মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »দেশ »ভাৰতত পোৱা গৈছে মাঙ্কিপক্সৰ প্ৰথম ঘটনা, মানুহজন বিদেশৰ পৰা কেৰালালৈ উভতি আহিছিল ...

ভাৰতত পোৱা গৈছে মাঙ্কিপক্সৰ প্ৰথম ঘটনা, মানুহজন বিদেশৰ পৰা কেৰালালৈ উভতি আহিছিল ...

সাংকেতিক ছবি

সাংকেতিক ছবি

ভাৰতত মাঙ্কিপক্সৰ প্ৰথম ঘটনাটো কেৰালাৰ কোল্লামত পোৱা বুলি নিশ্চিত কৰা হৈছে। ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী বীনা জৰ্জে কৈছিল যে বিদেশৰ পৰা উভতি অহা এজন ব্যক্তিক লক্ষণ দেখুওৱাৰ পিছত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছে।

  • Share this:
ভাৰতত মাঙ্কিপক্সৰ প্ৰথম ঘটনাটো কেৰালাৰ কোল্লামত পোৱা বুলি নিশ্চিত কৰা হৈছে। ৰাজ্যৰ স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী বীনা জৰ্জে কৈছিল যে বিদেশৰ পৰা উভতি অহা এজন ব্যক্তিক লক্ষণ দেখুওৱাৰ পিছত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰোৱা হৈছে। তেওঁৰ নমুনাবোৰ সংগ্ৰহ কৰা হৈছিল আৰু পৰীক্ষাৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় ভাইৰোলজী প্ৰতিষ্ঠানলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছিল। এদিন আগতে, ভাৰত চৰকাৰে সকলো ৰাজ্যলৈ মাঙ্কিপক্সৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰি চিঠি লিখিছিল আৰু প্ৰয়োজনীয় নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছিল।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নিৰ্দেশনা জাৰি কৰিছে
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নিৰ্দেশনাৱলীত কৈছে যে সকলো সন্দেহজনক লোকক নিৰীক্ষণ আৰু পৰীক্ষা কৰা উচিত আৰু উন্নত নিৰীক্ষণৰ ব্যৱস্থা থাকিব লাগে। সংক্ৰমিত আৰু সন্দেহযুক্ত ৰোগীক পৃথকে ৰাখিব লাগিব। একে সময়তে, মাঙ্কিপক্স ভাইৰাছৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত ৰোগী এজনৰ বাবে সময়মতে এক উন্নত চিকিৎসা প্ৰণালী থাকিব লাগে। এই ৰোগৰ লক্ষণবোৰ দেখা দিবলৈ ৬ ৰ পৰা ১৩ দিন লাগে। যদিও এই ভাইৰাছটো স্মলপক্সৰ দৰে গুৰুতৰ নহয়, এতিয়ালৈকে ইয়াৰ কোনো চিকিৎসা নাই।

এতিয়ালৈকে ৬৩ খন দেশত মাঙ্কিপক্সৰ ঘটনা
বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, এতিয়ালৈকে বিশ্বৰ ৬৩ খন দেশত মাঙ্কিপক্স ভাইৰাছ নিশ্চিত কৰা হৈছে। ১২ জুলাইলৈকে, এই ৬৩ খন দেশত ৯,২০০ টা মাঙ্কিপক্সৰ ঘটনা প্ৰতিবেদিত হৈছে। দ্ৰুতগতিত বাঢ়ি অহা ঘটনাটোৰ বাবে পৃথিৱীখন অসুবিধাত পৰিছে। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই শীঘ্ৰেই মাঙ্কিপক্সক বিশ্বব্যাপী স্বাস্থ্য জৰুৰীকালীন অৱস্থা হিচাপে ঘোষণা কৰিব নে নাই সিদ্ধান্ত ল'বলৈ এখন জৰুৰী বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰাৰ কথা আছে। যদিও বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাই যোৱা মাহত ইয়াক স্বাস্থ্য জৰুৰী অৱস্থা ঘোষণা কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল, দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হোৱা ঘটনাবোৰে বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাক পুনৰ চিন্তা কৰিবলৈ বাধ্য কৰিছে।

শেহতীয়া বাতৰি