• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Good News: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে অৱসৰৰ বয়স বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, চৰকাৰৰ এই পৰিকল্পনাৰ বিষয়ে জানক ...

Good News: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে অৱসৰৰ বয়স বৃদ্ধি কৰিব পাৰে, চৰকাৰৰ এই পৰিকল্পনাৰ বিষয়ে জানক ...

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Govt) সোনকালেই কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ভাল খবৰ দিব পাৰে। চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ অৱসৰৰ বয়স (Retirement Age) আৰু পেঞ্চনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Govt) সোনকালেই কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ভাল খবৰ দিব পাৰে। চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ অৱসৰৰ বয়স (Retirement Age) আৰু পেঞ্চনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে।

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Govt) সোনকালেই কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ভাল খবৰ দিব পাৰে। চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ অৱসৰৰ বয়স (Retirement Age) আৰু পেঞ্চনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে (Central Govt) সোনকালেই কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ভাল খবৰ দিব পাৰে। চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ অৱসৰৰ বয়স (Retirement Age) আৰু পেঞ্চনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি আছে। আপোনাৰ তথ্যৰ বাবে, আমি জনাওঁ যে প্ৰধানমন্ত্ৰীলৈ অৰ্থনৈতিক পৰামৰ্শদাতা সমিতিয়ে এই পৰামৰ্শ প্ৰেৰণ কৰিছে। প্ৰস্তাৱটোত কোৱা হৈছে যে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীৰ বয়স বৃদ্ধি কৰিব পাৰি। প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ অৰ্থনৈতিক পৰামৰ্শদাতা সমিতিয়ে কয় যে দেশত অৱসৰৰ বয়স বৃদ্ধিকৰাৰ লগতে সাৰ্বজনীন পেঞ্চন প্ৰণালীও প্ৰৱৰ্তন কৰা উচিত।

জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ  সুৰক্ষা

সমিতিৰ প্ৰতিবেদনত পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে যে সকলো চৰকাৰী কৰ্মচাৰীক প্ৰতি মাহে কমেও ২ হাজাৰ টকাৰ পেঞ্চন পৰিশোধ কৰিব লাগিব। অৰ্থনৈতিক উপদেষ্টা সমিতিয়ে দেশৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ সুৰক্ষাৰ বাবে উন্নত ব্যৱস্থাৰ পৰামৰ্শ দিছে।

দক্ষতা বিকাশ প্ৰয়োজনীয় হ'ব

এই প্ৰতিবেদনত, এইটো স্পষ্টকৈ কোৱা হৈছে যে যদি চৰকাৰে অৱসৰৰ বয়স বৃদ্ধি কৰে, তেন্তে ইয়াৰ গুৰুত্ব দক্ষতা বিকাশৰ ওপৰতো থাকিব। প্ৰতিবেদনখনত ৫০ বছৰৰ অধিক বয়সৰ ব্যক্তিসকলৰ বাবে দক্ষতা বিকাশৰ বিষয়েও কোৱা হৈছে।

ৰাজ্য চৰকাৰে নীতি প্ৰস্তুত কৰে

প্ৰতিবেদনখনত কোৱা হৈছে যে কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰে এটা নীতি প্ৰস্তুত কৰা উচিত য'ত দক্ষতা বিকাশ কৰা হ'ব। এই প্ৰচেষ্টাত অসংগঠিত খণ্ড, দূৰৱৰ্তী অঞ্চলত বাস কৰা লোক, শৰণাৰ্থী, প্ৰব্ৰজনকাৰীও অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব লাগে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি