসা কৰি মুৰ্মুৱে কয় যে ইয়াৰ লক্ষ্য হৈছে ভৱিষ্যত প্ৰজন্মক ঔদ্যোগিক বিপ্লৱৰ পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰাৰ লগতে ইয়াক আমাৰ ঐতিহ্যৰ সৈতে পুনৰ সংযোগ কৰা।

ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে কয় যে ১৪ আগষ্টত বিভাজনৰ ভয়ানক স্মৃতি দিৱস পালন কৰাৰ উদ্দেশ্য হৈছে সামাজিক সমন্বয়, মানৱ সবলীকৰণ আৰু ঐক্যৰ প্ৰসাৰ।

তদুপৰি প্ৰতি বছৰে ১৫ নৱেম্বৰত জানজতীয়া গৌৰৱ দিৱস উদযাপন কৰাৰ বাবে চৰকাৰে লোৱা সিদ্ধান্তক আদৰণি জনায়। ‘আমাৰ জনজাতীয় ছুপাৰহিৰোসকল কেৱল স্থানীয় বা আঞ্চলিক আইকন নহয়, তেওঁলোক সমগ্ৰ জাতিটোৰ বাবে প্ৰেৰণাৰ উৎস।’-ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে কয়।

ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে কয় যে ভাৰতে স্বয়ং দেশতে নিৰ্মিত ভেকচিনেৰে মানৱ ইতিহাসৰ সৰ্ববৃহৎ টিকাকৰণ অভিযান আৰম্ভ কৰিছে ভাৰতেসকলে। “যোৱা মাহত আমি ক্ৰমবৰ্ধমান ভেকচিন কভাৰেজত ২০০ কোটিৰ সীমা অতিক্ৰম কৰিলোঁ। মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ ক্ষেত্ৰত বহু উন্নত দেশৰ তুলনাত আমাৰ কৃতিত্ব উন্নত হৈছে।’

ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে কয়, ‘আমাৰ কন্যাসকল জাতিটোৰ বাবে আটাইতকৈ ডাঙৰ আশা।’ শেহতীয়াকৈ অনুষ্ঠিত হোৱা কমনৱেলথ গেমছৰ কথা উল্লেখ কৰি ৰাষ্ট্ৰপতিগৰাকীয়ে কয়, য’ত ক্ৰীড়াবিদ বিশেষকৈ মহিলাসকলে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় প্ৰতিযোগিতাত নিজৰ প্ৰদৰ্শনেৰে দেশখনক গৌৰৱান্বিত কৰি আহিছে ফাইটাৰ পাইলট হোৱাৰ পৰা মহাকাশ বিজ্ঞানীলৈকে আমাৰ ছোৱালীসকলে বহু উচ্চতাত উপনীত হৈছে,' তেওঁ কয়।

২০২০ চনত কোৰোনাৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ পিছত স্বাভাৱিক জীৱনক পংগু কৰি পেলোৱা আৰু অৰ্থনৈতিক কাৰ্যকলাপ বিনষ্ট কৰা Covid-19ৰ শোচনীয় ছাঁৰ পৰা প্ৰায়বোৰ দেশৰ দৰে ভাৰতেও ওলাই অহাৰ সময়ত স্বাধীনতা দিৱস উদযাপন কৰা হৈছে।

স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ আগত চৰকাৰে ‘হৰ ঘৰ তিৰংগা’কে ধৰি একাধিক কাৰ্যসূচী আৰম্ভ কৰিছে। সোমবাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী (Narendra Modi)য়ে লালকিল্লাৰ প্ৰাচীৰত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰাৰ লগতে একেৰাহে নৱমবাৰৰ বাবে দেশবাসীক সম্বোধন কৰিব।
Published by:Manjumoni Borah
First published: