• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Indian Navy Day 2022: আজি ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস, জানক ইয়াৰ ইতিহাস আৰু তাৎপৰ্য

Indian Navy Day 2022: আজি ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস, জানক ইয়াৰ ইতিহাস আৰু তাৎপৰ্য

ভাৰতীয় নৌসেনাৰ অৱদান আৰু সাফল্যক স্বীকৃতি দিবলৈ প্ৰতি বছৰে ৪ ডিচেম্বৰত ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস পালন কৰা হয়।

ভাৰতীয় নৌসেনাৰ অৱদান আৰু সাফল্যক স্বীকৃতি দিবলৈ প্ৰতি বছৰে ৪ ডিচেম্বৰত ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস পালন কৰা হয়।

১৯৭২ চনৰ মে’ মাহত অনুষ্ঠিত হোৱা জ্যেষ্ঠ নৌসেনা বিষয়া সন্মিলনত ১৯৭১ চনৰ ভাৰত-পাক যুদ্ধৰ সময়ত ভাৰতীয় নৌসেনাৰ প্ৰচেষ্টা আৰু সাফল্যক স্বীকৃতি দিবলৈ ৪ ডিচেম্বৰত ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস পালন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল।

  • Share this:
ভাৰতীয় নৌসেনাৰ অৱদান আৰু সাফল্যক স্বীকৃতি দিবলৈ প্ৰতি বছৰে ৪ ডিচেম্বৰত ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস পালন কৰা হয়। ১৯৭১ চনৰ ভাৰত-পাকিস্তান যুদ্ধত পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে অপাৰেচন ট্ৰাইডেণ্টৰ উৎক্ষেপণো আজিৰ দিনটোতে স্মৰণ কৰা হয়। অপাৰেচন ট্ৰাইডেণ্টৰ সময়ত ভাৰতীয় নৌসেনাই গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰি পিএনএছ খাইবাৰকে ধৰি ৪খন পাকিস্তানী জাহাজ ডুবাই পেলায়।

ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস এই আক্ৰমণৰ স্মৃতিত আৰু দেশৰ সেৱাৰ সময়ত প্ৰাণ আহুতি দিয়া সকলো নৌসেনাৰ জোৱানক শ্ৰদ্ধাঞ্জলি জনোৱাৰ উদ্দেশ্যে পালন কৰা হয়। ভাৰতীয় নৌসেনা হৈছে এক ত্ৰিমাত্ৰিক শক্তি যিয়ে আমাৰ দেশৰ স্বাৰ্থত সাগৰত, সাগৰৰ ওপৰত আৰু তলত সুৰক্ষিত কৰে। ইয়াৰ মূল লক্ষ্য হৈছে ভাৰতীয় মহাসাগৰ মণ্ডলত নিজৰ স্থান উন্নত কৰা। প্ৰতি বছৰে এই দিনটোত বিভিন্ন অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয়।

ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস ২০২২: ইতিহাস
১৯৭১ চনত ভাৰত-পাকিস্তান যুদ্ধৰ সময়ত পাকিস্তানে ৩ ডিচেম্বৰৰ সন্ধিয়া ভাৰতীয় বিমানঘাটিত আক্ৰমণ চলায়। তেওঁলোকৰ আক্ৰমণক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ ভাৰতে নিৰ্ঘাট, বীৰ, নিপাট নামৰ তিনিখন ক্ষেপণাস্ত্ৰ নাওক তীব্ৰ বেগেৰে কৰাচী অভিমুখে প্ৰেৰণ কৰে।


ভাৰতৰ নৌসেনাই ডুবাই পেলালে চাৰিখন পাকিস্তানী জাহাজ। ভাৰত-পাকিস্তান যুদ্ধৰ সময়ত মৃত্যু হোৱা সকলকো আজিৰ দিনটোত স্মৰণ কৰা হয়। মাৰাঠা সম্ৰাট ছত্রপতি শিৱাজী মহাৰাজক ভাৰতীয় নৌসেনাৰ পিতৃ হিচাপে গণ্য কৰা হয়।

ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস ২০২২: তাৎপৰ্য
১৯৭২ চনৰ মে’ মাহত অনুষ্ঠিত হোৱা জ্যেষ্ঠ নৌসেনা বিষয়া সন্মিলনত ১৯৭১ চনৰ ভাৰত-পাক যুদ্ধৰ সময়ত ভাৰতীয় নৌসেনাৰ প্ৰচেষ্টা আৰু সাফল্যক স্বীকৃতি দিবলৈ ৪ ডিচেম্বৰত ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস পালন কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। ভাৰতৰ শিশু আৰু নাগৰিকক ভাৰতৰ তাৎপৰ্য্য আৰু বিজয়ৰ বিষয়ে জ্ঞান দিয়াটো অতি জৰুৰী। ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস উদযাপনৰ উদ্দেশ্য হৈছে দেশৰ তাৎপৰ্য আৰু বিজয়ৰ বিষয়ে জনসাধাৰণ সজাগ কৰা।

যোৱা বছৰ ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱসৰ বিষয় “স্বৰ্ণিম বিজয় বছৰ” হিচাপে সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল। অৱশ্যে এই বছৰৰ বিষয় এতিয়াও প্ৰকাশ কৰা নাই।

ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱস কেনেকৈ উদযাপন কৰা হয়?
মুম্বাইত মুখ্য কাৰ্যালয় থকা ভাৰতীয় নৌসেনাৰ পশ্চিম নৌসেনাৰ কমাণ্ডে পাকিস্তানৰ নৌসেনাৰ ঘাটিত সংঘটিত হোৱা বিধ্বংসী আক্ৰমণৰ স্মৃতিত জাহাজ আৰু কৰ্মীসকলক একত্ৰিত কৰি ৪ ডিচেম্বৰৰ এই দিনটো স্মৰণ কৰে।

এইবাৰ প্ৰথমবাৰৰ বাবে দিল্লীৰ বাহিৰত নৌসেনা দিৱস উদযাপনৰ আয়োজন কৰা হৈছে। দেওবাৰে বিশাখাপট্টনমত ‘অপাৰেচনেল ডেম’ষ্ট্ৰেচন’ৰ জৰিয়তে ভাৰতৰ যুদ্ধৰ দক্ষতা আৰু সামৰ্থ্য প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ সাজু হৈছে ভাৰতীয় নৌসেনা। বিশাখাপট্টনমৰ ইষ্টাৰ্ণ নেভেল কমাণ্ডত বহুতো কাৰ্যসূচী আৰু অনুষ্ঠান অনুষ্ঠিত হয়। যুদ্ধৰ স্মৃতিসৌধত মাল্যাৰ্পণ অনুষ্ঠানৰ আৰম্ভণিতে অনুষ্ঠানটোৰ পিছত নৌসেনাৰ চাবমেৰিন, জাহাজ, বিমান আৰু অন্যান্য বাহিনীৰ কৰ্মৰত প্ৰদৰ্শন কৰা হয়।

ভাৰতীয় নৌসেনা দিৱসৰ সপ্তাহত মুকলি সাগৰীয় সাঁতোৰ প্ৰতিযোগিতা, ভাৰতীয় নৌসেনাৰ আন্তঃবিদ্যালয় কুইজ প্ৰতিযোগিতা, প্ৰবীণ নাৱিকৰ দুপৰীয়াৰ আহাৰ, নৌসেনাৰ চিম্ফনিক অৰ্কেষ্ট্ৰাৰ কনচাৰ্ট, টেটু অনুষ্ঠান, মাৰাথন, আৰু অন্যান্য অনুষ্ঠানৰ আয়োজন কৰা হয়।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি