• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ভাৰতীয় সেনাৰ নতুন অস্ত্ৰ হ'ব এটা চৰাই! শত্ৰুপক্ষৰ ড্ৰ'ন নস্ত্ৰ কৰিবলৈ কেনেকৈ প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছে এই চৰাইবিধক

ভাৰতীয় সেনাৰ নতুন অস্ত্ৰ হ'ব এটা চৰাই! শত্ৰুপক্ষৰ ড্ৰ'ন নস্ত্ৰ কৰিবলৈ কেনেকৈ প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছে এই চৰাইবিধক

ভাৰত-আমেৰিকাৰ যৌথ অনুশীলন ‘যুদ্ধ অভিযান’ৰ সময়ত শত্ৰুপক্ষৰ ড্ৰ’ন চিকাৰ কৰিবলৈ ভাৰতীয় সেনাই প্ৰশিক্ষণ দিয়া ‘অৰ্জুন’ নামৰ ঈগল  চৰাই এটা লৈ ভাৰতীয় সেনাৰ এজন জোৱান, উত্তৰাখণ্ডৰ আউলিত।

ভাৰত-আমেৰিকাৰ যৌথ অনুশীলন ‘যুদ্ধ অভিযান’ৰ সময়ত শত্ৰুপক্ষৰ ড্ৰ’ন চিকাৰ কৰিবলৈ ভাৰতীয় সেনাই প্ৰশিক্ষণ দিয়া ‘অৰ্জুন’ নামৰ ঈগল চৰাই এটা লৈ ভাৰতীয় সেনাৰ এজন জোৱান, উত্তৰাখণ্ডৰ আউলিত।

ভাৰতীয় সেনাৰ জোৱানসকলে এই চৰাইবোৰৰ প্ৰথমটো নিয়োগত শত্ৰুৰ ড্ৰ’ন চিকাৰৰ বাবে ঈগলক প্ৰশিক্ষণ দিছে। বিভিন্ন অভিযানৰ বাবে প্ৰশিক্ষিত কুকুৰ ব্যৱহাৰ কৰা বুলিও ভাৰতীয় সেনাৰ বিষয়াসকলে কয়।

  • Share this:
উত্তৰাখণ্ডৰ আউলিত ভাৰত আৰু আমেৰিকাৰ মাজত চলি থকা যৌথ প্ৰশিক্ষণ অনুশীলনৰ সময়ত ভাৰতীয় সেনাই প্ৰদৰ্শন কৰে এক অনন্য দৃশ্য - শত্ৰুক্ষৰ ড্ৰ’ন ধ্বংস কৰিবলৈ ঈগল চৰাইক প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছে।

অনুশীলনৰ সময়ত এই ঈগলবোৰক, যিবোৰক 'অৰ্জুন' হিচাপে ক'ড নাম দিয়া হৈছে, সেইবোৰক কাৰ্য্যত দেখুওৱা হৈছিল আৰু শত্ৰুৰ ড্ৰ’ন বিচাৰি উলিওৱা আৰু ধ্বংস কৰাৰ প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছে।

অনুশীলনৰ সময়ত সেনাই কি প্ৰদৰ্শন কৰিছিল?
প্ৰশিক্ষণৰ সময়ত ভাৰতীয় সেনাই এনে এক দৃশ্যপট প্ৰদৰ্শন কৰিছিল য’ত কুকুৰ আৰু ঈগলৰ সহায়ত শত্ৰুৰ ড্ৰ’নৰ গোপন স্থান নিৰ্ণয় আৰু ধ্বংস কৰিবলৈ সক্ষম হয়। বাস্তৱ পৰিস্থিতিৰ আৰ্হিত এই দৃশ্যপটটো নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। ড্ৰোনবোৰৰ সঠিক স্থান নিৰ্ণয় কৰাৰ উদ্দেশ্যে ঈগলবোৰক উৰুৱাই দিয়া হৈছিল। এই দৃশ্যপটৰ প্ৰেক্ষাপটত কুকুৰটোৱে ড্ৰ’নখনৰ শব্দ শুনি ভাৰতীয় সেনাক সতৰ্ক কৰি দিয়ে যে ড্ৰ’নে সৃষ্টি কৰিব পৰা বিপদৰ বিষয়ে। এনে হৈ থকাৰ সময়তে ঈগলটোৱে শত্ৰুৰ ড্ৰ’নখনৰ নিৰ্দিষ্ট স্থান নিৰ্ণয় কৰি বতাহত থকাৰ সময়ত ইয়াক ঘেৰি ধৰিবলৈও সক্ষম হয়।

চৰাইক কিয় প্ৰশিক্ষণ দিয়া হৈছে?
ভাৰতীয় সেনাৰ জোৱানসকলে এই চৰাইবোৰৰ প্ৰথমটো নিয়োগত শত্ৰুৰ ড্ৰ’ন চিকাৰৰ বাবে ঈগলক প্ৰশিক্ষণ দিছে। বিভিন্ন অভিযানৰ বাবে প্ৰশিক্ষিত কুকুৰ ব্যৱহাৰ কৰা বুলিও ভাৰতীয় সেনাৰ বিষয়াসকলে কয়।

পঞ্জাৱ আৰু জম্মু-কাশ্মীৰৰ নিৰাপত্তা বাহিনীয়ে যদি এই ধৰণৰ সামৰ্থ্যৰ সুবিধা লাভ কৰিলেহেঁতেন তেন্তে হয়তো সীমান্তৰ সিটো পাৰৰ পৰা অহা সেই দুখন ৰাজ্যৰ ভাৰতীয় ভূখণ্ডত প্ৰৱেশ কৰা ড্ৰ’নৰ ফলত হোৱা বিপদ হ্ৰাস কৰিব পাৰিলেহেঁতেন।

পাকিস্তানী ড্ৰ’নে ভাৰতৰ জম্মু-কাশ্মীৰ ৰাজ্যৰ লগতে পঞ্জাৱলৈ অবৈধ দ্ৰব্য, আগ্নেয়াস্ত্ৰ, নগদ ধনৰ চালান যোগান ধৰাৰ একাধিক বাতৰি প্ৰকাশ পাইছে। খবৰ অনুসৰি এই চালানসমূহৰ উৎপত্তি পাকিস্তানৰ পৰাই হৈছিল।

চৰাইবোৰক কেনেকৈ প্ৰশিক্ষণ দিয়া হয়?
এই উদ্যোগটো নতুন নহয়, আৰু ডাচ আৰক্ষীয়ে ২০১৬ চনৰ পৰাই ড্ৰ’ন ধ্বংস কৰিবলৈ ঈগলৰ ব্যৱহাৰ কৰা বুলি জানিব পৰা গৈছে। লাবমেট অনলাইনৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, চিকাৰ প্ৰশিক্ষণ গোট গাৰ্ডছ ফ্ৰম এব’ভৰ সৈতে সহযোগিতাৰে ডাচ পুলিচে ঈগলক শত্ৰুপক্ষৰ ড্ৰ'ন চিনি পাবলৈ প্ৰশিক্ষণ দিয়ে, মেচিনবোৰক চিনি পাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে, তাৰ পিছত প্ৰপেলাৰবোৰক ঠেংৰে নিষ্ক্ৰিয় কৰে।

দ্যপ্ৰিণ্টৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি মেৰুটৰ ৰিমাউণ্ট ভেটেৰিনেৰী কৰ্পছ (আৰভিচি) চেণ্টাৰে গোপনে ক’লা ঈগল আৰু চিলনীক আকাশত কোৱাডকপ্টাৰ ধ্বংস কৰিবলৈ প্ৰশিক্ষণ দি আহিছে। কোৱাডকপ্টাৰ হৈছে চাৰিটা ৰ’টাৰ থকা এক প্ৰকাৰৰ হেলিকপ্টাৰ আৰু বৰ্তমান ই সৰু মানৱবিহীন বিমান (UAV)ৰ বাবে জনপ্ৰিয় ডিজাইন, যাক ড্ৰ’ন বুলিও কোৱা হয়।

প্ৰতিৰক্ষা প্ৰতিষ্ঠানটোৰ এটা সূত্ৰৰ উদ্ধৃতিৰে প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে, “ঈগলে প্ৰশিক্ষণৰ সময়ত ইহঁতৰ কেইবাশ (কোৱাডকপ্টাৰ) নমাই দিছে, কেতিয়াবা সম্পূৰ্ণৰূপে ধ্বংস কৰি পেলাইছে। যিহেতু এইবোৰ কোৱাডকপ্টাৰ, গতিকে এতিয়ালৈকে কোনো ঈগল আঘাতপ্ৰাপ্ত হোৱা নাই।”

প্ৰতিবেদন অনুসৰি এই চৰাইবোৰৰ অধিকাংশই উদ্ধাৰ কৰা চৰাই এতিয়া চিলনী উদ্ধাৰ আৰু পুনৰ্বাসন কেন্দ্ৰত যত্ন লোৱা হৈছে। ২০২০ চনৰ পৰা এই অভিযানৰ বাবে যথেষ্ট সংখ্যক চৰাইয়ে প্ৰশিক্ষণত অংশগ্ৰহণ কৰি আহিছে।

আৰু যিহেতু সম্ভাৱ্য শত্ৰু আৰু নিজৰ পক্ষ দুয়োটাই ব্যৱহাৰ কৰা আধুনিক ড্ৰ’ন এতিয়া আকাৰত ডাঙৰ, সেয়েহে আৰভিচিৰ প্ৰশিক্ষকসকলেও এই চৰাইবোৰক চোৱাচিতাৰ উদ্দেশ্যে প্ৰশিক্ষণ দি আহিছে বুলি প্ৰতিবেদনত উল্লেখ কৰা হৈছে। ফলত চৰাইবোৰৰ মূৰত ভিডিঅ’ কেমেৰা লগোৱা হৈছে যাতে ইহঁতে ফুটেজ ৰেকৰ্ড কৰিব পাৰে।

আন এটা সূত্ৰৰ উদ্ধৃতিৰে প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে চৰাইবোৰে নিজৰ ভূখণ্ডৰ ওপৰত অতিশয় অধিকাৰী আৰু যেতিয়া এটা নিৰ্দিষ্ট অঞ্চলত এৰি দিয়া হয়, তেতিয়াই তেওঁলোকে নিজৰ চাৰিওফালে বৃত্ত আঁকি নিজৰ ভূখণ্ড প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তেওঁলোকৰ উদ্ধৃতিৰে কোৱা হৈছে যে, “সময়ৰ লগে লগে এই বৃত্তটো সম্প্ৰসাৰিত হৈ থাকে, আৰু চৰাইটোৱে বৃহৎ অঞ্চলত চোৰাংচোৱাগিৰি কৰিবলৈ সক্ষম হয়।”

ইতিবাচক শক্তিবৰ্ধনৰ জৰিয়তে এই প্ৰশিক্ষণ গ্ৰহণ কৰা হৈছে, আৰু প্ৰতিটো চৰাইৰ বাবে এজন হেণ্ডলাৰ নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে বুলি দ্যপ্ৰিণ্টে প্ৰকাশ কৰিছে, লগতে কয় যে প্ৰচেষ্টা এতিয়াও প্ৰশিক্ষণ পৰ্যায়ত আছে, আৰু ঈগলবোৰক এতিয়াও কাৰ্য্যকৰী ক্ষমতাত নিয়োগ কৰা হোৱা নাই।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি