ভাল খবৰ: ক'ৰোনা সংকটৰ সময়তে এখন ৰাজ্যত ২০ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা! ক'ত, কিমান দৰমহা বৃদ্ধি হ'ব?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 5, 2021, 5:10 PM IST
ভাল খবৰ: ক'ৰোনা সংকটৰ সময়তে এখন ৰাজ্যত ২০ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা! ক'ত, কিমান দৰমহা বৃদ্ধি হ'ব?
ক'ৰোনা সংকটৰ এই সময়ত পঞ্জাৱ চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে ভাল খবৰ পাব পাৰে। ৰাজ্য চৰকাৰৰ ষষ্ঠ দৰমহা আয়োগে কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা দুগুণ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছে।

ক'ৰোনা সংকটৰ এই সময়ত পঞ্জাৱ চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে ভাল খবৰ পাব পাৰে। ৰাজ্য চৰকাৰৰ ষষ্ঠ দৰমহা আয়োগে কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা দুগুণ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছে।

  • Share this:
ক'ৰোনা সংকটৰ এই সময়ত, পঞ্জাৱ চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে ভাল খবৰ পাব পাৰে। ৰাজ্য চৰকাৰৰ ষষ্ঠ দৰমহা আয়োগে কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা দুগুণ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছে। সোনকালেই সকলো কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। আয়োগে মুখ্যমন্ত্ৰী কেপ্টেইন অমৰিন্দৰ সিঙৰ ওচৰত কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মজুৰি বৃদ্ধি বিচাৰি এখন প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিছে।

ধন নিয়ন্ত্ৰণ অনুসৰি, কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মজুৰি প্ৰতি মাহে ৬৯৫০ টকাৰ পৰা ১৮,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। সোনকালেই চৰকাৰে সিদ্ধান্তটোৰ বিষয়ে ভাল খবৰ শুনাব পাৰে। একে সময়তে, বিভিন্ন ধৰণৰ ভাট্টাও বৃদ্ধি কৰিবলৈ কোৱা হৈছে।

চৰকাৰৰ বোজা কিমান বাঢ়িব?

মুখ্যমন্ত্ৰী কাৰ্যালয়ৰ এজন মুখপাত্ৰই কৈছিল যে এই পৰামৰ্শৰ ফলত প্ৰতি বছৰে ৩৫০০ কোটি টকাৰ অতিৰিক্ত বোজা হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। মুখপাত্ৰজনে কৈছিল যে কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা আৰু পেঞ্চন গড়ে ২০ শতাংশ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে৷ তেওঁ লগতে কয় যে পঞ্চম দৰমহা আয়োগৰ পৰামৰ্শৰ তুলনাত দৰমহা ২.৫৯ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে৷

ৰাজ্য চৰকাৰৰ বিত্ত বিভাগক এই বিষয়ে অৱগত কৰা হৈছে যাতে ইয়াক পৰৱৰ্তী পদক্ষেপৰ বাবে কেবিনেটত ৰাখিব পৰা যায়। প্ৰতিবেদনখন আয়োগে চৰকাৰক দাখিল কৰিছে যেতিয়া ৰাজ্যখনৰ অৰ্থনৈতিক পৰিস্থিতি ইতিমধ্যে ক'ৰোনাৰ কাৰণে চাপত আছে।

ভাট্টা কিমান বৃদ্ধি হ'ব?

পেঞ্চন আৰু ডি.এ. বৃদ্ধি কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে, আনহাতে স্থিৰ চিকিৎসা ভাট্টা আৰু গ্ৰেজুইটী দুগুণ কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। যদি পৰামৰ্শবোৰ গ্ৰহণ কৰা হয়, কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰসকলে এতিয়া ১,০০০ টকাৰ এক নিৰ্ধাৰিত চিকিৎসা ভাট্টা লাভ কৰিব। লগতে মৃত্যু হোৱা বা অৱসৰৰ পিছত পোৱা গ্ৰেজুইটী এক নিযুতৰ পৰা বিশ লাখলৈ বৃদ্ধি কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে।

দৰমহা ২০ শতাংশ বৃদ্ধি হ'ব পাৰে

আশা কৰা হৈছে সকলো কৰ্মচাৰীৰ বাবে গড় দৰমহা ২০ শতাংশ বৃদ্ধি কৰা হ'ব। অৱশ্যে, নিম্নতম দৰমহা এতিয়া ২.৫৯ গুণ বৃদ্ধি কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। অৰ্থাৎ এতিয়ালৈকে সৰ্বনিম্ন মজুৰি যাৰ আছিল ৬৯৫০ টকা, এতিয়া ১৮,০০০ টকালৈ বৃদ্ধি হ'ব।
Published by: Kokil Sarma
First published: May 5, 2021, 5:10 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি