• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ভুৱা শপতনামা দাখিল কৰা বাবে মণিপুৰ উচ্চ ন্যায়ালয়ে অপসাৰণ কৰিলে সাংসদ লৰ'হ' এচ ফ'জেক; বেঞ্জামিন মেট্ নতুন সাংসদ ৰূপে নিৰ্বাচিত

ভুৱা শপতনামা দাখিল কৰা বাবে মণিপুৰ উচ্চ ন্যায়ালয়ে অপসাৰণ কৰিলে সাংসদ লৰ'হ' এচ ফ'জেক; বেঞ্জামিন মেট্ নতুন সাংসদ ৰূপে নিৰ্বাচিত

বেঞ্জামিনে ল’ৰ’ৰ নিৰ্বাচনক প্ৰত্যাহ্বান জনাই কয় যে তদন্তৰ সময়ত ২-আউট মণিপুৰ (এছ টি) সংসদীয় সমষ্টিৰ ৰিটাৰ্নিং বিষয়াই হঠাতে আৰু অনুচিতভাৱে ২০১৯ চনৰ ২১ মাৰ্চত ল’ৰ’ৰ মনোনয়ন পত্ৰ গ্ৰহণ কৰিছিল।

বেঞ্জামিনে ল’ৰ’ৰ নিৰ্বাচনক প্ৰত্যাহ্বান জনাই কয় যে তদন্তৰ সময়ত ২-আউট মণিপুৰ (এছ টি) সংসদীয় সমষ্টিৰ ৰিটাৰ্নিং বিষয়াই হঠাতে আৰু অনুচিতভাৱে ২০১৯ চনৰ ২১ মাৰ্চত ল’ৰ’ৰ মনোনয়ন পত্ৰ গ্ৰহণ কৰিছিল।

বেঞ্জামিনে ল’ৰ’ৰ নিৰ্বাচনক প্ৰত্যাহ্বান জনাই কয় যে তদন্তৰ সময়ত ২-আউট মণিপুৰ (এছ টি) সংসদীয় সমষ্টিৰ ৰিটাৰ্নিং বিষয়াই হঠাতে আৰু অনুচিতভাৱে ২০১৯ চনৰ ২১ মাৰ্চত ল’ৰ’ৰ মনোনয়ন পত্ৰ গ্ৰহণ কৰিছিল।

  • Share this:
মণিপুৰ উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ একক বিচাৰপীঠে শুকুৰবাৰে মনোনয়ন পত্ৰত ভুল শপতনামা দাখিল কৰাৰ পিছত ড° ল’ৰহ’ এছ ফ’জেক আউটাৰ মণিপুৰৰ সাংসদ পদৰ পৰা বাতিল কৰি বিজেপিৰ প্ৰাৰ্থী হাউলিম শোখোপাও মেটে ওৰফে বেঞ্জামিনক বিজেপিৰ নতুন সাংসদ (আউটাৰ) হিচাপে ঘোষণা কৰে।

বেঞ্জামিন মেটৰ আবেদনৰ অনুমতি দিয়াৰ সময়তে ন্যায়াধীশ এম ভি মুৰালিদাৰনে গৃহীত কৰা আদেশত ড° ল’ৰ’হ' ফ’জেৰ নিৰ্বাচন বাতিল ঘোষণা কৰা হৈছে।

বেঞ্জামিনে 100(1)(d) (i) &(iv) ধাৰা আৰু Representation of People Act, 1951 (the RP Act) ধাৰা 100(1)(b) ৰ অধীনত এখন নিৰ্বাচনী আবেদন দাখিল কৰিছিল। ২-আউটাৰ মণিপুৰ (এছটি) সংসদীয় সমষ্টিৰ পৰা ১৭ নং লোকসভা, ২০১৯লৈ নিৰ্বাচন বাতিল বুলি ঘোষণা কৰা আৰু ২-আউটৰ পৰা ১৭ নং লোকসভা, ২০১৯ত তেওঁক যথাযথভাৱে নিৰ্বাচিত সদস্য হিচাপে ঘোষণা কৰা আৰ পি আইনৰ ১০১ নং ধাৰা অনুসৰি মণিপুৰ (এছ টি) সংসদীয় সমষ্টি।

বেঞ্জামিনে ল’ৰ’ৰ নিৰ্বাচনক প্ৰত্যাহ্বান জনাই কয় যে তদন্তৰ সময়ত ২-আউট মণিপুৰ (এছ টি) সংসদীয় সমষ্টিৰ ৰিটাৰ্নিং বিষয়াই হঠাতে আৰু অনুচিতভাৱে ২০১৯ চনৰ ২১ মাৰ্চত ল’ৰ’ৰ মনোনয়ন পত্ৰ গ্ৰহণ কৰিছিল।

বেঞ্জামিনে আঙুলিয়াই দিলে যে ল’ৰহ’ৱে ২১.০৩.২০১৯ তাৰিখৰ ২৬ নং প্ৰপত্ৰত থকা শপতনামাৰ ৪ নং পেৰাৰ ৫ নং স্তম্ভটো খালী কৰি ৰাখিছে; তেওঁ পেৰা ৭-এ(ix)ত প্ৰকাশ কৰা স্থূল মুঠ মূল্য ভুল; স্থাৱৰ সম্পত্তিৰ মালিক হোৱাৰ পিছতো পেৰা ৭-খ (ii) আৰু (v)ত তেওঁৰ অকৃষিভূমি আৰু স্থাৱৰ সম্পত্তিৰ অন্যান্য স্বাৰ্থৰ সৈতে জড়িত বস্তুগত তথ্য; পেৰা ৭-বি (vi)ত ১,১২,৫০,০০০ টকাৰ ৰাশি দেখুওৱাৰ বাবে প্ৰাসংগিক বিৱৰণ প্ৰকাশ কৰাত ব্যৰ্থ; পেৰা (৯খ)(চ)ত ভুৱা তথ্য; মিছাকৈ দেখুওৱা হৈছে। প্ৰাৰ্থী আৰু তেওঁৰ পত্নীৰ বাবে পাৰ্ট-বি, পেৰা (১১)৮(ক)ত ক্ৰমে ৩,২৪,৭০৪ আৰু ২,২০,৬৪৮ টকা; খ অংশৰ অনুচ্ছেদ (১১)৮বি(iii)(খ)ত দেখুওৱা বিৱৰণসমূহ, কিয়নো প্ৰথম প্ৰতিবাদীয়ে কেৱল ৮০,০০,০০০ টকাৰ ৰাশি প্ৰকাশ কৰিছিল যিটো অংশ ক, পেৰা ৭বি(iv)ত উত্তৰাধিকাৰী সূত্ৰে পোৱা স্থাৱৰ সম্পত্তিৰ মূল্য।

ডাঃ ল’ৰহ’ৰ ২৬ নং প্ৰপত্ৰত থকা শপতনামাখন পঢ়ি উচ্চ ন্যায়ালয়ে লক্ষ্য কৰিলে যে ল’ৰহ’ই শপতনামাৰ ৪ নং পেৰাৰ ৫ নং স্তম্ভটো খালী কৰি ৰাখিছে। ইয়াৰ উপৰিও পেৰা ৭-এ(ix)ত তেওঁ নিজৰ আৰু তেওঁৰ পত্নীৰ বাবে স্থূল মুঠ মূল্য সঠিকভাৱে প্ৰকাশ কৰা নাই। একেদৰে পেৰা ৭-বি(ii) আৰু (v)ত তেওঁ অকৃষিভূমি আৰু স্থাৱৰ সম্পত্তিৰ অন্যান্য স্বাৰ্থৰ বিষয়ে তথ্য প্ৰকাশ কৰাত ব্যৰ্থ হৈছিল।

ইয়াৰ উপৰিও ল’ৰহ’ই পেৰা ৭-বি (vi)ত ১,১২,৫০,০০০ টকাৰ ৰাশি দেখুওৱাৰ বাবে প্ৰাসংগিক বিৱৰণ প্ৰকাশ কৰাত ব্যৰ্থ হয়। তেওঁ পেৰা (৯খ)(চ)তো ভুৱা তথ্য প্ৰদান কৰিছে। ল’ৰহ’ই নিজৰ আৰু পত্নীৰ বাবে পাৰ্ট-বি, পেৰা (১১)৮(ক)ত ক্ৰমে ৩,২৪,৭০৪ আৰু ২,২০,৬৪৮ টকা মিছাকৈ দেখুৱাইছিল। খ অংশৰ পেৰা (১১)৮বি(iii)(খ)ত ভুৱা বিৱৰণ দেখুওৱা হৈছে, কিয়নো প্ৰথম প্ৰতিবাদীয়ে মাত্ৰ ৫০ টকাৰ ৰাশিহে প্ৰকাশ কৰিছিল। ৮০,০০,০০০ টকা ক অংশ, পেৰা ৭বি(iv)ত উত্তৰাধিকাৰী সূত্ৰে পোৱা স্থাৱৰ সম্পত্তিৰ মূল্য বুলি আদালতে ৰায় দিয়ে।

উচ্চ ন্যায়ালয়ে উল্লেখ কৰে যে আৰ পি আইনৰ বিধানত সৰ্বাধিক চাৰিখন মনোনয়ন পত্ৰ দাখিলৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে, কিন্তু আৰ পি আইনৰ ৩৩ এ ধাৰা অনুসৰি নিয়ম ৪ এৰ সৈতে পঢ়া আৰু প্ৰাৰ্থীয়ে যথাযথভাৱে শপতনামা দাখিল কৰিব লাগিব বুলি উল্লেখ কৰাটো প্ৰাসংগিক ২৬ নং প্ৰপত্ৰৰ অধীনত শপতনামাৰ লগতে সম্পূৰ্ণ তথ্যৰ সৈতে সত্য আৰু শুদ্ধ তথ্য থকা মনোনয়ন পত্ৰৰ সৈতে, যিবোৰ বেলেগ হ’ব নোৱাৰে। চাৰিখন মনোনয়ন পত্ৰৰ সৈতে ২৬ নং প্ৰপত্ৰৰ অধীনত একেটা শপতনামা থাকিব লাগিব বুলি আদালতে প্ৰকাশ কৰিছে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি