• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ৰঙীন টিভি আৰু নগদ ধনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ৰবট হেল্পাৰ আৰু চন্দ্ৰ ভ্ৰমণলৈ : ভাৰতৰ ৰাজনীতিবিদসকলে ভোটাৰক দিয়া প্ৰতিশ্ৰুতি

ৰঙীন টিভি আৰু নগদ ধনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ৰবট হেল্পাৰ আৰু চন্দ্ৰ ভ্ৰমণলৈ : ভাৰতৰ ৰাজনীতিবিদসকলে ভোটাৰক দিয়া প্ৰতিশ্ৰুতি

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ মানুহক ভোটৰ দিয়াৰ বাবে বিনামূলীয়া উপহাৰ দিয়াৰ সংস্কৃতিৰ বিৰুদ্ধে সকীয়নি দি কয় যে এয়া দেশৰ বিকাশৰ বাবে অতি বিপজ্জনক।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ মানুহক ভোটৰ দিয়াৰ বাবে বিনামূলীয়া উপহাৰ দিয়াৰ সংস্কৃতিৰ বিৰুদ্ধে সকীয়নি দি কয় যে এয়া দেশৰ বিকাশৰ বাবে অতি বিপজ্জনক।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ মানুহক ভোটৰ দিয়াৰ বাবে বিনামূলীয়া উপহাৰ দিয়াৰ সংস্কৃতিৰ বিৰুদ্ধে সকীয়নি দি কয় যে এয়া দেশৰ বিকাশৰ বাবে অতি বিপজ্জনক।

  • Share this:
এই বৰ্ষৰ আৰম্ভণিতে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত দাখিল হোৱা এক জনস্বাৰ্থজড়িত আবেদনে এতিয়া দেশজুৰি চৰ্চাৰ কেন্দ্ৰবিন্দু হৈ পৰিছে। ইয়াত কোৱা হৈছে যে নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে ৰাজহুৱা ধনেৰে অনুচিত বিনামূলীয়া উপহাৰ দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি বা ঘোষণাই ভোটাৰক অনুচিতভাৱে প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে। এই প্ৰক্ৰিয়া স্বতন্ত্ৰ আৰু নিৰপেক্ষ নিৰ্বাচনৰ ধাৰাক প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে আৰু নিৰ্বাচনী প্ৰক্ৰিয়াৰ শুদ্ধতা বিনষ্ট কৰিব পাৰে।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে শেহতীয়াকৈ মানুহক ভোটৰ দিয়াৰ বাবে বিনামূলীয়া উপহাৰ দিয়াৰ সংস্কৃতিৰ বিৰুদ্ধে সকীয়নি দি কয় যে এয়া দেশৰ বিকাশৰ বাবে অতি বিপজ্জনক।

ভোটাৰক প্ৰি-প’ল ছপৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়াটো ভাৰতৰ ৰাজনীতিবিদসকলৰ মাজত দশক দশক ধৰি এক সাধাৰণ প্ৰথা হৈ আহিছে। নগদ ধনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি সুৰা, ঘৰুৱা গেজেট, বৃত্তি, ৰাজসাহায্য, আৰু খাদ্য শস্যলৈকে – অন্তহীন বিকল্প। চাওক কিছুমান স্মৰণীয় উদাহৰণ।

ফ্ৰীবি ৰাজনীতিৰ ‘আম্মা’?
প্ৰয়াত তামিলনাডুৰ মুখ্যমন্ত্ৰী তথা এআইএডিএমকেৰ নেত্ৰী জে জয়ললিতা বহু দিশত ফ্ৰীবি সংস্কৃতিৰ অন্যতম পথ প্ৰদৰ্শক আছিল। ভোটাৰসকলক বিনামূলীয়া শক্তি, মোবাইল ফোন, ৱাইফাই সংযোগ, ৰাজসাহায্যযুক্ত স্কুটাৰ, সুতবিহীন ঋণ, ফেন, মিক্সাৰ-গ্ৰাইণ্ডাৰ, বৃত্তি, আৰু বহু প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল। তেওঁ আৰম্ভ কৰা আম্মা কেণ্টিন শৃংখলটোও এক বৃহৎ সফলতা লাভ কৰিছিল। তেওঁ নিশ্চয় তেওঁৰ পূৰ্বৰ এগৰাকী মুখ্যমন্ত্ৰী চি এন আন্নাদুৰাইৰ পৰা কিছু টিপছ লৈছিল, যিয়ে ১৯৬০ চনত ১ টকাত এক কিলোগ্ৰাম চাউলৰ ঘোষণা কৰিছিল।

টিভি আন্দোলন
তামিলনাডুত ডি এম কে বহু পিছ পৰি থকা নাছিল। ২০০৬ চনত দলটোৱে জনসাধাৰণক বিনামূলীয়াকৈ ৰঙীন টেলিভিছন চেট আৰু বিপিএল পৰিয়ালৰ বাবে ৰন্ধন গেছৰ সংযোগ প্ৰদান কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল। কিন্তু ২০১১ চনত পুনৰ ক্ষমতালৈ অহাৰ পিছত জয়ললিতাই ডি এম কেৰ ৰঙীন টিভি আঁচনি বাতিল কৰে।

ভোটৰ বাবে নগদ ধন শাৰী আৰু WIKILEAKS
২০১১ চনত তামিলনাডুত ভোটৰ বিনিময়ত নগদ ধনৰ কেলেংকাৰীৰ সূচনা হৈছিল, ৱিকিলিকছৰ এটা কেবলত অভিযোগ কৰা হৈছিল যে ২০০৯ চনৰ থিৰুমংগালমৰ উপ-নিৰ্বাচনত ভোটাৰক প্ৰভাৱিত কৰিবলৈ ৰাজনীতিবিদসকলে নিৰ্বাচনী আইন উলংঘা কৰা বুলি স্বীকাৰ কৰিছিল।

কেবলটোত ডি এম কেয়ে গ্ৰহণ কৰা নগদ ধন বিতৰণৰ কথিত পদ্ধতিৰ বিষয়ে ব্যাখ্যা কৰা হৈছে যে, “মাজনিশা ভোটাৰক নগদ ধন যোগান ধৰাৰ পৰম্পৰাগত প্ৰথা ব্যৱহাৰ কৰাতকৈ থিৰুমংগালমত ডি এম কেই ভোটিং তালিকাত থকা প্ৰতিজন ব্যক্তিক ৰাতিপুৱাৰ বাতৰি কাকতৰ ভিতৰত খামত ধন সুমুৱাই দি বিতৰণ কৰিছিল। টকাখিনিৰ উপৰিও খামবোৰত আছিল ডি এম কেৰ ‘ভোটিং স্লিপ’ য’ত প্ৰাপকক কাৰ বাবে ভোট দিব লাগে বুলি নিৰ্দেশ দিয়া হৈছিল।”

লেপটপৰ লোভ

২০১৩ চনত উত্তৰ প্ৰদেশৰ অখিলেশ যাদৱৰ সমাজবাদী পাৰ্টী চৰকাৰে ছাত্ৰসকলৰ বাবে এক বিনামূলীয়া লেপটপ আঁচনি ঘোষণা কৰিছিল। ইয়াৰ জৰেয়তে অখিলেশে তৰুণ প্ৰজন্মৰ মন জয় কৰি ৰাজনৈতিক সুবিধা লৈছিল বুলি বহুতেই ধাৰণা কৰে। ২০১২ৰ পৰা ২০১৫ চনৰ ভিতৰত উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে মুঠ ১৫ লাখ লেপটপ বিতৰণ কৰে।

শস্যৰ সম্ভাৰ

১৯৯৭ চনত পঞ্জাবত শিৰোমণি আকালী দলে ক্ষমতালৈ আহিছিল এক বিশেষ প্ৰতিশ্ৰুতি দি। কৃষকসকলক বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি সেইবাৰ ভোটৰ বাবে ডাঙৰ ফেক্টৰ হৈছিল। কিন্তু ২০০২ চনত কংগ্ৰেছৰ মুখ্যমন্ত্ৰী কেপ্টেইন অমৰিন্দৰ সিঙে ৰাজকোষ ঘাটিৰ বাবে এই আঁচনি বাতিল কৰিবলৈ বাধ্য হয়। কিন্তু পুনৰ সেয়া আৰম্ভ কৰিবলগীয়া হয়।

বিল হত্যা

২০১৫ চনত দিল্লী বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে আম আদমি পাৰ্টীয়ে বিদ্যুৎ বিতৰণ সংস্থাসমূহৰ এক অডিটৰ জৰিয়তে গ্ৰাহকক বিদ্যুতৰ ব্যয় ৫০ শতাংশ হ্ৰাস কৰা আৰু প্ৰতি ঘৰতে প্ৰতিদিনে ৭০০ লিটাৰ পানী বিনামূলীয়াকৈ দিয়াৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল। তাৰ পিছতে এক ঐতিহাসিক জয়ৰ মুখ দেখিছিল কেজৰিৱালে।

চন্দ্ৰৰ প্ৰতিশ্ৰুতি

আটাইতকৈ চমৎকাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া হৈছিল তামিলনাডুত। বিগত বছৰৰ তামিলনাডু নিৰ্বাচনত দক্ষিণ মাদুৰায় সমষ্টিৰ পৰা নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থী থুলম ছাৰাভাননে চন্দ্ৰৰ মাটিত ১০০ দিনৰ বিনামূলীয়া ভ্ৰমণৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিছিল। লগতে আছিল আইফোন, গৃহকৰ্মত সহায় কৰাৰ বাবে ৰবট, প্ৰত্যেকৰ বাবে ছুইমিং পুলসহ তিনিমহলীয়া ঘৰ, মিনি হেলিকপ্টাৰ, ছোৱালীসকলৰ বিয়াৰ বাবে ১০০টা স্বৰ্ণমুদ্ৰা, প্ৰতিটো পৰিয়ালৰ বাবে এখন নাও আৰু যুৱকসকলৰ ব্যৱসায়িক উদ্যোগ আৰম্ভ কৰাৰ বাবে ৫০ হাজাৰ ডলাৰ দিয়াৰ কথাও কৈছিল। এনেধৰণৰ প্ৰতিশ্ৰুতি অৱশ্যে তেওঁৰ কোনো কামত নাহিল।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published:

শেহতীয়া বাতৰি