உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Son and Daughter: ভাৰতত এতিয়াও ৮০ শতাংশ লোকে বিচাৰে পুত্ৰ সন্তান, চৰকাৰী তথ্যত প্ৰকাশ

    Son and Daughter: ভাৰতত এতিয়াও ৮০ শতাংশ লোকে বিচাৰে পুত্ৰ সন্তান, চৰকাৰী তথ্যত প্ৰকাশ

    আশাৰ বাতৰি এইটো যে পুত্ৰৰ সলনি এজনী ছোৱালী সন্তানৰ আকাংক্ষা কৰা লোকৰ সংখ্যাও বৃদ্ধি পাইছে। যদিও মাত্ৰ ৫.১৭ শতাংশ লোকে এইবাৰ এজনী ছোৱালী সন্তান বিচাৰে বুলি কৈছে যোৱাবাৰ এই সংখ্যা আছিল ৪.৯৬ শতাংশ।

    আশাৰ বাতৰি এইটো যে পুত্ৰৰ সলনি এজনী ছোৱালী সন্তানৰ আকাংক্ষা কৰা লোকৰ সংখ্যাও বৃদ্ধি পাইছে। যদিও মাত্ৰ ৫.১৭ শতাংশ লোকে এইবাৰ এজনী ছোৱালী সন্তান বিচাৰে বুলি কৈছে যোৱাবাৰ এই সংখ্যা আছিল ৪.৯৬ শতাংশ।

    আশাৰ বাতৰি এইটো যে পুত্ৰৰ সলনি এজনী ছোৱালী সন্তানৰ আকাংক্ষা কৰা লোকৰ সংখ্যাও বৃদ্ধি পাইছে। যদিও মাত্ৰ ৫.১৭ শতাংশ লোকে এইবাৰ এজনী ছোৱালী সন্তান বিচাৰে বুলি কৈছে যোৱাবাৰ এই সংখ্যা আছিল ৪.৯৬ শতাংশ।

    • Share this:
    ভাৰত চৰকাৰৰ (Government of India) ৰাষ্ট্ৰীয় পাৰিবাৰিক স্বাস্থ্য জৰীপৰ নতুন জৰীপ (National Family Health Survey) অনুসৰি যদিও সমগ্ৰ দেশতে লিংগ অনুপাত বৃদ্ধি পাইছে, কিন্তু আজিও এক বৃহৎ অংশ লোকে পুত্ৰ সন্তানেই বিচাৰে। জৰীপটোত অংশগ্ৰহণ কৰা প্ৰায় ৮০ শতাংশ লোকে বিচাৰিছিল যে ঘৰত কমেও এটা ল'ৰা থাকিব লাগে।

    ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিয়াল স্বাস্থ্য জৰীপ (NFHS-5)ক ভাৰত চৰকাৰৰ দ্বাৰা ভাৰতীয় সমাজৰ পৰিয়ালবোৰৰ এক বিস্তৃত জৰীপ হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ মতে, পৰম্পৰাগত চিন্তাধাৰাত জীয়েকৰ পৰিৱৰ্তে পুত্ৰক অগ্ৰাধিকাৰ দিয়াটো প্ৰচলিত। ল'ৰা সন্তানেহে বংশক আগুৱাই লৈ যায় বুলি কোৱা চিন্তাই ইয়াৰ মূল কাৰণ। আনহাতে ছোৱালীজনীক পৰৰ সম্পদ বুলিয়েই ভবা হয়। যদি ছোৱালী এজনী আছে, তেন্তে তাইৰ লগত বিবাহৰ পৰা যৌতুকলৈকে বহুতো দায়িত্ব আহি পৰে। চৰকাৰী জৰীপত বহুতো আচৰিত তথ্য উন্মোচন হৈছে। বিভিন্ন ধৰণৰ প্ৰশ্ন সোধা হৈছিল, যাৰ আচৰিত ফলাফল ওলাইছে।

    তথ্যবোৰে এইটোও কয় যে পুত্ৰ বিচৰাৰ পৰম্পৰাগত চিন্তা এতিয়াও আছে। জৰীপৰ সময়ত 15 শতাংশতকৈও অধিক উত্তৰদাতাই যাৰ ভিতৰত প্ৰায় 16 শতাংশ পুৰুষ আৰু 14 শতাংশ মহিলাই পুত্ৰ বিচাৰে বুলি কয়। যদিও 2015-16 বৰ্ষৰ তুলনাত এই হাৰ হ্ৰাস হৈছে, এই বছৰ পুত্ৰ বিচৰাৰ সংখ্যা পুৰুষৰ ক্ষেত্ৰত 19 শতাংশ আৰু মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত 18.5 শতাংশ আছিল।

    আশাৰ বাতৰি এইটো যে পুত্ৰৰ সলনি এজনী ছোৱালী সন্তানৰ আকাংক্ষা কৰা লোকৰ সংখ্যাও বৃদ্ধি পাইছে। যদিও মাত্ৰ ৫.১৭ শতাংশ লোকে এইবাৰ এজনী ছোৱালী সন্তান বিচাৰে বুলি কৈছে যোৱাবাৰ এই সংখ্যা আছিল ৪.৯৬ শতাংশ। বিশেষজ্ঞসকলে বিশ্বাস কৰে যে এইটো ভাৰতত হ্ৰাস হোৱা উৰ্বৰতাৰ হাৰৰ সৈতে পোনপটীয়াকৈ সম্পৰ্কিত। চহৰবোৰত, মহিলাসকলৰ মাজত সাক্ষৰতা বৃদ্ধি আৰু গৰ্ভনিৰোধকৰ বৰ্ধিত ব্যৱহাৰৰ বাবে উৰ্বৰতাৰ হাৰ ২লৈ হ্ৰাস পাইছে। এই ফলাফল ভাৰতৰ দৰে অধিক জনবহুল দেশৰ বাবেও ভাল খবৰ।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: