• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • নিৰ্বাচনী পদাংক সম্প্ৰসাৰণৰ পৰা সামাজিক ভিত্তিলৈঃ ৫ খন তালিকাই দেখুৱাইছে মোদীয়ে কেনেদৰে বিজেপিক সলনি কৰিলে

নিৰ্বাচনী পদাংক সম্প্ৰসাৰণৰ পৰা সামাজিক ভিত্তিলৈঃ ৫ খন তালিকাই দেখুৱাইছে মোদীয়ে কেনেদৰে বিজেপিক সলনি কৰিলে

বিজেপিৰ বিশিষ্ট নেতা হোৱাৰ পৰা ২০১৪ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত মোডীয়ে দলটোক প্ৰশংসনীয়ভাৱে পুনৰ গঢ় দিছে।

বিজেপিৰ বিশিষ্ট নেতা হোৱাৰ পৰা ২০১৪ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত মোডীয়ে দলটোক প্ৰশংসনীয়ভাৱে পুনৰ গঢ় দিছে।

বিজেপিত মোদীৰ প্ৰথম দায়িত্ব আছিল ১৯৮৭ চনৰ আহমেদাবাদৰ নাগৰিক নিৰ্বাচনৰ বাবে দলটোৰ প্ৰচাৰ অভিযান আয়োজন কৰা, যিটো দলে অৱশেষত জয়লাভ কৰিছিল।

  • Share this:
প্ৰথম অৱস্থাত ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘত কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰি ১৯৮৭ চনত আনুষ্ঠানিকভাৱে ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টি (বিজেপি)ত যোগদান কৰা নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে ৩৫ বছৰ ধৰি দলটোৰ সৈতে জড়িত হৈ আছে। বিজেপিৰ বিশিষ্ট নেতা হোৱাৰ পৰা ২০১৪ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী হিচাপে কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পিছত মোডীয়ে দলটোক প্ৰশংসনীয়ভাৱে পুনৰ গঢ় দিছে।

বিজেপিৰ ৰাজনৈতিক আধিপত্যৰ যুগত আজি কল্পনা কৰাটো কঠিন হ’ব পাৰে, কিন্তু ১৯৮০ৰ দশকৰ শেষৰ ফালে যেতিয়া মোডীয়ে দলত যোগদান কৰিছিল, তেতিয়া সংসদত মাত্ৰ দুখন আসন আছিল। তেওঁৰ গৃহ ৰাজ্য গুজৰাটত এতিয়াও ক্ষমতা দখল কৰিব পৰা নাছিল, য’ত নব্বৈৰ দশকৰ মাজভাগৰ পৰা ৰাজ্যিক বিধানসভা নিৰ্বাচনত পৰাস্ত হোৱা নাই। আৰু ই এতিয়াও সোমনাথৰ পৰা অযোধ্যালৈ ৰথযাত্ৰা আৰম্ভ কৰা নাছিল, যিয়ে ইয়াৰ প্ৰথম বৃহৎ ৰাষ্ট্ৰীয় সম্প্ৰসাৰণৰ সূচনা কৰিছিল।

বিজেপিত মোদীৰ প্ৰথম দায়িত্ব আছিল ১৯৮৭ চনৰ আহমেদাবাদৰ নাগৰিক নিৰ্বাচনৰ বাবে দলটোৰ প্ৰচাৰ অভিযান আয়োজন কৰা, যিটো দলে অৱশেষত জয়লাভ কৰিছিল। আৰু গুজৰাটৰ বাহিৰৰ ৰাজনৈতিক নেতা হিচাপে মোদীৰ প্ৰথম বহল স্বীকৃতি অৱশ্যেই হৈছিল ১৯৯০ চনত এল কে আদৱানীয়ে আয়োজন কৰা সোমনাথৰ পৰা অযোধ্যা ৰথ যাত্ৰাৰ গুজৰাট লেগৰ মূল সংগঠক হিচাপে তেওঁৰ ভূমিকাৰ বাবে। তাৰ অৰ্থ আছিল যে ১৯৯১ চনলৈকে, ৰাষ্ট্ৰীয় বাতৰি কাকতসমূহে ইতিমধ্যে তেওঁক “গুজৰাটত বিজেপিৰ অসাধাৰণ বৃদ্ধিৰ স্থপতি” বুলি উল্লেখ কৰিছিল।

ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত অৱশ্যে ২০১৩ চনত যেতিয়া মোদী বিজেপিৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী পদৰ প্ৰাৰ্থী হৈছিল, তেতিয়াও ই আছিল নগৰকেন্দ্ৰিক আৰু উচ্চ বৰ্ণ প্ৰধান ব্ৰাহ্মণ-বনিয়া দল। ২০১৪ চনৰ পৰা ২০২২ চনৰ ভিতৰত মোদীয়ে ইয়াক বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজনৈতিক দললৈ ৰূপান্তৰিত কৰাই নহয়, অমিত শ্বাহৰ সৈতে তেওঁ দলটো আৰু ইয়াৰ সমৰ্থন ভিত্তিৰ মৌলিক গাঁথনিগত পুনৰ আহিলাকৰণৰ নেতৃত্বও দিছিল।

‘নতুন’ বিজেপিৰ সৃষ্টি কৰিলে মোদীয়ে। ‘পুৰণি’ বিজেপিৰ পৰা এইটো পাঁচটা দিশত পৃথক আছিল:

বিজেপিয়ে হিন্দী হাৰ্টলেণ্ড অধ্যুষিত প্ৰধান গ্ৰাম্য দলৰ পৰা ৰূপান্তৰিত কৰিলে

২০১৪ চনৰ পিছৰ বিজেপিৰ বৃদ্ধিৰ এটা বৃহৎ অংশ লোকসভাৰ ৫৪৩খন আসনৰ ভিতৰত ২২৫খন আসন গঠন কৰা উত্তৰ ভাৰতৰ হিন্দীভাষী ৰাজ্যসমূহৰ প্ৰধান গ্ৰাম্য দললৈ পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। এসময়ত সংকীৰ্ণ উচ্চবৰ্ণৰ ভিত্তি থকা কেৱল চহৰৰ শক্তি বুলি উপহাস কৰা এটা দলৰ বাবে এইটো এটা ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন আছিল।

বিজেপিৰ গ্ৰাম্য বৃদ্ধিৰ আটাইতকৈ আকৰ্ষণীয় উদাহৰণটো হৈছে ভোটৰ শ্বেয়াৰৰ পৰা। হিন্দী হাৰ্টলেণ্ডৰ ১২৭টা গ্ৰাম্য সমষ্টিত ২০০৯ চনত বিজেপিয়ে মাত্ৰ ১৬.৫% আসনত ৪০%তকৈ অধিক ভোটৰ অংশীদাৰিত্ব লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হয়। বহুমেৰু প্ৰতিযোগিতাত ৪০% ভোট-শ্বেয়াৰ থ্ৰেছহোল্ড হৈছে এটা প্ৰিমিয়াৰ পাৰফৰমেন্স বেঞ্চমাৰ্ক। ইয়াৰ পৰা বুজা যায় যে দলটো গাঁৱৰ ডিফল্ট পাৰ্টিলৈ পৰিণত হৈছিল।



গ্ৰাম্য আসনতো একেধৰণৰ বৃদ্ধিৰ আৰ্হি দেখুৱাইছিল বিজেপিয়ে। হিন্দী হাৰ্টলেণ্ডৰ ৭৯ খন গ্ৰাম্য আসনৰ ভিতৰত ২০০৯ চনত মাত্ৰ ১৩.৯% সমষ্টিত ৪০%তকৈ অধিক ভোট, ২০১৪ চনত ৮২.২% আৰু ২০১৯ চনত বিস্ময়কৰ ৯৪.৯% ভোট লাভ কৰে।

জাতিঃ বিজেপিৰ সামাজিক মিত্ৰজোঁটৰ নতুন গোটলৈ সম্প্ৰসাৰণ

বিজেপিক বহু বছৰ ধৰি উচ্চবৰ্ণ প্ৰধান দল হিচাপে গণ্য কৰা হৈছিল। এই ধাৰণাটো বহুদিনৰ পৰাই বাস্তৱৰ সৈতে সংস্পৰ্শৰ বাহিৰত আছিল। ২০২০ চনৰ জুন মাহত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৰাজহুৱাভাৱে আঙুলিয়াই দিছিল যে লোকসভাত বিজেপিক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল ১১৩ জন অবিচি, ৪৩ জন এছটি আৰু ৫৩ জন অনুসূচিত জাতি সাংসদে। অৰ্থাৎ বিজেপি লোকসভাৰ সাংসদৰ সম্পূৰ্ণ ৩৭.২% OBC, ১৪.১% ST আৰু ১৭.৪% SC আছিল। অৰ্থাৎ ২০১৯ চনত নিৰ্বাচিত হোৱা ইয়াৰ সকলো ৩০৩ জন লোকসভা সাংসদৰ ভিতৰত ৬৮.৯% (২০৯) সংখ্যকেই আছিল অউচ্চ বৰ্ণ আৰু পৰম্পৰাগতভাৱে জাতিৰ স্তৰত নিম্নমানৰ বুলি গণ্য কৰা বৰ্ণৰ। এই জাতিসমূহৰ জনসংখ্যাৰ বহুলভাৱে গ্ৰহণ কৰা ৰাষ্ট্ৰীয় অংশৰ সৈতে এইটো আকৰ্ষণীয়ভাৱে সমতুল্য: ৬৯.২%।

যেতিয়া মই ভাৰতীয় ৰাজনীতিবিদসকলৰ জাতি অধ্যয়ন কৰিবলৈ মেহতা-সিং সামাজিক সূচকাংক সৃষ্টি কৰিছিলো, মোৰ সহকৰ্মী সঞ্জীৱ সিঙৰ সৈতে, আমি ৰাজ্যিক পৰ্যায়ত এই পৰিৱৰ্তনৰ এক আকৰ্ষণীয় উদাহৰণ পাইছিলোঁ। সংখ্যাৰ ওপৰত চৰাইৰ দৃষ্টি দিবলৈ হ’লে ২০১৯ চনৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনত বিজেপিৰ ইউ পি লোকসভাৰ প্ৰাৰ্থীৰ ৫৭.৫%, ২০১৭ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত ৫২.৮% প্ৰাৰ্থী, ইয়াৰ কাৰ্যালয়ৰ ৫০% প্ৰাৰ্থী অবিচি আৰু অনুসূচিত জাতিৰ সংখ্যা আছিল -২০২০ চনত ৰাজ্যত বাহক, মুখ্যমন্ত্ৰী যোগী আদিত্যনাথৰ মন্ত্ৰী পৰিষদৰ ৪৮.১% আৰু বিজেপিৰ জিলা পৰ্যায়ৰ সভাপতিৰ ৩৫.৬%।



উৎস: মেহতা–সিংহ সামাজিক সূচকাংকৰ দ্বাৰা ক্ষেত্ৰভিত্তিক কাম আৰু বিশ্লেষণ। ইচিআইৰ তথ্যৰ পৰা লোকসভা আৰু বিধানসভাৰ প্ৰাৰ্থীৰ বিশ্লেষণ। বিধানসভা ২০১৭ৰ পৰিসংখ্যাত বিজেপিৰ মিত্ৰজোঁটৰ অংশীদাৰসকলে প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰা কিছুমান আসনৰ পৰিসংখ্যা অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছে। ২৩ আগষ্ট ২০২০ তাৰিখে জাৰি কৰা দলীয় তালিকাৰ পৰা বিশ্লেষণ কৰিলে উত্তৰ প্ৰদেশ বিজেপিৰ বিষয়ববীয়া সকল।উপ বিজেপি চৰকাৰৰ মন্ত্ৰীৰ তালিকা ৩০ অক্টোবৰ ২০২০ লৈকে সঠিক।

মেহতা–সিং সূচকাংকই প্ৰকাশ কৰা এই সংখ্যাই দেখুৱাইছে যে মোদী আৰু শ্বাহৰ অধীনত নতুন বিজেপিক উচ্চ বৰ্ণৰ আধিপত্য থকা দল হিচাপে চিহ্নিত কৰাটো কিয় বিভ্ৰান্তিকৰ। বিজেপিয়ে ২০১৩ চনৰ পৰা ২০১৯ চনৰ ভিতৰত কেৱল সামাজিক সমৰ্থনৰ ভিত্তিই নহয়, অ’বিচিক কেন্দ্ৰীয় মঞ্চ প্ৰদান কৰি নিজৰ আভ্যন্তৰীণ সাংগঠনিক ব্যৱস্থাকো পুনৰ নিৰ্মাণ কৰা দেখা গৈছিল।

গৰীৱৰ দলঃ প্ৰত্যক্ষ-লাভৰ হস্তান্তৰ
মোদীৰ দিনত বিজেপিৰ বৃদ্ধিৰ এটা উল্লেখযোগ্য অংশ হৈছে দুখীয়া ভোটাৰে৷ ইয়াৰ বহুখিনিয়েই এক নতুন সমাজ কল্যাণমূলক নেট সৃষ্টিৰ দ্বাৰা প্ৰেৰিত হৈছিল, যিটো একক আইডি ব্যৱস্থা, মোবাইল ফোন আৰু ডাটাৰ দ্বাৰা সক্ষম কৰা হৈছিল আৰু চৰকাৰী আঁচনিসমূহক টেক-সক্ষম লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল যিটো পূৰ্বতে সম্ভৱ নাছিল।

মোদী চৰকাৰে ২০১৪ চনত ডাইৰেক্ট বেনিফিট ট্ৰেন্সফাৰ (ডিবিটি) ট্ৰেন্সফাৰৰ বাবে এটা গাঁথনি উত্তৰাধিকাৰী সূত্ৰে লাভ কৰিছিল যিটো পৰীক্ষণ পৰ্যায়ৰ মাজেৰে পাৰ হৈছিল, য’ত কেইবাটাও আঁচনি আৰু আধাৰৰ সৈতে গঢ়ি তুলিবলৈ বেকএণ্ড টেক ষ্টেক স্থাপন কৰা হৈছিল। মোদীয়ে এই পদক্ষেপক সম্পূৰ্ণ ৰাজনৈতিক সমৰ্থন আগবঢ়ায়।

তেওঁৰ চৰকাৰে ডিবিটি দুগুণ হ্ৰাস কৰি ২০১৮-১৯ চনলৈকে ১৫ গুণ সম্প্ৰসাৰণ কৰি ৪৩৪খন আঁচনিলৈ পৰিণত কৰে। চৰকাৰী তথ্যই দেখুৱাইছে যে ২০১৩-১৪ চনত ৰিপ’ৰ্ট কৰা ডিবিটিৰ প্ৰাৰম্ভিক ১০.৮ কোটি হিতাধিকাৰীৰ সংখ্যা সাতগুণ বৃদ্ধি পাই ২০১৮-১৯ চনলৈকে ৭৬.৩ কোটি হিতাধিকাৰী একাউণ্টত উপনীত হৈছে। ২০১৩-১৪ চনত ৭,৩৬৭ কোটি টকাৰ পৰা ২০১৮-১৯ চনত ২.১৪ লাখ কোটি টকালৈ জনসাধাৰণৰ বেংক একাউণ্টলৈ প্ৰকৃত প্ৰত্যক্ষ নগদ ধন পৰিশোধ কৰা ২৯ গুণতকৈও অধিক বৃদ্ধি পাইছে। যদি আপুনি ট্ৰেন্সফাৰ ইন কাইণ্ড যোগ কৰে, তেন্তে একে সময়ছোৱাতে মুঠ ট্ৰেন্সফাৰ ৪৪ গুণ বৃদ্ধি পালে।



বিস্তৃত পৰিসৰৰ আঁচনিৰ বাবে এই প্ৰত্যক্ষ নগদ ধন হস্তান্তৰ—এল পি জি, গ্ৰাম্য গৃহ নিৰ্মাণ, শৌচাগাৰ— মোদী আৰু বিজেপিৰ বাবে এক নতুন ধৰণৰ ৰাজনৈতিক সংগঠনৰ ভিত্তি হৈ পৰিল।

বিজেপিৰ বাবে নতুন মহিলাৰ ভোট সৃষ্টি কৰা
মোদীৰ দিনত বিজেপিৰ বৃদ্ধিৰ এক উল্লেখযোগ্য চালক হৈছে নতুন মহিলা ভোটৰ সৃষ্টি। ঐতিহাসিকভাৱে ভাৰতত ভোটদানৰ ক্ষেত্ৰত লিংগ বিভাজন ঘটি আহিছে। ২০০০ চনৰ আৰম্ভণিলৈকে মহিলাসকলে পুৰুষতকৈ কম ভোট দিছিল আৰু বেছিভাগেই বিজেপিতকৈ কংগ্ৰেছক বেছি ভোট দিছিল। ভাৰতীয় ইতিহাসত ২০১৯ চনৰ নিৰ্বাচনত মহিলা ভোটাৰৰ হাৰ (৬৭.১৭%) পুৰুষৰ ভোটৰ হাৰ (৬৭%)তকৈ অলপ বেছি আছিল। আৰু বেছিভাগ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজ্যতে কংগ্ৰেছতকৈ অধিক মহিলাই বিজেপিক ভোট দিছিল।

মহিলাৰ প্ৰতি বিজেপিৰ ৰাজনৈতিক আউটৰিচ যে ব্যক্তিগতভাৱে মোদীৰ নেতৃত্বত আছে সেই কথা প্ৰমাণ কৰিব পৰাকৈ যথেষ্ট প্ৰমাণ পোৱা গৈছে। তেওঁৰ নতুন গ্ৰাম্য মহিলা সমষ্টিৰ খেতিয়ে তেওঁলোকক ভাৰতৰ বিশিষ্ট ৰাজনৈতিক গঠন হিচাপে দলটোৰ উত্থানৰ অগ্ৰণী স্থানত ৰাখিছিল।

বিজেপিয়ে ২০১৯ চনত আন যিকোনো ৰাজনৈতিক দলতকৈ বেছি মহিলা প্ৰাৰ্থী প্ৰক্ষেপ কৰিছিল। ১৭ নং লোকসভাত ইয়াৰ মহিলা দলটো পৰৱৰ্তী ডাঙৰ মহিলা দলৰ সাংসদ (তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ পৰা)তকৈ চাৰিগুণ বেছি আৰু কংগ্ৰেছৰ তুলনাত চাৰিগুণ বেছি।

মোদীৰ দুখন চৰকাৰত গড়ে মহিলা মন্ত্ৰীৰ অংশ আছিল মনমোহন সিঙৰ পূৰ্বৰ দুখন চৰকাৰৰ লগতে বাজপেয়ীৰ এন ডি এ শাসন ব্যৱস্থাতকৈ। বাজপেয়ীৰ অধীনত (১৯৯৯–২০০৪) প্ৰথমখন পূৰ্ণকালীন বিজেপি নেতৃত্বাধীন চৰকাৰত বছৰি গড়ে ৯% মহিলা মন্ত্ৰী আছিল। মনমোহন সিঙৰ ইউপিএ-১ আৰু ইউপিএ-২য়ে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ মন্ত্ৰী পৰিষদত মহিলাৰ প্ৰতিনিধিত্ব গড়ে ১১.২% লৈ বৃদ্ধি কৰে। মোদীৰ এনডিএ-১ আৰু এনডিএ-২য়ে মন্ত্ৰী পদত মহিলাৰ অংশ আৰু বৃদ্ধি কৰি গড়ে ১২.৭%লৈ বৃদ্ধি কৰে।





উৎস: সামাজিক পৰিসংখ্যা বিভাগ, ৰাষ্ট্ৰীয় পৰিসংখ্যা কাৰ্যালয়, ভাৰতত মহিলা আৰু পুৰুষ: ভাৰতত লিংগ সম্পৰ্কীয় সূচকৰ পৰিসংখ্যা সংকলন, ২১ নং সংখ্যা (নতুন দিল্লী: পৰিসংখ্যা আৰু কাৰ্যসূচী ৰূপায়ণ মন্ত্ৰালয়, ভাৰত চৰকাৰ, ২০১৯), পৃষ্ঠা ৩৬। ১০০) ৰাজেশ শৰ্মাৰ গৱেষণাৰ ইনপুট।



মোদী আৰু শ্বাহৰ দিনত বিজেপিয়ে দলৰ কেন্দ্ৰীয় সংগঠনত মহিলাৰ প্ৰতিনিধিত্বৰ ওপৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ পাঠ্যক্ৰম-সংশোধন প্ৰৱৰ্তন কৰিছিল। এই নেতৃত্ব পৰিৱৰ্তনে ‘ৰাষ্ট্ৰীয় দল’ৰ মৰ্যাদা থকা অন্যান্য প্ৰধান সংগঠনৰ তুলনাত ভাৰতৰ ৰাষ্ট্ৰীয় বিষয়ববীয়াসকলৰ ভিতৰত বিজেপিৰ বাবে মহিলাৰ সৰ্বাধিক অনুপাত নিশ্চিত কৰিছিল। ২০২০ চনৰ অক্টোবৰ মাহত বিজেপিৰ কেন্দ্ৰীয় বিষয়া-বাহক হিচাপে ১৬.৯% মহিলা আছিল।এয়া চি পি আই (এম) (১৪.৭%), তৃণমূল কংগ্ৰেছ (১৩%), চিপিআই (১১.১%)ৰ কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বত মহিলাৰ প্ৰতিনিধিত্বতকৈ অধিক আছিল। ), এনচিপি (১০.৮%) আৰু কংগ্ৰেছ (৮.৫%)।

হিন্দী হাৰ্টলেণ্ডৰ উপৰিও উত্তৰ-পূবৰ বিকাশ
মোদীৰ অধীনত বিজেপিৰ কাহিনীৰ এটা পঞ্চম স্তম্ভ হৈছে হিন্দী হাৰ্টলেণ্ডৰ বাহিৰৰ নতুন জলাশয় অঞ্চলত ইয়াৰ বৃদ্ধি। একত্ৰীকৰণ আৰু অধিগ্ৰহণৰ কৌশলৰ লগতে গভীৰ কৌশলগত নমনীয়তাৰ জৰিয়তে বিজেপিয়ে নতুন নতুন ক্ষেত্ৰত সম্প্ৰসাৰণ কৰিলে য’ত ইয়াৰ পূৰ্বে কেতিয়াও উল্লেখযোগ্য উপস্থিতি নাছিল।

২০১৪ চনত বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰ্বাচনী বিজয়ে স্বাধীনতাৰ পিছত উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যসমূহত ৰাজনৈতিক ক্ষমতা সমীকৰণৰ আটাইতকৈ নাটকীয় পুনৰ সংহতিৰ ভৱিষ্যদ্বাণী কৰিছিল। ২০১৬ চনলৈকে এই আঠখন ৰাজ্যৰ কোনো এখনতে দলটো কেতিয়াও ক্ষমতালৈ নিৰ্বাচিত হোৱা নাছিল। ই অৰুণাচল প্ৰদেশত এবাৰ (২০০৩) চমুকৈ চৰকাৰ গঠন কৰিছিল যেতিয়া গেগং আপঙে দলত্যাগ কৰি নিজৰ নতুন আঞ্চলিক সংগঠনটোক দলটোৰ সৈতে একত্ৰিত কৰিছিল, তাৰ পিছত তেওঁ কংগ্ৰেছলৈ ঘূৰি আহিছিল।

তদুপৰি ২০১৬ চনলৈকে উত্তৰ-পূবৰ কোনো এখন ৰাজ্যতে বিজেপিয়ে নিৰ্বাচনী প্ৰতিদ্বন্দ্বিতাত দ্বিতীয় শ্ৰেষ্ঠ দল হিচাপেও শেষ কৰিব পৰা নাছিল। তথাপিও ২০২১ চনলৈকে অঞ্চলটোৰ আঠখন ৰাজ্যৰ ভিতৰত ছখন ৰাজ্যত ই কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল।ইয়াৰে চাৰিখন ৰাজ্যত—অসম (২৪ মে’, ২০১৬ আৰু পুনৰ ১০ মে’, ২০২১), ত্ৰিপুৰা (৯ মাৰ্চ, ২০১৮), অৰুণাচল প্ৰদেশ (৩১ ডিচেম্বৰ , ২০১৬, তাৰ পিছত ২৯ মে’, ২০১৯) আৰু মণিপুৰ (১৫ মাৰ্চ, ২০১৭)—বহুদলীয় মিত্ৰজোঁটৰ মুৰব্বী হৈ ক্ষমতা দখল কৰিলে বিজেপিৰ মুখ্যমন্ত্ৰীসকলে।

অসমত (দুবাৰ) আৰু ত্ৰিপুৰাত (য’ত চিপিআই-এমক উৎখাত কৰিছিল) দলটোৰ প্ৰথমটো বিজয় আছিল ঐতিহাসিকভাৱে উল্লেখযোগ্য মাইলৰ খুঁটি। আন দুখন ৰাজ্য নাগালেণ্ড (৮ মাৰ্চ ২০১৮) আৰু মেঘালয়ত (৬ মাৰ্চ ২০১৮) বৃহত্তৰ আঞ্চলিক দলৰ নেতৃত্বত মিত্ৰজোঁট চৰকাৰত কনিষ্ঠ মিত্ৰজোঁটৰ অংশীদাৰ হিচাপে বিজেপিয়ে ক্ষমতা দখল কৰিছিল। ২০২১ চনৰ মাজভাগলৈকে বিজেপিয়ে নিয়ন্ত্ৰণ নকৰা একমাত্ৰ উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্য আছিল মিজোৰাম আৰু ছিকিম। কিন্তু ইয়াতো দুয়োখন ৰাজ্যৰ শাসকীয় দলসমূহ আনুষ্ঠানিকভাৱে এতিয়াও উত্তৰ-পূব গণতান্ত্ৰিক মিত্ৰজোঁটৰ (২০১৬ চনৰ ২৪ মে’ত গঠন হোৱা বিজেপি নেতৃত্বাধীন মিত্ৰজোঁট) সদস্য হৈ আছে।



কংগ্ৰেছৰ পৰা আঁতৰি থকা অঞ্চলটোৰ ৰাজনৈতিক পৰিৱৰ্তন সংসদীয় নিৰ্বাচনতো প্ৰতিফলিত হৈছিল। ২০১৪ চনত বিজেপিয়ে উত্তৰ-পূবৰ লোকসভাৰ মাত্ৰ ৩২% (২৫ খনৰ ভিতৰত ৮ খন) আসন লাভ কৰিছিল। ২০১৯ চনলৈকে ইয়াৰ সংখ্যা ৫৬% (২৫ টাৰ ভিতৰত ১৪ ) লৈ বৃদ্ধি পায়।

ইয়াত ৰূপৰেখা দাঙি ধৰা পাঁচটা ডাঙৰ পৰিৱৰ্তনে একত্ৰিত কৰি প্ৰতিফলিত কৰে যে নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বিজেপিক এক ৰাজনৈতিক সংগঠন হিচাপে কিমান আমূল ৰূপত ৰূপান্তৰিত কৰিছে।

নলিন মেহতা, এগৰাকী লেখক আৰু একাডেমিক, নেটৱৰ্ক ১৮ৰ গ্ৰুপ কনছালটিং সম্পাদক। তেওঁ ডেৰাডুনৰ ইউপিইএছ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ স্কুল অৱ মডাৰ্ণ মিডিয়াৰ ডীন আৰু নেচনেল ইউনিভাৰ্চিটি ছিংগাপুৰৰ ইনষ্টিটিউট অৱ চাউথ এছিয়ান ষ্টাডিজৰ নন-ৰেচিডেণ্ট চিনিয়ৰ ফেলো। তেওঁ দ্য নিউ বিজেপি: মোদী এণ্ড দ্য মেকিং অৱ দ্য ৱৰ্ল্ড’ছ লাৰ্জেষ্ট পলিটিকেল পাৰ্টি, ৱেষ্টলেণ্ডৰ লেখক।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি