• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • থলুৱা উৎপাদন বৃদ্ধি, ভাৰতে ক্ৰয় নকৰে Pfizer, Moderna ভেকছিন: Report

থলুৱা উৎপাদন বৃদ্ধি, ভাৰতে ক্ৰয় নকৰে Pfizer, Moderna ভেকছিন: Report

দেশত ক'ৰোনা ভেকছিন (Covid Vaccine)ৰ বৰ্ধিত উৎপাদনৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ফাইজাৰ (Pfizer) আৰু মডাৰ্ণা (Moderna)ৰ দৰে ফাৰ্মা কোম্পানীৰ পৰা ভেকছিন ক্ৰয় নকৰে।

দেশত ক'ৰোনা ভেকছিন (Covid Vaccine)ৰ বৰ্ধিত উৎপাদনৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ফাইজাৰ (Pfizer) আৰু মডাৰ্ণা (Moderna)ৰ দৰে ফাৰ্মা কোম্পানীৰ পৰা ভেকছিন ক্ৰয় নকৰে।

দেশত ক'ৰোনা ভেকছিন (Covid Vaccine)ৰ বৰ্ধিত উৎপাদনৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ফাইজাৰ (Pfizer) আৰু মডাৰ্ণা (Moderna)ৰ দৰে ফাৰ্মা কোম্পানীৰ পৰা ভেকছিন ক্ৰয় নকৰে।

  • Share this:
দেশত ক'ৰোনা ভেকছিন (Covid Vaccine)ৰ বৰ্ধিত উৎপাদনৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ফাইজাৰ (Pfizer) আৰু মডাৰ্ণা (Moderna)ৰ দৰে ফাৰ্মা কোম্পানীৰ পৰা ভেকছিন ক্ৰয় নকৰে। গোলকীয় সংবাদ সংস্থা ৰয়টাৰ্ছে সুত্ৰৰ উদ্ধৃতি দি কৈছে এই কথা। সুত্ৰ অনুসৰি, ভাৰতত প্ৰস্তুত কৰা ভেকছিনবোৰ দেশত ৰক্ষণাবেক্ষণৰ ক্ষেত্ৰত উন্নত আৰু ইয়াৰ মূল্যও কম, সূত্ৰই কয়।

সূত্ৰসমূহে এইটোও কৈছে যে এই ফাৰ্মা কোম্পানীবোৰে কৰা আন এটা অনুৰোধ চৰকাৰে অস্বীকাৰ কৰিছে। দৰাচলতে, এই কোম্পানীবোৰে কয় যে যদি ভেকছিনটোৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হয় তেন্তে তেওঁলোকক আইনী সুৰক্ষা দিয়া উচিত। ভাৰতৰ কোনো কোম্পানীক এনে ৰেহাই দিয়া হোৱা নাই। ফাইজাৰ আৰু মডাৰ্ণাৰ ভেকছিন বৰ্তমান কেৱল আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য আৰু ইউৰোপত নিৰ্মাণ কৰা হৈছে।

এটা সুত্ৰই কৈছে, 'আগতে ভেকছিনৰ অভাৱ আছিল, ইয়াৰ প্ৰয়োজন আছিল। এই কোম্পানীবোৰৰ ভেকছিনৰ মূল্য অধিক হ'ব, আমি তেওঁলোকৰ চৰ্তাৱলী অনুসৰি ভেকছিনটো কিয় ল'ব লাগে?' ইয়াৰ আগতে, ভাৰতৰ ফাইজাৰ কোম্পানীৰ এজন মুখপাত্ৰই কৈছিল যে তেওঁলোকে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সৈতে আলোচনা কৰি আছে আৰু দেশক ভেকছিন যোগান ধৰাৰ বাবে প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ।

কোম্পানীটোৱে আকৌ এবাৰ কৈছে যে মহামাৰীৰ সময়ত ভেকছিন সংগ্ৰহৰ ক্ষেত্ৰত দেশৰ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ সৈতে আলোচনা কৰিব। মডাৰ্ণা আৰু ভাৰত চৰকাৰৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ দ্বাৰা এই বিষয়ত এতিয়ালৈকে কোনো মন্তব্য কৰা হোৱা নাই।

শীতল ভঁৰাল হৈছে ডাঙৰ সমস্যা
মডাৰ্ণাৰ ইতিমধ্যে ভাৰতীয় সংগী চিপ্লাৰ সৈতে জৰুৰীকালীন ব্যৱহাৰৰ অনুমতি আছে। কিন্তু এই ভেকছিনৰ বাবে অতি শীতল সংৰক্ষণ শৃংখলাৰ প্ৰয়োজন। একেদৰে, এটা ফাইজাৰ ভেকছিনৰ বাবেও বিশেষ শীতল ভঁৰালৰ প্ৰয়োজন। ভাৰতৰ কোৰোনা টিকাকৰণ কাৰ্যসূচীত অন্তৰ্ভুক্ত কোভিশ্বিল্ড, কোভেক্সিন আৰু স্পুটনিক ভিৰ দৰে ভেকছিনবোৰ সাধাৰণ ফ্ৰীজাৰত ৰাখিব পাৰি।
Published by:Kokil Sarma
First published: