உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • পিতৃৰ সম্পত্তিৰ ওপৰত কন্যাসকলৰ কিমান অধিকাৰ আছে, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দিলে ডাঙৰ ৰায় ...

    পিতৃৰ সম্পত্তিৰ ওপৰত কন্যাসকলৰ কিমান অধিকাৰ আছে, উচ্চতম ন্যায়ালয়ে দিলে ডাঙৰ ৰায় ...

    Daughter right on father property: বৃহস্পতিবাৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায়ত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কয় যে উত্তৰাধিকাৰী নিৰ্ধাৰণ নকৰাকৈ মৃত্যু হোৱা এজন হিন্দু ব্যক্তিৰ কন্যাসকল পিতৃৰ স্ব-উপাৰ্জিত আৰু অন্যান্য সম্পত্তিৰ অধিকাৰী হ'ব আৰু পৰিয়ালৰ আন সদস্যৰ লগত তেওঁলোকক প্ৰাধান্য দিয়া হ'ব।

    Daughter right on father property: বৃহস্পতিবাৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায়ত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কয় যে উত্তৰাধিকাৰী নিৰ্ধাৰণ নকৰাকৈ মৃত্যু হোৱা এজন হিন্দু ব্যক্তিৰ কন্যাসকল পিতৃৰ স্ব-উপাৰ্জিত আৰু অন্যান্য সম্পত্তিৰ অধিকাৰী হ'ব আৰু পৰিয়ালৰ আন সদস্যৰ লগত তেওঁলোকক প্ৰাধান্য দিয়া হ'ব।

    Daughter right on father property: বৃহস্পতিবাৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায়ত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কয় যে উত্তৰাধিকাৰী নিৰ্ধাৰণ নকৰাকৈ মৃত্যু হোৱা এজন হিন্দু ব্যক্তিৰ কন্যাসকল পিতৃৰ স্ব-উপাৰ্জিত আৰু অন্যান্য সম্পত্তিৰ অধিকাৰী হ'ব আৰু পৰিয়ালৰ আন সদস্যৰ লগত তেওঁলোকক প্ৰাধান্য দিয়া হ'ব।

    • Share this:
    বৃহস্পতিবাৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰায়ত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে কয় যে উত্তৰাধিকাৰী নিৰ্ধাৰণ নকৰাকৈ মৃত্যু হোৱা এজন হিন্দু ব্যক্তিৰ কন্যাসকল পিতৃৰ স্ব-উপাৰ্জিত আৰু অন্যান্য সম্পত্তিৰ অধিকাৰী হ'ব আৰু পৰিয়ালৰ আন সদস্যৰ লগত তেওঁলোকক প্ৰাধান্য দিয়া হ'ব। উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ সিদ্ধান্তটো হিন্দু উত্তৰাধিকাৰী আইনৰ অধীনত হিন্দু মহিলা আৰু বিধৱাসকলৰ সম্পত্তিৰ অধিকাৰ সম্পৰ্কীয় মাদ্ৰাজ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ ৰায়ৰ বিৰুদ্ধে দাখিল কৰা আপীলৰ ওপৰত আছিল।

    উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ ডাঙৰ ৰায়
    ন্যায়াধীশ এছ আব্দুল নাজিৰ আৰু কৃষ্ণ মুৰাৰীৰ বিচাৰপীঠে কৈছে যে উত্তৰাধিকাৰী নিৰ্ধাৰণ নকৰাকৈ মৃত্যু হোৱা এজন হিন্দু ব্যক্তিৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁৰ সম্পত্তি, সেয়া স্ব-অধিগ্ৰহণ কৰা সম্পত্তি হওঁক বা পাৰিবাৰিক সম্পত্তিৰ বিভাজনত হওঁক, উত্তৰাধিকাৰীসকলৰ মাজত বিতৰণ কৰা হ'ব।

    কন্যাসকলে অধিকাৰ লাভ কৰে
    বিচাৰপীঠে লগতে কৈছে যে এনে পুৰুষ হিন্দুৰ জীয়ৰী তেওঁৰ আন আত্মীয়সকলৰ (যেনে মৃত পিতৃৰ ভাতৃসকলৰ পুত্ৰ/কন্যা) সৈতে অগ্ৰাধিকাৰত সম্পত্তিৰ উত্তৰাধিকাৰী হোৱাৰ অধিকাৰ পাব। বিচাৰপীঠে আন এজন আইনী উত্তৰাধিকাৰীৰ অনুপস্থিতিত জীয়ৰীৰ দেউতাকৰ স্ব-অধিগ্ৰহণ কৰা সম্পত্তি, অধিগ্ৰহণ কৰাৰ অধিকাৰ সম্পৰ্কীয় আইনী বিষয়টো চোৱা-চিতা কৰি আছিল।

    ৫১ পৃষ্ঠাৰ ৰায়
    ন্যায়াধীশ মুৰাৰীয়ে বিচাৰপীঠৰ বাবে ৫১ পৃষ্ঠাৰ ৰায় লিখি এই প্ৰশ্নটোও চোৱা-চিতা কৰে যে ইচ্ছা পত্ৰ প্ৰস্তুত নকৰাকৈ মৃত্যু হোৱা আৰু আন কোনো আইনী উত্তৰাধিকাৰী নোহোৱাকৈ মৃত্যু হোৱা পিতৃৰ মৃত্যুৰ পিছত এনে সম্পত্তি জীয়ৰীৰ ওচৰলৈ যাব নেকি।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: