• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ক'ৰোনাৰ নতুন প্ৰকাৰৰ ওপৰত সতৰ্কতা জাৰি কৰিছে ! দিপাৱলীক লৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰামৰ্শ ...

স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ক'ৰোনাৰ নতুন প্ৰকাৰৰ ওপৰত সতৰ্কতা জাৰি কৰিছে ! দিপাৱলীক লৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰামৰ্শ ...

স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ভাৰতত পোৱা ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ নতুন উপ-প্ৰকাৰৰ বিএফ.7 সম্পৰ্কে এক সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছে। দেশত Omicronৰ এই উপপ্ৰকাৰটোৰ প্ৰথমটো ঘটনাৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী মনসুখ মাণ্ডৱিয়াই মঙলবাৰে এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰে।

স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ভাৰতত পোৱা ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ নতুন উপ-প্ৰকাৰৰ বিএফ.7 সম্পৰ্কে এক সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছে। দেশত Omicronৰ এই উপপ্ৰকাৰটোৰ প্ৰথমটো ঘটনাৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী মনসুখ মাণ্ডৱিয়াই মঙলবাৰে এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰে।

স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ভাৰতত পোৱা ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ নতুন উপ-প্ৰকাৰৰ বিএফ.7 সম্পৰ্কে এক সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছে। দেশত Omicronৰ এই উপপ্ৰকাৰটোৰ প্ৰথমটো ঘটনাৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী মনসুখ মাণ্ডৱিয়াই মঙলবাৰে এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰে।

  • Share this:
স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে ভাৰতত পোৱা ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ নতুন উপ-প্ৰকাৰৰ বিএফ.7 সম্পৰ্কে এক সতৰ্কবাণী জাৰি কৰিছে। দেশত Omicronৰ এই উপপ্ৰকাৰটোৰ প্ৰথমটো ঘটনা ৰখাৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী মনসুখ মাণ্ডৱিয়াই মঙলবাৰে এক উচ্চ পৰ্যায়ৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰে, য'ত এনটিএজিআইৰ ডিবিটিৰ ইনচাকগৰ বিষয়াসকলে অংশগ্ৰহণ কৰে।

স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ে লোকসকলক এই নতুন উপ-প্ৰকাৰৰ বিএফ.7-ৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি দেৱালীকে ধৰি আগন্তুক উৎসৱবোৰত ক'ৰোনা সম্পৰ্কে প্ৰয়োজনীয় সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে, যাক অত্যন্ত সংক্ৰামক বুলি গণ্য কৰা হয়।

দৰাচলতে, চীনত পোৱা Omicronৰ উপ-প্ৰকাৰৰ বিএফ.7 ভাৰতত পোৱা টো নিশ্চিত কৰা হৈছে, যাৰ পিছত কোভিডৰ ঘটনা পুনৰ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে বুলি আশংকা কৰা হৈছে। এই আশংকাৰ মাজতে, স্বাস্থ্য মন্ত্ৰীয়ে মঙলবাৰে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰে।

দৰাচলতে, মহাৰাষ্ট্ৰত যোৱা সপ্তাহৰ তুলনাত এই সপ্তাহত কৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত ১৭.৭% বৃদ্ধি হৈছে। ৰাজ্যিক স্বাস্থ্য বিভাগে, যিয়ে ইয়াৰ অনুসন্ধান কৰিছিল, ইয়াৰ বাবে ওমিক্ৰনৰ বিএফ.7 আৰু এক্সবিবি দায়বদ্ধ বুলি বিচাৰি পাইছিল। এই প্ৰকাৰটো প্ৰথমে ভাৰতত চিনাক্ত কৰা হৈছিল, যি শীতকালৰ সৈতে উৎসৱৰ বতৰত অতি দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰাৰ সম্ভাৱনা আছে।

ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত, স্বাস্থ্য বিভাগে লোকসকলক ফ্লু-সদৃশ লক্ষণবোৰ উপেক্ষা নকৰি যিমান সম্ভৱ সোনকালে চিকিৎসকৰ ওচৰলৈ যাবলৈ পৰামৰ্শ দিছে। ইয়াৰ লগতে, সকলোকে যিমান সম্ভৱ সোনকালে কোভিড-উপযুক্ত আচৰণ অনুসৰণ কৰিবলৈ কোৱা হৈছে।

ইয়াৰ লক্ষণবোৰ কি আৰু প্ৰতিৰোধব্যৱস্থা
বি.এফ.7 উপপ্ৰকাৰৰ লক্ষণবোৰৰ ভিতৰত আছে নিৰন্তৰ কাহ, শ্ৰৱণ শক্তিত অসুবিধা, বুকুৰ বিষ, আৰু কঁপনি। ই গোন্ধ চিনাক্তকৰণৰ শক্তিকো প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। আনহাতে, স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে শীতকালৰ সৈতে উৎসৱৰ বতৰৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, লোকসকলক বিশেষ সাৱধানতা অৱলম্বন কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। তেওঁ মানুহক মাস্ক পিন্ধিবলৈ আৰু ভিৰ কৰা ঠাই পৰিহাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে যাতে উপপ্ৰকাৰটো বিয়পি নপৰে।

এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে এই নতুন কোভিড প্ৰকাৰটো বৃদ্ধ আৰু বিশেষকৈ গুৰুতৰ ৰোগত আক্ৰান্ত সকলৰ বাবে মাৰাত্মক প্ৰমাণিত হ'ব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত, তেওঁলোক সকলোকে ভেকছিনৰ বুষ্টাৰ পালি দিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি