• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ICMRৰ বিজ্ঞানীয়ে কৈছে যে 'গণ টিকাকৰণে' ভাৰতক Omicron প্ৰকাৰৰ প্ৰকোপৰ পৰা ৰক্ষা কৰিছিল ...

ICMRৰ বিজ্ঞানীয়ে কৈছে যে 'গণ টিকাকৰণে' ভাৰতক Omicron প্ৰকাৰৰ প্ৰকোপৰ পৰা ৰক্ষা কৰিছিল ...

ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ (ICMR) এগৰাকী বিজ্ঞানী প্ৰজ্ঞা যাদৱে কৈছে যে গণ টিকাকৰণ কাৰণ আছিল আমি অমিক্ৰনক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিলো।

ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ (ICMR) এগৰাকী বিজ্ঞানী প্ৰজ্ঞা যাদৱে কৈছে যে গণ টিকাকৰণ কাৰণ আছিল আমি অমিক্ৰনক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিলো।

ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ (ICMR) এগৰাকী বিজ্ঞানী প্ৰজ্ঞা যাদৱে কৈছে যে গণ টিকাকৰণ কাৰণ আছিল আমি অমিক্ৰনক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিলো।

  • Share this:
ভাৰতীয় চিকিৎসা গৱেষণা পৰিষদৰ (ICMR) এগৰাকী বিজ্ঞানী প্ৰজ্ঞা যাদৱে কৈছে যে চীনে প্ৰাৰম্ভিক Covid ঘটনাৰ প্ৰতিবেদন দিয়া আৰম্ভ কৰাৰ লগে লগে পুনে স্থিত নেচনেল ইনষ্টিটিউট অৱ ভাইৰোলজীয়েও ভাইৰাছটো চিনাক্ত কৰিবলৈ এটা পৰীক্ষা প্ৰণালী বিকশিত কৰাৰ প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰিছে। এনআইভি পুনেই উহানৰ পৰা উভতি অহা ৩ জন ভাৰতীয় শিক্ষাৰ্থীৰ কোৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণ চিনাক্ত কৰিছিল। ভাৰতত কোৰোনাৰ প্ৰথম ৩ টা ঘটনা আছিল শিক্ষাৰ্থী।

আইচিএমআৰ বিজ্ঞানী প্ৰজ্ঞা যাদৱে কয়, "আমি জানিছিলো যে মহামাৰী আহি আছে আৰু ইয়াৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ ভাৰতে সম্পদ সংগ্ৰহ কৰিব লাগিব। "আমি অমিক্ৰন প্ৰকাৰক লৈ শংকিত আছিলোঁ। কিন্তু আমি জানুৱাৰীৰ পিছত সকাহ পাইছিলো, যেতিয়া বেছিভাগ অমিক্ৰন প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত ঘটনাবোৰত কোনো লক্ষণ দেখা পোৱা নাছিল। কম মৃত্যুৰ হাৰ থকা কোভিডৰ অমিক্ৰন প্ৰকাৰটো বৰ আকৰ্ষণীয় নাছিল। গণ টিকাকৰণ কাৰণ আছিল আমি অমিক্ৰনক প্ৰতিৰোধ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিলোঁ।

ভেকছিনৰ 'মিশ্ৰণ আৰু মিক্স' পালি অধিক কাৰ্যকৰী
প্ৰজ্ঞা যাদৱে কৈছে যে ভাৰতে এতিয়ালৈকে কোভিড ভেকছিনৰ 'মিক্স এণ্ড মেচ' পালিৰ ওপৰত কোনো নিদানিক পৰীক্ষণ কৰা নাই (এটা পালি প্ৰস্তুত কৰিবলৈ দুটা পৃথক কোৰোনা ভেকছিন একত্ৰিত কৰা)। কিন্তু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত 'মিক্স এণ্ড মেচ' পালিৰ ওপৰত দুটা নিদানিক পৰীক্ষণ হৈছে, আৰু সেইবোৰৰ ফলাফলৰ অধ্যয়নত দেখুওৱা হৈছে যে ভেকছিনৰ এটা ককটেল পালিয়ে উন্নত ইমিউনিটী প্ৰদান কৰে।

অমিক্ৰন প্ৰকাৰৰ বাবে বুষ্টাৰ পালিৰ প্ৰয়োজন
দৰাচলতে, কোৰোনা ভাইৰাছৰ অমিক্ৰন প্ৰকাৰৰ ক্ষেত্ৰত, Covishield, Covaxinৰ পালি গ্ৰহণ কৰা লোকসকলৰ এণ্টিবডীৰ স্তৰ আৰু ৬ মাহৰ পিছত দুয়োটাৰ মিশ্ৰণ হ্ৰাস হোৱা আৰম্ভ হয়। পুনেৰ নেচনেল ইনষ্টিটিউট অৱ ভাইৰোলজী (NIV)ৰ এক অধ্যয়নত এইটো সূচিত কৰা হৈছে। ICMR বিজ্ঞানী ড০ প্ৰজ্ঞা যাদৱে কৈছে যে ডেল্টা আৰু কোভিড-19ৰ অন্যান্য উদ্বেগজনক প্ৰকাৰৰ ক্ষেত্ৰত, ভাল ফলাফল আহিছে যেতিয়া প্ৰথম পালিত Covishield আৰু দ্বিতীয় পালিত Covaxin দিয়া হৈছিল। কিন্তু অমিক্ৰন প্ৰকাৰৰ ক্ষেত্ৰত, ভেকছিনৰ বুষ্টাৰ পালিৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুভৱ কৰা হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি