• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • হিজাব এজন শিক্ষাৰ্থীৰ গোপনীয়তাৰ অধিকাৰৰ অংশঃ উচ্চতম ন্যায়ালয়

হিজাব এজন শিক্ষাৰ্থীৰ গোপনীয়তাৰ অধিকাৰৰ অংশঃ উচ্চতম ন্যায়ালয়

হিজাব এজন শিক্ষাৰ্থীৰ গোপনীয়তাৰ অধিকাৰৰ অংশঃ উচ্চতম ন্যায়ালয়

হিজাব এজন শিক্ষাৰ্থীৰ গোপনীয়তাৰ অধিকাৰৰ অংশঃ উচ্চতম ন্যায়ালয়

ন্যায়াধীশ হেমন্ত গুপ্তা আৰু সুধাংশু ধুলীয়াৰ এখন অনুসূচিত জাতি বিচাৰপীঠে ২৬টা হিজাব সমৰ্থক আবেদনৰ গোটৰ ৰায় সংৰক্ষণ কৰে। ১৬ অক্টোবৰত অৱসৰ ল’বলগীয়া গুপ্তাই সেই তাৰিখৰ পূৰ্বেই ৰায় মুক্ত হ’ব।

  • Share this:
শিক্ষানুষ্ঠানত ধৰ্মৰ সৈতে জড়িত হিজাবৰ দৰে সাজ-পোছাক পৰিধান নিষিদ্ধ কৰাৰ প্ৰয়াসত কৰ্ণাটক চৰকাৰে ইউনিফৰ্ম বলবৎ কৰাৰ সিদ্ধান্তৰ বিৰুদ্ধে যুক্তি দি মুছলমান পক্ষই বৃহস্পতিবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত কয় যে চেহেৰা আৰু সাজ-পোছাকৰ বাছনি এগৰাকী শিক্ষাৰ্থীৰ গোপনীয়তাৰ অধিকাৰৰ অংশ।

দুসপ্তাহ ধৰি চলি থকা গোচৰটোৰ বৃহস্পতিবাৰে সমাপ্ত হোৱা শুনানিত ২১ জন অধিবক্তাই কৰ্ণাটকৰ উচ্চ ন্যায়ালয়ে সমৰ্থন কৰা ৫ ফেব্ৰুৱাৰীৰ ৰাজ্যখনৰ সিদ্ধান্তৰ ভিত্তি, উদ্দেশ্য, যুক্তি আৰু বৈধতাক প্ৰত্যাহ্বান জনাই মুছলমান পক্ষৰ পক্ষত যুক্তি আগবঢ়ায় আৰু ছয়জনে ধৰ্মীয় সাজ-পোছাক অবিহনে ইউনিফৰ্ম বলবৎ কৰাৰ সমৰ্থনত যুক্তি আগবঢ়ায়।

ন্যায়াধীশ হেমন্ত গুপ্তা আৰু সুধাংশু ধুলীয়াৰ এখন অনুসূচিত জাতি বিচাৰপীঠে ২৬টা হিজাব সমৰ্থক আবেদনৰ গোটৰ ৰায় সংৰক্ষণ কৰে। ১৬ অক্টোবৰত অৱসৰ ল’বলগীয়া গুপ্তাই সেই তাৰিখৰ পূৰ্বেই ৰায় মুক্ত হ’ব।

মুছলমান পক্ষৰ পক্ষত যুক্তি দি হুজেফা আহমদীয়ে বৃহস্পতিবাৰে কয় যে, “হিজাব নিষিদ্ধ কৰাৰ ফলত ছোৱালীয়ে বিদ্যালয় এৰিছে। চৰকাৰী শিক্ষানুষ্ঠানত শিক্ষা লাভ কৰাত বাধা দিলে তেওঁলোক মৌলিক অধিকাৰৰ পৰা বঞ্চিত হ’ব।”

বৃহস্পতিবাৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত কৰ্ণাটকৰ কিছুমান শিক্ষানুষ্ঠানত হিজাব নিষিদ্ধকৰণৰ শুনানিৰ অন্ত পৰাৰ লগে লগে হুজেফা আহমদীয়ে কয়, “ৰাজ্যৰ ফালৰ পৰা ইউনিফৰ্ম কঠোৰভাৱে বলবৎ কৰাৰ বাবে চক্ৰান্তমূলকভাৱে জাৰি কৰাটো এটা শিশুসুলভ সিদ্ধান্ত হ'ব আৰু হিজাব পিন্ধা মুছলমান ছোৱালীক গুণ্ডাগিৰি কৰিবলৈ কেশৰ চাদৰ পিন্ধা কেইজনমান ছাত্ৰৰ ওচৰত বলি হোৱা। ”

দুসপ্তাহজোৰা শুনানিৰ সময়ত মুছলমান পক্ষই জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা দুষ্যন্ত ডেভ, ৰাজীৱ ধৱন, দেৱদত্ত কামত, ছলমান খুৰশ্বিদ, হুজেফা আহমদী, মীনাক্ষী আৰোৰা, সঞ্জয় হেগদেকে ধৰি ২১ জন অধিবক্তাক নিয়োগ কৰে। তেওঁলোকে ধৰ্মনিৰপেক্ষতাবাদ, মত প্ৰকাশৰ স্বাধীনতা, পছন্দৰ সৈতে জড়িত সাংবিধানিক বিধানৰ লগতে ধৰ্মীয় অনুশীলন আৰু কোৰআনৰ আয়াতসমূহৰ ওপৰত সংবিধান সভাৰ বিতৰ্কৰ উল্লেখ কৰি যুক্তি দিছিল যে হিজাবক অপ্ৰয়োজনীয় ধৰ্মীয় প্ৰথা হিচাপে ব্যাখ্যা কৰিলেও পছন্দৰ বিষয়।

ইয়াৰ বিপৰীতে কৰ্ণাটক চৰকাৰে মাত্ৰ তিনিজন আইন বিষয়াকহে নিয়োগ কৰিছিল — ছলিচিটৰ জেনেৰেল তুষাৰ মেহতা, ৰাজ্যিক এডভোকেট জেনেৰেল প্ৰভুলিং নৱাদগী আৰু অতিৰিক্ত ছলিচিটৰ জেনেৰেল কে এম নটৰাজ — এই যুক্তি দিবলৈ যে ৫ ফেব্ৰুৱাৰীৰ বিজ্ঞপ্তিটো শিক্ষানুষ্ঠানসমূহক নিৰ্ধাৰিত ইউনিফৰ্ম বলবৎ কৰাৰ বাবে এক ধৰ্মনিৰপেক্ষ নিৰ্দেশনা আছিল আৰু সেইটো ইয়াত হিজাবৰ কথা একেবাৰেই কোৱা হোৱা নাছিল।

এই তিনিজন আইন বিষয়াক কৰ্ণাটকৰ পৰা শিক্ষকৰ হৈ হাজিৰ হোৱা জ্যেষ্ঠ অধিবক্তা আৰ ভেংকটাৰমণি, ডি এছ নাইডু আৰু ভি মোহানাই সমৰ্থন কৰিছিল আৰু যুক্তি দিছিল যে শিক্ষানুষ্ঠানসমূহ প্ৰতিযোগিতামূলক ধৰ্মীয় সংযোগ প্ৰদৰ্শনৰ মঞ্চ হ’ব নালাগে। জ্ঞান প্ৰদানৰ বাবে এটা অধৰ্মীয় পৰিৱেশ আটাইতকৈ অনুকূল বুলি তেওঁলোকে যুক্তি দিছিল।

সামৰণি দিনটোত ডেভ আৰু আহমদীয়ে কয় যে হিজাব শাৰীত ইন্ধন যোগোৱাৰ অভিযোগত পপুলাৰ ফ্ৰণ্ট অৱ ইণ্ডিয়া (পিএফআই)ৰ অভিযোগত ছলিচিটৰ জেনেৰেলে কৰা উল্লেখ তথ্যৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হোৱা নাই আৰু সেয়েহে ইয়াক ৰেকৰ্ডত ল’ব নোৱাৰি, বিশেষকৈ যেতিয়া ৰাজ্য চৰকাৰে আবেদনসমূহলৈ কাউণ্টাৰ শপতনামা দাখিল কৰিবলৈ স্পষ্টভাৱে অস্বীকাৰ কৰে।

ইফালে, হাৰিয়ানাস্থিত এগৰাকী শিখ মহিলাই ‘অমৃতধাৰী’ শিখ মহিলাসকলক বিদ্যালয়লৈ পাগুৰি পিন্ধিবলৈ অনুমতি বিচৰাৰ আবেদন গ্ৰহণ কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰে উচ্চতম ন্যায়ালয়ে। কৰ্ণাটকৰ বাসিন্দা নহয় বুলি উল্লেখ কৰি শৈক্ষিক প্ৰতিষ্ঠানলৈ পাগুৰি পিন্ধা ‘অমৃতধাৰী’ শিখ মহিলাৰ ওপৰত চৰকাৰে জাৰি কৰা কোনো নিষেধাজ্ঞাৰ বাবে তেওঁ ক্ষুব্ধ হ’লে সংশ্লিষ্ট উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ কাষ চাপিব পাৰে বুলিও উচ্চতম ন্যায়ালয়ে পৰামৰ্শ দিয়ে।
Published by:Subham Goswami
First published: