• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • হিমাচল প্ৰদেশত ভূমিকম্পৰ জোকাৰণি, ৪.১ প্ৰাবল্যৰ ভূমিকম্প ! মাণ্ডি হৈছে ভূমিকম্পৰ অভিকেন্দ্ৰ ...

হিমাচল প্ৰদেশত ভূমিকম্পৰ জোকাৰণি, ৪.১ প্ৰাবল্যৰ ভূমিকম্প ! মাণ্ডি হৈছে ভূমিকম্পৰ অভিকেন্দ্ৰ ...

বুধবাৰে নিশা হিমাচল প্ৰদেশত ভূমিকম্পৰ কম্পন অনুভৱ কৰা হয়। প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি, ইয়াত নিশা ৯.৩২ বজাত ভূমিকম্পৰ কম্পন অনুভৱ কৰা হৈছিল, যাৰ তীব্ৰতা ৰিখটাৰ স্কেলত ৪.১ জোখা হৈছিল।

বুধবাৰে নিশা হিমাচল প্ৰদেশত ভূমিকম্পৰ কম্পন অনুভৱ কৰা হয়। প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি, ইয়াত নিশা ৯.৩২ বজাত ভূমিকম্পৰ কম্পন অনুভৱ কৰা হৈছিল, যাৰ তীব্ৰতা ৰিখটাৰ স্কেলত ৪.১ জোখা হৈছিল।

বুধবাৰে নিশা হিমাচল প্ৰদেশত ভূমিকম্পৰ কম্পন অনুভৱ কৰা হয়। প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি, ইয়াত নিশা ৯.৩২ বজাত ভূমিকম্পৰ কম্পন অনুভৱ কৰা হৈছিল, যাৰ তীব্ৰতা ৰিখটাৰ স্কেলত ৪.১ জোখা হৈছিল।

  • Share this:
বুধবাৰে নিশা হিমাচল প্ৰদেশত ভূমিকম্পৰ কম্পন অনুভৱ কৰা হয়। প্ৰাপ্ত তথ্য অনুসৰি, ইয়াত নিশা ৯.৩২ বজাত ভূমিকম্পৰ কম্পন অনুভৱ কৰা হৈছিল, যাৰ তীব্ৰতা ৰিখটাৰ স্কেলত ৪.১ জোখা হৈছিল। এই কম্পনবোৰৰ দ্বাৰা আতংকিত হৈ বহুতো লোক ঘৰৰ পৰা ওলাই আহিছিল। তেওঁলোকে কৈছে যে কম্পনটো ১০ ৰ পৰা ১৫ ছেকেণ্ডৰ বাবে অনুভৱ কৰা হৈছিল।

নেচনেল চেণ্টাৰ ফৰ চিচমোলজীৰ মতে, ভূমিকম্পৰ অভিকেন্দ্ৰ মাণ্ডিৰ ৰোপাৰুৰ ওচৰত নেৰী খাদ, য'ত ই বিয়াছ নদীৰ সৈতে যোগ দান কৰে, ভূমিকম্পৰ কেন্দ্ৰবিন্দু আছিল। ভূমিকম্পটো ৰিখটাৰ স্কেলত ৪.১ জোখা হৈছিল। বৰ্তমান, এই ভূমিকম্পৰ ফলত কোনো প্ৰাণহানি বা সম্পত্তিৰ ক্ষতি হোৱাৰ খবৰ পোৱা হোৱা নাই।

হিমাচল প্ৰদেশ এখন পাহাৰীয়া অঞ্চল আৰু লগতে ভূমিকম্পৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা আটাইতকৈ সংবেদনশীল অঞ্চলসমূহৰ ভিতৰত গণ্য কৰা হয়। ই ভূমিকম্পৰ ক্ষেত্ৰত ৪ আৰু ৫ হয়, যাৰ অৰ্থ হৈছে তীব্ৰ ভূমিকম্প হোৱাৰ আশংকা থাকে। ১৯০৫ চনত এক শক্তিশালী ভূমিকম্প হৈছিল, য'ত কমেও ২০ হাজাৰ লোকৰ মৃত্যু হোৱাৰ আশংকা কৰা হৈছে। সেই ভূমিকম্পৰ তীব্ৰতা ৰিখটাৰ স্কেলত ৭.৮ আছিল, য'ত সমগ্ৰ অঞ্চলটো সম্পূৰ্ণৰূপে ধ্বংস হৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি