• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Har Ghar Tiranga সমাৰোহ, এতিয়া ঘৰত দিন-ৰাতি ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰিব পাৰিব, চৰকাৰে নিয়ম সলনি কৰিছে !

Har Ghar Tiranga সমাৰোহ, এতিয়া ঘৰত দিন-ৰাতি ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰিব পাৰিব, চৰকাৰে নিয়ম সলনি কৰিছে !

এতিয়া সকলোৱে তেওঁলোকৰ ঘৰত দিন-ৰাতি ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰিব পাৰে, কিয়নো কেন্দ্ৰৰ মোডী চৰকাৰে স্বাধীনতা দিৱসৰ পূৰ্বে 'হৰ ঘৰ তিৰঙ্গা অভিযান'ৰ (Har Ghar Tiranga Campaign) পৰা ত্ৰিৰংগা উত্তোলনৰ নিয়মত গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন আনিছে।

এতিয়া সকলোৱে তেওঁলোকৰ ঘৰত দিন-ৰাতি ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰিব পাৰে, কিয়নো কেন্দ্ৰৰ মোডী চৰকাৰে স্বাধীনতা দিৱসৰ পূৰ্বে 'হৰ ঘৰ তিৰঙ্গা অভিযান'ৰ (Har Ghar Tiranga Campaign) পৰা ত্ৰিৰংগা উত্তোলনৰ নিয়মত গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন আনিছে।

এতিয়া সকলোৱে তেওঁলোকৰ ঘৰত দিন-ৰাতি ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰিব পাৰে, কিয়নো কেন্দ্ৰৰ মোডী চৰকাৰে স্বাধীনতা দিৱসৰ পূৰ্বে 'হৰ ঘৰ তিৰঙ্গা অভিযান'ৰ (Har Ghar Tiranga Campaign) পৰা ত্ৰিৰংগা উত্তোলনৰ নিয়মত গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন আনিছে।

  • Share this:
এতিয়া সকলোৱে তেওঁলোকৰ ঘৰত দিন-ৰাতি ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰিব পাৰে, কিয়নো কেন্দ্ৰৰ মোডী চৰকাৰে স্বাধীনতা দিৱসৰ পূৰ্বে 'হৰ ঘৰ তিৰঙ্গা অভিযান'ৰ (Har Ghar Tiranga Campaign) পৰা ত্ৰিৰংগা উত্তোলনৰ নিয়মত গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন আনিছে। এতিয়ালৈকে, ৰাইজক সূৰ্য্যোদয়ৰ পৰা সূৰ্যাস্তলৈ ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰিবলৈ অনুমতি দিয়া হৈছে।

নিউজ১৮ য়ে কেন্দ্ৰীয় গৃহ সচিব অজয় ভল্লাৰ এখন পত্ৰ প্ৰাপ্ত কৰিছে যিখন তেওঁ ২০ জুলাইত সকলো সচিবলৈ লিখিছিল। পত্ৰখনত এইটোও কোৱা হৈছিল যে ত্ৰিৰংগা উত্তোলনৰ নতুন নিয়ম সিদিনাই কাৰ্যকৰী হয়। পত্ৰখনত কোৱা হৈছে যে নতুন নিয়মসমূহ ভাৰতৰ পতাকা বিধি, ২০০২ ত অধিক সংশোধন কৰা হৈছে। নতুন নিয়মবোৰ নিম্নলিখিত ধৰণৰ। যদি ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা কোনো মুকলি ঠাইত বা ৰাইজৰ সদস্যৰ ঘৰত উত্তোলন কৰা হয়, তেন্তে এতিয়া ইয়াক দিন-ৰাতি উত্তোলন কৰিব পাৰি।

প্ৰথমে ত্ৰিৰংগা উত্তোলনৰ এই নিয়ম আছিল।
আগতে, এইটো নিয়ম আছিল যে যেতিয়া ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা মুকলি ঠাইত উত্তোলন কৰা হয়, ইয়াক যিমান সম্ভৱ সূৰ্যোদয় আৰু সূৰ্যাস্তলৈকে উত্তোলন কৰিব লাগে, বতৰ যিয়েই নহওঁক।

গৃহ সচিবে তেওঁৰ পত্ৰখনত কয় যে নাগৰিকসকলক 'হৰ ঘৰ তিৰঙ্গা' অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ ঘৰত ৰাষ্ট্ৰীয় পতাকা উত্তোলন কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰাৰ বাবে এই পদক্ষেপ লোৱা হৈছে। এই বছৰ আমি স্বাধীনতাৰ অমৃত মহোৎসৱ উদযাপন কৰিছো, আহক আমি প্ৰতিটো ঘৰত ত্ৰিৰংগা আন্দোলন শক্তিশালী কৰোঁ আহক। ১৩ ৰ পৰা ১৫ আগষ্টৰ ভিতৰত ঘৰত ত্ৰিৰংগা উৰুৱাওক। কেন্দ্ৰীয় গৃহ সচিবে তেওঁৰ পত্ৰখনত কৈছিল যে চৰকাৰে আশা কৰে যে ১৩ আগষ্টত প্ৰায় ৩০ কোটি ঘৰত ত্ৰিৰংগা উত্তোলন কৰা হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published: