প্ৰকাণ্ড শিল, কাঁটাতাৰ লগোৱা লাঠিৰে আক্ৰমণ, নদীত জাপ দি প্ৰাণৰক্ষা বহুজনৰ, সীমান্তৰ এক ভয়ংকৰ নিশা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 17, 2020, 9:31 AM IST
প্ৰকাণ্ড শিল, কাঁটাতাৰ লগোৱা লাঠিৰে আক্ৰমণ, নদীত জাপ দি প্ৰাণৰক্ষা বহুজনৰ, সীমান্তৰ এক ভয়ংকৰ নিশা
চৰকাৰী বিবৃতি অনুসৰি অন্ততঃ ২৪জন জোৱানে মৃত্যুৰ সৈতে সংঘৰ্ষ কৰিছে। চিকিৎসাধীন হৈ আছে ১১০জন। 

চৰকাৰী বিবৃতি অনুসৰি অন্ততঃ ২৪জন জোৱানে মৃত্যুৰ সৈতে সংঘৰ্ষ কৰিছে। চিকিৎসাধীন হৈ আছে ১১০জন। 

  • Share this:
নতুন দিল্লীঃ সোমবাৰে নিশা লাডাখৰ গলৱান উপত্যকাত চীন–ভাৰতৰ ৰক্তক্ষয়ী যুদ্ধ চলিল। নিশাৰ অন্ধকাৰত আঠ ঘণ্টা ধৰি পাথৰ আৰু ৰ’ডেৰে চলিল আক্ৰমণ। কাঁটাতাৰ লগোৱা লাঠিৰে একেৰাহে আঘাত কৰা হ’ল বহুজনক। লেহৰ হাস্পতালত ভৰ্তি বাচি অহা ভাৰতীয় সেনাৰ এজন জোৱানে সেই ভয়াৱহ কালৰাত্ৰিৰ বৰ্ণনা দিলে চৰকাৰী কৰ্তৃপক্ষক, News18–এ লাভ কৰিছে সেই তথ্য।

চীনৰ লিবাৰেশ্যন আৰ্মীৰ এই অতৰ্কিত আক্ৰমণত মৃত্যু হৈছে অন্ততঃ ২৩জনৰ। ইয়াৰ মাজত আছে কৰ্নেল সন্তোষ বাবু। মঙলবাৰে সেনা সূত্ৰই প্ৰকাশ কৰিছে যে কেৱল যুদ্ধই নহয় প্ৰচণ্ড শীততো মৃত্যু হৈছে অনেকজনৰ।

প্ৰাণ ৰক্ষা পৰা এজন সেনাকৰ্মীৰ মতে, বহু নিৰস্ত্ৰ জোৱানক তেওঁলোকে হত্যা কৰিছে। অনেকেই এই অতৰ্কিত আক্ৰমণৰ পৰা বাচিবলৈ গলৱান নদীত জাপ দিছে। চৰকাৰী বিবৃতি অনুসৰি অন্ততঃ ২৪জন জোৱানে মৃত্যুৰ সৈতে যুঁজিছে। চিকিৎসাধীন হৈ আছে ১১০জন।

ইফালে চীনৰ পিএলএ সমগ্ৰ ঘটনাৰ বাবে দোষাৰোপ কৰিছে ১৬নম্বৰ বিহাৰ ৰেজিমেণ্টৰ ওপৰত। ঘটনাৰ সূত্ৰপাত হয় সোমবাৰে নিশা। জানিব পৰা মতে, নিৰ্ধাৰিত সিদ্ধান্ত অনুসৰি লাডাখৰ বিভিন্ন অংশৰ পৰা ভাৰত–চীন উভয়ে সেনা উভতাইছিল। কিন্তু কোনো অজ্ঞাত কাৰণত গলৱানৰ পৰা সেনা আঁতৰোৱা নাছিল চীনে। কৰ্নেল বাবুয়ে সেনাৰ গতি বিধি সন্দৰ্ভত চীনা সৈন্যৰে বৈঠক কৰিছিল। বৈঠক শেষ হোৱাৰ পিছত তেওঁৰ নেতৃত্বতে প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাত ভাৰতৰ দিশত থকা চীনৰ তম্বু আৰু পোষ্ট ভাঙি দিয়া হয়। ইয়াৰ পিছতে উভতি আহে চীনৰ সেনা। ডাঙৰ ডাঙৰ পাথৰ দলিয়াবলৈ ধৰে ভাৰতীয় সেনাৰ দিশলৈ। সম্পূৰ্ণ নিৰস্ত্ৰ অৱস্থাত প্ৰাণ দিবলগীয়া হয় বহু ভাৰতীয় সেনাই।

বেইজিঙৰ পৰা এই ঘটনাক লৈ এতিয়াও কোনো বিবৃতি প্ৰকাশ নকৰিলেও ভাৰতীয় সেনাৰ দাবী অন্ততঃ ৪০জন চীনা সৈন্য এই ঘটনাত হয় আহত হৈছে নহয় মৰিছে।

৬জুনৰ ক’ৰ কমাণ্ডোৰ বৈঠকৰ সিদ্ধান্ত কিয় লংঘন কৰিলে চীনে, বা কিয় ১৪নম্বৰ পইণ্টৰ ওচৰত এটা তম্বু তৰিছিল সেই বিষয়ে এতিয়াও কোনো তথ্য উপলব্ধ নহয়।

বিশেষজ্ঞৰ মতে, ভাৰতৰ লজিষ্টিক আন্তঃগাথনি বিকাশত মূৰ গৰম হৈছে চীনৰ। সেই উদ্বেগৰ কাৰণেই প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণৰেখা লংঘন কৰি ভাৰতক বাৰ্তা দিব বিচাৰিছে চীনা সৈন্যই। ভাৰতৰ অঞ্চল দখলৰ অভিসন্ধি ব্যৰ্থ হোৱাৰ আশংকাত ক্ষুব্ধ হৈছে চীন, এনে ধাৰণা।

 
First published: June 17, 2020, 9:30 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি