• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • How To Book Entire Train: এখন সম্পূৰ্ণ ৰেল বুক কৰিবলৈ আপুনি কিমান টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব ? বুকিং পদ্ধতিটো কি জানি লওঁক ...

How To Book Entire Train: এখন সম্পূৰ্ণ ৰেল বুক কৰিবলৈ আপুনি কিমান টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব ? বুকিং পদ্ধতিটো কি জানি লওঁক ...

সাংকেতিক ছবি

সাংকেতিক ছবি

How To Book Entire Train : এখন সম্পূৰ্ণ ৰেল বুক কৰিবলৈ আপুনি কিমান টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব ! বুকিং পদ্ধতিটো কি জানি লওঁক। যদি কোনোবাই বিচাৰে, তেওঁলোকে গোটেই ৰেলখন নিজৰ বাবে বুক কৰিব পাৰে।

  • Share this:
How To Book Entire Train :  ভাৰতীয় ৰেলৱেৰ  পৃথককৈ পৰিচয়  কৰাই দিয়াৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই । ভাৰতীয় ৰেলৰ প্ৰসাৰ দেশৰ প্ৰায় প্ৰতিটো কোণত উপনীত হৈছে । যিবোৰ ঠাইত কোনো পকী পথ নাই, ভাৰতীয় ৰে'লৱেই ট্ৰেক স্থাপন কৰিছে। ধনী বা দৰিদ্ৰ, যিকোনো লোকে তেওঁৰ সুবিধা অনুসৰি টিকট বুক কৰিব পাৰে।
সাধাৰণ মানুহে সাধাৰণ কম্পাৰ্টমেণ্টৰ পৰা এচি কোচলৈ সুবিধা লাভ কৰে। আপুনি নিশ্চয় বহুবাৰ অনলাইন বা কাউণ্টাৰৰ পৰা টিকট বুক কৰিছে। কিন্তু আপুনি জানেনে ভাৰতীয় ৰেলৱেই যিকোনো লোকক এখন সম্পূৰ্ণ ৰেল বুক কৰাৰ সুবিধা দিয়ে! হয়, আপুনি ইয়াক সঠিকভাৱে পঢ়িছে। যদি কোনোবাই বিচাৰে তেওঁলোকে গোটেই ৰেলখন নিজৰ বাবে বুক কৰিব পাৰে। অৰ্থাৎ, আপুনি কেৱল আপোনাৰ পৰিয়াল আৰু আত্মীয়সকলৰ সৈতে ৰেলযোগে ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে। কিন্তু ইয়াৰ বাবে বুকিং প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ বেলেগ। আপুনি ইয়াক সাধাৰণ উইণ্ডো বা অনলাইনৰ জৰিয়তে বুক কৰিব নোৱাৰে। ৰে'লৱেই এক বিশেষ ব্যৱস্থা কৰিছে, যাৰ জৰিয়তে আপুনি সমগ্ৰ ৰেলখন বুক কৰিব পাৰে।
আমি ইতিমধ্যে কৈছো যে গোটেই ৰেলখনৰ বুকিং কাউণ্টাৰ বা অনলাইনত কৰিব নোৱাৰি। ইয়াৰ বাবে আপুনি নিকটতম ৰেল ষ্টেচনলৈ যাব লাগিব। তাত আপুনি ষ্টেচন মাষ্টাৰৰ সৈতে কথা পাতিব লাগিব আৰু প্ৰথমে পঞ্চাশ হাজাৰ টকা জমা দিব লাগিব। গোটেই ৰেলখন বুক কৰিবলৈ আপুনি কমেও ১৮ টা বগী বুক কৰিব লাগিব। তাৰ পিছত, আপুনি ৰেলখন বুক কৰিবলৈ আবেদন কৰিব লাগিব। সুৰক্ষাৰ বাবে আপুনি ৯ লাখ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব।
যদি আপোনাৰ যাত্ৰা সাত দিনতকৈ অধিক হয়, আপুনি প্ৰতিটো ডবাত অতিৰিক্ত ১০ হাজাৰ টকা দিব লাগিব। আপুনি ৰেল সেৱা মাচুল, সুৰক্ষা ঋণ আদিও পৰিশোধ কৰিব লাগিব।
ৰেলখন বুক কৰিবলৈ আপুনি প্ৰথমে টকা জমা কৰিব লাগিব। তাৰ পাছতো আপোনাৰ বুকিং নিশ্চিত কৰা নহ'ব। এইটো নিশ্চিত কৰিবলৈ, আপুনি যাত্ৰী পৰিবহন মেনেজাৰৰ ওচৰত আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব। আপুনি বুকিং তাৰিখৰ এমাহ আগতে এই আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব।
তাৰ পিছত আপুনি প্ৰস্থানৰ ৭২ ঘণ্টা আগতে যাত্ৰী পৰিবহন মেনেজাৰৰ কাৰ্যালয়ৰ পৰা কাৰ্যসূচীটোৰ এটা প্ৰতিলিপি ল'ব লাগিব। ইয়াৰ পিছত প্ৰতিজন যাত্ৰীক বিৱৰণ দিয়া হয়, যাতে ৰে'লৱেই ৪৮ ঘণ্টা আগতে সকলোৰে বাবে টিকট প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি