• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • আপুনি চিকিৎসকৰ পৰা স্লিপ নিলিখাকৈ এই ১৬ টা ঔষধ ক্ৰয় কৰিব পাৰে, চৰকাৰে আপোনাৰ সুবিধাৰ বাবে নিয়ম সলনি কৰি আছে ...

আপুনি চিকিৎসকৰ পৰা স্লিপ নিলিখাকৈ এই ১৬ টা ঔষধ ক্ৰয় কৰিব পাৰে, চৰকাৰে আপোনাৰ সুবিধাৰ বাবে নিয়ম সলনি কৰি আছে ...

যদিও যিকোনো ঔষধ ক্ৰয় কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ আৰু নিৰ্দেশনা থকাটো প্ৰয়োজনীয়, কিন্তু সাধাৰণ লোকৰ সুবিধাৰ বাবে, চৰকাৰে এই নিয়মত পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ গৈ আছে। ইয়াৰ পিছত, আপুনি চিকিৎসকৰ প্ৰেছক্ৰিপশ্বন অবিহনে ১৬ প্ৰকাৰৰ ঔষধ ক্ৰয় কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

যদিও যিকোনো ঔষধ ক্ৰয় কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ আৰু নিৰ্দেশনা থকাটো প্ৰয়োজনীয়, কিন্তু সাধাৰণ লোকৰ সুবিধাৰ বাবে, চৰকাৰে এই নিয়মত পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ গৈ আছে। ইয়াৰ পিছত, আপুনি চিকিৎসকৰ প্ৰেছক্ৰিপশ্বন অবিহনে ১৬ প্ৰকাৰৰ ঔষধ ক্ৰয় কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

যদিও যিকোনো ঔষধ ক্ৰয় কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ আৰু নিৰ্দেশনা থকাটো প্ৰয়োজনীয়, কিন্তু সাধাৰণ লোকৰ সুবিধাৰ বাবে, চৰকাৰে এই নিয়মত পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ গৈ আছে। ইয়াৰ পিছত, আপুনি চিকিৎসকৰ প্ৰেছক্ৰিপশ্বন অবিহনে ১৬ প্ৰকাৰৰ ঔষধ ক্ৰয় কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

  • Share this:
যদিও যিকোনো ঔষধ ক্ৰয় কৰাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ আৰু নিৰ্দেশনা থকাটো প্ৰয়োজনীয়, কিন্তু সাধাৰণ লোকৰ সুবিধাৰ বাবে, চৰকাৰে এই নিয়মত পৰিৱৰ্তন কৰিবলৈ গৈ আছে। ইয়াৰ পিছত, আপুনি চিকিৎসকৰ প্ৰেছক্ৰিপশ্বন অবিহনে ১৬ প্ৰকাৰৰ ঔষধ ক্ৰয় কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

মানিকণ্ট্ৰোল বাতৰি অনুসৰি, চৰকাৰে অভাৰ-দ্য-কাউণ্টাৰ শ্ৰেণী প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিছে, যাৰ পিছত ঔষধ আৰু প্ৰসাধনৰ নিয়মসলনি কৰিব লাগিব। কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়েও এই সন্দৰ্ভত এখন খচৰা অধিসূচনা জাৰি কৰিছে, য'ত ১৬ প্ৰকাৰৰ ঔষধ অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছে। ইয়াক বন্ধ কৰাৰ পিছত আৰু নিয়মবোৰ সলনি কৰাৰ পিছত, এই ঔষধবোৰ কোনো চিকিৎসা পৰামৰ্শ অবিহনে ক্ৰয় কৰিব পাৰি।

এই ঔষধবোৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব।
মন্ত্ৰালয়ৰ বিষয়াসকলে কৈছিল যে যি ১৬ টা ঔষধৰ বাবে প্ৰস্তাৱটো দিয়া হৈছে তাৰ ভিতৰত আছে পেৰাচিটামল ৫০০, কিছুমান লুগেট আৰু ভেঁকুৰৰ ক্ৰীম। মন্ত্ৰালয়ে ইয়াৰ প্ৰস্তাৱটোৰ বিষয়ে জনসাধাৰণৰ পৰা পৰামৰ্শ বিচাৰিছে, যিটো এমাহৰ ভিতৰত দিব পাৰি। বৰ্তমান, চিকিৎসকৰ প্ৰেছক্ৰিপশ্বন অবিহনে চিকিৎসা দোকানত বহুতো ঔষধ উপলব্ধ, কিন্তু ইয়াৰ বাবে কোনো সঠিক আইন বা নিয়ম নাই।

এই বছৰৰ আৰম্ভণিতে, ড্ৰাগছ কাৰিকৰী পৰামৰ্শদাতা বোৰ্ডে ওটিচি ঔষধৰ ওপৰত চৰকাৰৰ প্ৰস্তাৱত অনুমোদন জনাইছিল। প্ৰতিষ্ঠানটোৱে ঔষধৰ বিষয়ত চৰকাৰক পৰামৰ্শ দিয়ে। এই অনুমোদনৰ পিছত, ওটিচি শ্ৰেণীৰ বিষয়ে যথেষ্ট আলোচনা হৈছিল, যাৰ পিছত ১৬ টা ঔষধ অনুমোদিত হৈছিল। আলোচনাত কোৱা হৈছিল যে পৰৱৰ্তী সময়ত ইয়াত অধিক ঔষধো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব।

কিন্তু আপুনি এই চৰ্তটো স্বীকাৰ কৰিব লাগিব।
চৰকাৰে ওটিচি শ্ৰেণী ৰূপায়ণৰ বাবে কিছু চৰ্তও নিৰ্ধাৰণ কৰিছে। ইয়াৰ অধীনত, ওটিচি শ্ৰেণীৰ ঔষধবোৰ ঔষধৰ দোকানত কেৱল তেতিয়াহে বিক্ৰী কৰিব পাৰি যদি ম্যাদ ৫ দিনতকৈ বেছি নহয়। লগতে, যদি আপুনি পাঁচ দিনৰ ঔষধ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছতো বিশ্ৰাম নাপায়, তেন্তে ৰোগীয়ে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল'ব লাগিব। প্ৰতিটো পেকেটত ৰোগীৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় তথ্য লিখা থাকিব লাগে আৰু পেকেটটোৰ আকাৰ ৫ দিনৰ পালিতকৈ অধিক হ'ব নালাগে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি