• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • PM Modi’s strategy against terrorism: গুজৰাটৰ পৰা গোলকীয় ক্ষেত্ৰলৈ কিদৰে সন্ত্ৰাসবাদ নিৰ্মূলৰ পথ তৈয়াৰ কৰিছে মোদীয়ে, এক পৰিসাংখ্যিক প্ৰতিবেদন

PM Modi’s strategy against terrorism: গুজৰাটৰ পৰা গোলকীয় ক্ষেত্ৰলৈ কিদৰে সন্ত্ৰাসবাদ নিৰ্মূলৰ পথ তৈয়াৰ কৰিছে মোদীয়ে, এক পৰিসাংখ্যিক প্ৰতিবেদন

২০১৪ আৰু ২০২০ চনৰ ভিতৰত বিদ্ৰোহৰ ঘটনা ৮০% হ্ৰাস পাইছে।

২০১৪ আৰু ২০২০ চনৰ ভিতৰত বিদ্ৰোহৰ ঘটনা ৮০% হ্ৰাস পাইছে।

২০১৪ আৰু ২০২০ চনৰ ভিতৰত বিদ্ৰোহৰ ঘটনা ৮০% হ্ৰাস পাইছে।

  • Share this:
২০০৮ চনৰ আহমেদাবাদ বিস্ফোৰণ গোচৰত দোষী সাব্যস্ত হোৱা ৪৯জন সন্ত্ৰাসবাদীৰ ৩৮জনক ১৯ ফেব্ৰুৱাৰীত বিশেষ আদালতে মৃত্যুদণ্ডৰ ৰায়দান কৰিছে। এই কাৰ্যই দেখুৱাইছে নৰেন্দ্ৰ মোদী নেতৃত্বাধীন চৰকাৰ সন্ত্ৰাসবাদৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ। মোদী (Narendra Modi) গুজৰাটৰ মুখ্যমন্ত্ৰী থকা সময়তো ২০০২ চনৰ অক্ষৰধাম সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণত ৩০জন লোক নিহত হোৱাৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত পৰিস্থিতি ৰক্ষা কৰাৰ বাবে তেওঁ ব্যাপকভাৱে প্ৰশংসিত হৈছিল।

উল্লেখ্য, ২০০৮ চনত দেশখনত, বিশেষকৈ দিল্লী, জয়পুৰ, বেংগালুৰু আৰু মালেগাওৰ ভিতৰুৱা অঞ্চলত কেইবাটাও বিস্ফোৰণ হৈছিল। সূত্ৰ অনুসৰি, গুজৰাটৰ মোদী চৰকাৰে সেই সময়ত উপলব্ধি কৰিছিল যে কেৱল এটা কাৰ্যত গুৰুত্ব দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে দেশজুৰি সন্ত্ৰাসবাদী নেটৱৰ্ক ধ্বংস কৰা প্ৰয়োজন।

উদাহৰণ স্বৰূপে, যেতিয়া মোদী মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল, গুজৰাট চৰকাৰে আহমেদাবাদৰ সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ (Ahmedabad blast case) তদন্ত কৰিবলৈ অপৰিসীম ইচ্ছাশক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিছিল, তাৰ বাবে আন ৰাজ্যৰ সৈতেও সম্পৰ্ক কৰিছিল, কিন্তু ইয়াৰ মাজতে কিছুমানৰ চৰকাৰে গুজৰাটৰ এই ইচ্ছাৰ প্ৰতি আগ্ৰহ নেদেখুৱাই শত্ৰুতাপূৰ্ণ স্থিতি লৈছিল।

সূত্ৰ অনুসৰি, গুজৰাট আৰক্ষীয়ে সেই সময়ত মুখ্যমন্ত্ৰী মায়াৱতীৰ অধীনত থকা উত্তৰ প্ৰদেশৰ আজমগড়ৰ পৰা গুজৰাটলৈ বিস্ফোৰণৰ মাষ্টাৰমাইণ্ড অপৰাধীক কঢ়িয়াই অনাত প্ৰতিৰোধৰ সন্মুখীন হৈছিল।

এছপি-বিএছপি শাসনৰ অধীনত সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপৰ বাবে উত্তৰ প্ৰদেশ আছিল কেন্দ্ৰ

বাৰাণসী ২০০৫ চনৰ পৰা ২০০৭ চনৰ ভিতৰত একাধিক সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ বলি হৈছিল, য'ত ৫০ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। সমাজবাদী পাৰ্টী (Samajwadi Party) আৰু বহুজন সমাজ পাৰ্টীৰ (Bahujan Samaj Party) শাসনৰ অধীনত উত্তৰ প্ৰদেশ ২০০৩-২০১৩ চনত সন্ত্ৰাসবাদীৰ অধীনত আছিল।

ৰাজনৈতিক পৃষ্ঠপোষকতা আৰু ভোট বেংকৰ ৰাজনীতিয়ে ইণ্ডিয়ান মুজাহিদীন (IM), ষ্টুডেণ্টছ ইছলামিক মুভমেণ্ট অৱ ইণ্ডিয়া (SIMI) আৰু পাকিস্তানৰ চোৰাংচোৱা আইএছআইৰ অধীনত সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপৰ বাবে উত্তৰ প্ৰদেশক হটস্পট কৰি তুলিছিল।

দ্য ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, তেতিয়াৰ উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে ২০০৬ চনত বাৰাণসীৰ ৰাজহুৱা স্থানত বোমা ৰখাৰ অভিযোগত অভিযুক্ত হৰকত-উল জিহাদ ইছলামী (HUJI)ৰ এজন কৰ্মীৰ বিৰুদ্ধে অপৰাধমূলক অভিযোগ প্ৰত্যাহাৰৰ নিৰ্দেশ দিছিল। "বিস্ফোৰণ নোহোৱা বোমাটো সংকটমোচন মন্দিৰ আৰু বাৰাণসী কেণ্ট ৰে'ল ষ্টেচনত সংঘটিত দুটা বিস্ফোৰণৰ পিছতে পোৱা গৈছিল, য'ত ৭ মাৰ্চ, ২০০৬ত ২১ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল।"

তদানীন্তন উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে বাৰাণসী, গোৰখপুৰ আৰু লক্ষ্ণৌ বিস্ফোৰণত সন্ত্ৰাসবাদীৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ প্ৰত্যাহাৰ কৰিবলৈ বিচাৰিছিল।

মুখ্যমন্ত্ৰী মোদীৰ সন্ত্ৰাসবাদৰ বিৰুদ্ধে কৰা কামৰ প্ৰভাৱ

মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে মোদীয়ে কেৱল গুজৰাটতে নহয়, সমগ্ৰ দেশতে ইণ্ডিয়ান মুজাহিদীন আৰু ছিমি সন্ত্ৰাসবাদীৰ নেটৱৰ্ক ভাঙিছিল। গুজৰাট চৰকাৰৰ (Gujarat government) দ্বাৰা আহমেদাবাদ বিস্ফোৰণৰ তদন্তই ২০০৮ চনত আইএমৰ দ্বাৰা সংঘটিত সন্ত্ৰাসবাদী আক্ৰমণৰ আন কেইবাটাও অনুসন্ধানত বিশেষ গোপন সূত্ৰ প্ৰদান কৰিছিল। টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াৰ এটা প্ৰবন্ধ অনুসৰি, গুজৰাট আৰক্ষীৰ নেতৃত্বই নতুন দিল্লীৰ বাটলা হাউচত সন্ত্ৰাসবাদীক বিচাৰি উলিওৱাত আৰু আইএমক ধ্বংস কৰাত সহায় কৰিছিল।

সূত্ৰটোৱে কৈছিল যে গুজৰাট প্ৰশাসনেও এটা এনে গোচৰ পঞ্জীভুক্ত কৰিছিল, যাৰ ফলত আহমেদাবাদ বিস্ফোৰণ গোচৰত একাধিক দোষী সাব্যস্ত হৈছিল।

সন্ত্ৰাসৰ বিৰুদ্ধে সামগ্ৰিক যুঁজ

যেতিয়া মোদী ২০১৪ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী হৈছিল, তেতিয়া তেওঁ ভাৰতক উত্তৰাধিকাৰী হিচাপে পাইছিল যি অনুভৱ কৰিছিল যে ই সন্ত্ৰাসবাদৰ দ্বাৰা আৱদ্ধ হৈ আছে। অযোধ্যা, দিল্লী, বাৰাণসী, বেংগালুৰু, মুম্বাই, হায়দৰাবাদ আৰু জয়পুৰ আছিল মুখ্য চহৰ যিবোৰ ২০০৪ৰ পৰা ২০১৪ চনৰ ভিতৰত সন্ত্ৰাসবাদীৰ লক্ষ্য আছিল। প্ৰতিবছৰে শ শ নাগৰিক নিহত হৈছিল।

দক্ষিণ এছিয়া সন্ত্ৰাসবাদ পৰ্টেলৰ (South Asia Terrorism Portal) মতে, ২০১৪ চনৰ পিছত জম্মু-কাশ্মীৰ, পঞ্জাৱ আৰু উত্তৰ-পূবৰ বাহিৰত সংঘটিত সন্ত্ৰাসবাদীৰ আক্ৰমণ যথেষ্ট হ্ৰাস পাইছিল।

সন্ত্ৰাসবাদৰ বিৰুদ্ধে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ ৰণনীতি আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় কূটনীতিতো প্ৰয়োগ কৰা হৈছিল। সশস্ত্ৰ বাহিনীৰ হাত মুক্ত কৰা, পাকিস্তানৰ পাৰমাণৱিক প্ৰৱঞ্চনা মুকলি কৰা আৰু জি-২০ৰ বৈঠকত সন্ত্ৰাসবাদক আলোচনাৰ বিষয় হিচাপে অনাটো অন্যতম।

তেওঁ বিদেশত সন্ত্ৰাসবাদী কাৰ্যকলাপৰ তদন্ত কৰি থকা চোৰাংচোৱা সংস্থাসমূহক ক্ষমতা প্ৰদান কৰাৰ বাবে NIA (সংশোধনী) আইন ২০১৯ (NIA (Amendment) Act 2019) আৰু বেআইনী কাৰ্যকলাপ (প্ৰতিৰোধ) সংশোধনী আইন ২০১৯ (Unlawful Activities (Prevention) Amendment Act 2019)ৰ দৰে বিদ্যমান আইনসমূহক অধিক গতি প্ৰদান কৰে। ২০১৯ চনৰ আগষ্টত জম্মু আৰু কাশ্মীৰত অনুচ্ছেদ ৩৭০ বাতিল কৰা আৰু সীমান্ত সুৰক্ষা বাহিনীক অধিক কাৰ্যকৰী কৰাৰ বাবে ইয়াৰ সুশৃংখলিত ব্যৱস্থাপনা কৰা হৈছিল।

সশস্ত্ৰ বাহিনীয়ে প্ৰায়ে ৰাজহুৱাভাৱে ৰাজনৈতিক সমৰ্থন নোপোৱাৰ কথা প্ৰকাশ কৰিছে, যিটো প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ অধীনত ম্যানমাৰত ভাৰতীয় সেনাৰ অভিযান হিচাপে সলনি কৰা হৈছিল, ২০১৬ চনৰ উৰি আক্ৰমণ আৰু পাকিস্তানত এলঅ'চি অতিক্ৰম (crossing LoC in Pakistan) কৰাৰ লগতে পাকিস্তানৰ পাৰমাণৱিক প্ৰৱঞ্চনা মুকলি কৰাৰ বাবে কৰা বালাকোট বিমান আক্ৰমণ (Balakot air strike) আদি ইয়াৰ উদাহৰণ।

দৰাচলতে, গৃহ মন্ত্ৰালয়ৰ মতে, বাঁওপন্থী উগ্ৰবাদৰ (Left-Wing Extremism) ঘটনা ২০০৯ চনত সৰ্বকালৰ সৰ্বাধিক ২২৫৮ৰ পৰা ২০২০ চনত ৬৬৫ লৈ ৭০% হ্ৰাস হৈছে। জম্মু আৰু কাশ্মীৰত (Jammu and Kashmir), এপ্ৰিল ২০১৭ৰ পৰা আগষ্ট ২০১৯-ৰ ভিতৰত ৮৪৯টা সন্ত্ৰাসবাদী ঘটনা সংঘটিত হৈছিল, আৰু আগষ্ট ২০১৯ৰ পৰা নৱেম্বৰ ২০২১ৰ পৰা ৪৯৬লৈ কাৰ্যকলাপ প্ৰায় আধা হৈ গৈছিল। উত্তৰ-পূবত ২০১৪ চনত ৮২৪ টা হিংসাত্মক ঘটনা সংঘটিত হোৱাৰ সৈতে অভূতপূৰ্ব পৰিৱৰ্তন দেখা গৈছিল, যি ২০২০ চনত ১৬২ লৈ হ্ৰাস পাইছিল। ২০১৪ আৰু ২০২০ চনৰ ভিতৰত বিদ্ৰোহৰ ঘটনা ৮০% হ্ৰাস পাইছে।

মোদী চৰকাৰে সকলো চুবুৰীয়া ৰাষ্ট্ৰৰ এলঅ'চি আৰু সীমান্তত বেৰ দি এইটো অৰ্জন কৰিছিল। ২০১৪ চনৰ ডিচেম্বৰত পাকিস্তান সীমান্ত আৰু এলঅ'চিত ৭৩৪ কিলোমিটাৰ বেৰ দিয়া হৈছিল।
ৰাষ্ট্ৰীয় অনুসন্ধান সংস্থাৰ দৰে সংস্থাসমূহ সমগ্ৰ দেশতে শক্তিশালী কৰা হৈছে। আধুনিক প্ৰযুক্তি, ফৰেনচিকৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া আৰক্ষী বাহিনীৰ আধুনিকীকৰণৰ বাজেট আছিল ২০২১-২২ বৰ্ষত ২৬,২৭৫ কোটি টকা।

চৰকাৰে সন্ত্ৰাসবাদী সংগঠনসমূহৰ বিত্তীয় ক্ষেত্ৰতো সক্ৰিয়ভাৱে আঘাত কৰি আছে। চৰকাৰে ডাউদ ইব্ৰাহিমৰ (Dawood Ibrahim) সম্পত্তি ফ্ৰীজ কৰিছিল। নিচাজাতীয় সামগ্ৰী আৰু ড্ৰাগছৰ বিৰুদ্ধে অতিৰিক্ত অভিযান চলি আছে।

 সন্ত্ৰাসৰ বিৰুদ্ধে মোদীৰ গোলকীয় যাত্ৰা 

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী প্ৰথম আছিল যিয়ে কোনো ভাল আৰু বেয়া সন্ত্ৰাস নাই বুলি বিশ্বক কামৰ মাজেৰে জানিবলৈ দিছিল। ২০১৪ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ সভাত তেওঁৰ প্ৰথম ভাষণত বিশ্বক সকলো ধৰণৰ সন্ত্ৰাস দূৰ কৰাৰ বাধ্যবাধকতাৰ কথা সোঁৱৰাই দিছিল।

যোৱাবছৰ ছাংহাই সহযোগিতা সংস্থাত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ সৈন্য প্ৰত্যাহাৰ আৰু তালিবানৰ পুনৰুত্থানৰ পিছত আফগানিস্তানৰ উন্নয়নৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে।

ব্ৰিক্স (ব্ৰাজিল, ৰাছিয়া, ভাৰত, চীন আৰু দক্ষিণ আফ্ৰিকা) সন্মিলনত ২০২১ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ নেতৃত্বত সন্ত্ৰাসবাদ বিৰোধী কাৰ্য পৰিকল্পনা গ্ৰহণ কৰা হৈছিল।
Published by:Gautam Barman
First published: