உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • এখন গাঁও আছে, ইয়াত নহৰু-পিঁয়াজ নিষিদ্ধ ! ভুলতো কোনেও ক্ৰয় নকৰে নহৰু-পিঁয়াজ ...

    এখন গাঁও আছে, ইয়াত নহৰু-পিঁয়াজ নিষিদ্ধ ! ভুলতো কোনেও ক্ৰয় নকৰে নহৰু-পিঁয়াজ ...

    Village Bans Ginger-Garlic: এই গাওঁখনৰ নাম ত্ৰিলোকী বিঘা। এই গাওঁখনত, যোৱা কেইবা দশক ধৰি, কোনেও নহৰু, পিঁয়াজ স্পৰ্শ কৰা নাই।

    Village Bans Ginger-Garlic: এই গাওঁখনৰ নাম ত্ৰিলোকী বিঘা। এই গাওঁখনত, যোৱা কেইবা দশক ধৰি, কোনেও নহৰু, পিঁয়াজ স্পৰ্শ কৰা নাই।

    Village Bans Ginger-Garlic: এই গাওঁখনৰ নাম ত্ৰিলোকী বিঘা। এই গাওঁখনত, যোৱা কেইবা দশক ধৰি, কোনেও নহৰু, পিঁয়াজ স্পৰ্শ কৰা নাই।

    • Share this:
    ভাৰতৰ বেছিভাগ ঘৰত, পিয়াজ আৰু নহৰু খোৱা হয়। খাদ্য পৰীক্ষা বৃদ্ধিত এই দুটা বস্তুৱে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। কেৱল তেওঁলোকৰ পৰা খোৱাৰ পৰীক্ষাই বৃদ্ধি নহয়, কিন্তু সেইবোৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে যথেষ্ট ভাল (Benefits Of Ginger-Garlic) বুলিও গণ্য কৰা হয়। কিন্তু আপুনি জানেনে যে ভাৰতত এখন গাওঁ আছে য'ত পিঁয়াজ আৰু নহৰু নিষিদ্ধ? গাওঁখন বিহাৰৰ জেহানাবাদৰ জিলাখনৰ পৰা প্ৰায় ৩০ কিলোমিটাৰ দূৰত।

    এই গাওঁখনৰ নাম ত্ৰিলোকী বিঘা। এই গাওঁখনত, যোৱা কেইবা দশক ধৰি, কোনেও নহৰু, পিঁয়াজ স্পৰ্শ কৰা নাই। ইয়াত কেৱল এই দুটা কথা কোৱাৰ ওপৰত নিষেধাজ্ঞা নাই, কিন্তু কোনেও ইয়াক ক্ৰয় কৰি ঘৰলৈ অনা নাই। এই গাওঁখনৰ মানুহে কয় যে তেওঁলোকৰ পূৰ্বপুৰুষসকলেও পিঁয়াজ আৰু নহৰু খোৱা নাছিল। এনে পৰিস্থিতিত, তেওঁলোকে আৰু এই পৰম্পৰা ভংগ কৰিব নোৱাৰে।

    পিছৰ কাহিনী
    এই গাওঁখনৰ মানুহে কৈছে যে তেওঁলোকৰ মুখ্য কাৰণ হৈছে পিঁয়াজ-নহৰু নাখোৱা, এই গাওঁখনত এটা মন্দিৰ আছে, যাক ঠাকুৰবাৰী বুলি কোৱা হয়। এই মন্দিৰৰ দেৱতাসকলৰ অভিশাপৰ বাবে, তেওঁলোকে পিঁয়াজ-নহৰু খাব নালাগে। গাওঁখনত বাস কৰা এগৰাকী মহিলাৰ মতে, বহু বছৰ আগতে, এটা পৰিয়ালে এই পৰম্পৰা ভংগ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল, যাৰ ফলত তেওঁৰ ঘৰত বহুতো দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা, ইয়াত কোনেও এনে ভুল কৰা নাই।

    গাঁৱত নহৰু-পিঁয়াজ নিষিদ্ধ

    মানুহে আনকি ক্ৰয় নকৰে। গাঁৱৰ মুৰব্বীয়ে কৈছিল যে তেওঁৰ গাঁৱত প্ৰায় ৩০ ৰ পৰা ৩৫ ঘৰ মানুহ আছে। কিন্তু কোনেও তেওঁলোকৰ ঘৰৰ খাদ্যত নহৰু পিঁয়াজ মিহলি নকৰে। ইয়াক আনকি ক্ৰয় কৰা নহয় আৰু ঘৰলৈ অনা নহয়। বহুতে ইয়াক অন্ধবিশ্বাস বুলি গণ্য কৰে, কিন্তু বহুতে ইয়াক বিশ্বাস বুলি কয়। এই গাওঁখনত, কেৱল নহৰু, পিঁয়াজ নহয়, মাংস আৰু সুৰাও নিষিদ্ধ। যেতিয়া বহুলোকে এই গাওঁখনৰ অনন্য কথাটো জানিব পাৰিছিল, তেওঁলোকে কৈছিল যে পিঁয়াজৰ বৰ্ধিত মূল্যই এই গাওঁখনৰ লোকসকলৰ ওপৰত কোনো প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: