মুখ্যপৃষ্ঠা »খবৰ »দেশ »EPS Pension Increase: ভাল খবৰ ! কৰ্মচাৰীসকলৰ EPS পেঞ্চন বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে EPFOৰ নতুন আদেশ ...

EPS Pension Increase: ভাল খবৰ ! কৰ্মচাৰীসকলৰ EPS পেঞ্চন বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে EPFOৰ নতুন আদেশ ...

বহুলোকে নাজানে যে যদি তেওঁলোকক ২০ বছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধিৰ (EPF) অধীনত সামৰি লোৱা হৈছে, তেন্তে তেওঁলোক বোনাচৰ অধিকাৰী। এই বোনাচটো পেঞ্চন আঁচনিৰ অধীনত নিৰ্ধাৰিত অতিৰিক্ত সেৱা বৰ্ষৰ ৰূপত দিয়া হয়।

বহুলোকে নাজানে যে যদি তেওঁলোকক ২০ বছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধিৰ (EPF) অধীনত সামৰি লোৱা হৈছে, তেন্তে তেওঁলোক বোনাচৰ অধিকাৰী। এই বোনাচটো পেঞ্চন আঁচনিৰ অধীনত নিৰ্ধাৰিত অতিৰিক্ত সেৱা বৰ্ষৰ ৰূপত দিয়া হয়।

বহুলোকে নাজানে যে যদি তেওঁলোকক ২০ বছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধিৰ (EPF) অধীনত সামৰি লোৱা হৈছে, তেন্তে তেওঁলোক বোনাচৰ অধিকাৰী। এই বোনাচটো পেঞ্চন আঁচনিৰ অধীনত নিৰ্ধাৰিত অতিৰিক্ত সেৱা বৰ্ষৰ ৰূপত দিয়া হয়।

  • Share this:
সাধাৰণতে, কৰ্মচাৰী পেঞ্চন আঁচনিৰ (EPS) অধীনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰ্মচাৰীসকলে জানে যে তেওঁলোকে অৱসৰৰ বয়সৰ পৰাই পেঞ্চন প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ যোগ্য। অৱশ্যে, বহুলোকে নাজানে যে যদি তেওঁলোকক ২০ বছৰতকৈ অধিক সময় ধৰি কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধিৰ (EPF) অধীনত সামৰি লোৱা হৈছে, তেন্তে তেওঁলোক বোনাচৰ অধিকাৰী। এই বোনাচটো পেঞ্চন আঁচনিৰ অধীনত নিৰ্ধাৰিত অতিৰিক্ত সেৱা বৰ্ষৰ ৰূপত দিয়া হয়। এই বোনাচ আপোনাৰ সেৱা বৰ্ষত যোগ দিয়াৰ পিছত, ই আপুনি প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ যোগ্য পেঞ্চনৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰে।

"যদি এজন কৰ্মচাৰীয়ে ইপিএফ আঁচনিৰ অধীনত ২০ বছৰ বা অধিক সময় সেৱা আগবঢ়াইছে, তেন্তে সেৱাৰ ম্যাদত দুবছৰ যোগ দিয়া হয়। এই সেৱাৰ ম্যাদ এজন নিয়োগকৰ্তাৰ সৈতে বা বিভিন্ন নিয়োগকৰ্তাৰ সৈতে হ'ব পাৰে। যদিহে সেইবোৰ ইপিএফ আঁচনিৰ অধীনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয়। মন কৰিব যে ইপিএছৰ অধীনত সৰ্বাধিক সেৱাৰ ম্যাদ হৈছে ৩৫ বছৰ। '

বোনাচ বৰ্ষই আপোনাৰ ইপিএছ পেঞ্চনৰ পৰিমাণত অৰিহণা যোগায়
বোনাচৰ বাবে যোগ্য কৰ্মচাৰীজনে তেওঁলোকৰ সেৱাত বোনাচ সেৱাৰ বছৰ যোগ কৰিলে অধিক পেঞ্চনৰ পৰিমাণ প্ৰাপ্ত কৰিব। এইটো (পেঞ্চনযোগ্য দৰমহা  X পেঞ্চনযোগ্য সেৱা বছৰ) /৭০ অধীনত গণনা কৰা হয়।

উদাহৰণ এটা লওঁ আহক, য'ত এজন কৰ্মচাৰীয়ে ইপিএফ আৰু ইপিএছ একাউণ্টত নিৰন্তৰ অৱদান আগবঢ়োৱাৰ সময়ত একাধিক নিয়োগকৰ্তাৰ সৈতে ২১ বছৰ কাম কৰিছে। ই.পি.এফ. আইন অনুসৰি, পেঞ্চনযোগ্য দৰমহাৰ সৰ্বাধিক সীমা হৈছে ১৫ হাজাৰ টকা। যোগ্য পেঞ্চনৰ পৰিমাণ ৪,৫০০ টকাৰ বাবে হ'ব – (১৫,০০০ X ২১)/৭০ টকা। এতিয়া, যদি পেঞ্চনযোগ্য সেৱা বছৰত বোনাচ সেৱা বছৰ (২ বছৰ) যোগ কৰা হয়, পেঞ্চনৰ পৰিমাণ হৈছে ৪,৯২৯ টকা – (১৫,০০০ X ২৩)/৭০ এইটো হ'ব। বোনাচ সেৱা বছৰ যোগ দিয়াৰ বাবে পেঞ্চনৰ পৰিমাণ ৪২৯ টকা বৃদ্ধি কৰা হৈছে।

শেহতীয়া বাতৰি