• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • বিনামূলীয়া আঁচনিৰ ভাবুকি: ই ভাৰতীয় অৰ্থব্যৱস্থাক কেনেকৈ আঘাত কৰিব পাৰে

বিনামূলীয়া আঁচনিৰ ভাবুকি: ই ভাৰতীয় অৰ্থব্যৱস্থাক কেনেকৈ আঘাত কৰিব পাৰে

বিনামূলীয়া আঁচনি এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ঐতিহাসিক ৰাজনৈতিক আৰু অৰ্থনৈতিক মাত্ৰাৰ লগতে এক জটিল বৌদ্ধিক সমস্যা।

বিনামূলীয়া আঁচনি এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ঐতিহাসিক ৰাজনৈতিক আৰু অৰ্থনৈতিক মাত্ৰাৰ লগতে এক জটিল বৌদ্ধিক সমস্যা।

বিনামূলীয়া আঁচনি এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ঐতিহাসিক ৰাজনৈতিক আৰু অৰ্থনৈতিক মাত্ৰাৰ লগতে এক জটিল বৌদ্ধিক সমস্যা।

  • Share this:
বিনামূলীয়া আঁচনি বা ফ্ৰীবিজ বিষয়টো ভাৰতত পুনৰ চৰ্চাৰ বিষয় হৈ পৰিছে। শেহতীয়াকৈ, আম আদমী পাৰ্টীয়ে আগন্তুক দিল্লী বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে ভোটাৰসকলক উৎকোচ দিয়াক লৈ বৰ্তমান বিশেষ বিতৰ্কৰ সৃষ্টি হৈছে। উক্ত ফ্ৰীবিজ বিষয়টো বৰ্তমান আদালতত চলি আছে যি ন্যায়িকভাৱে সমাধান হোৱাৰ সম্ভাৱনা নাই , যিহেতু সংসদৰ প্ৰদেশ আৰু নিৰ্বাচনী আয়োগে স্পষ্টভাৱে ইয়াক ঘূৰাই দিছে। বিনামূলীয়া আঁচনি কেৱল উৎকোচ আৰু তেওঁলোকৰ বিত্তীয় আৰু বাজেটৰ স্থিৰতাৰ বিষয়ে নহয়, কিন্তু প্ৰকৃততে ই ভাৰতীয় ৰাজনীতিৰ কাৰ্যকলাপৰ কেন্দ্ৰবিন্দুত এটা বিষয় স্পষ্ট কৰে।

দৰাচলতে, বিনামূলীয়া আঁচনি এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ আন্ত:ৰাষ্ট্ৰীয় আৰু ঐতিহাসিক ৰাজনৈতিক আৰু অৰ্থনৈতিক মাত্ৰাৰ লগতে এক জটিল বৌদ্ধিক সমস্যা। উল্লেখনীয় যে, প্ৰথম শতিকাত ৰোমান চহৰখনক যেতিয়া এক বিধ্বংসী জুইয়ে ধ্বংস কৰিছিল তেতিয়া সেই সময়ৰ কুখ্যাত সম্ৰাট/শাসক নেৰোৱে ৰোমানৰ জনসাধাৰণক বিনামূলীয়াকৈ শস্য বিতৰণ কৰিছিল। কিন্তু, নেৰোৱে ৰোমান সাম্ৰাজ্যৰ বাকী অংশসমূহক ধ্বংসাত্মকভাৱে লুণ্ঠন কৰি বিনামূলীয়া বিতৰণ কৰিছিল আৰু লুণ্ঠনী এটা অংশ নিজৰ বাবেও ৰাখিছিল। উল্লেখনীয় যে, বিতৰণকাৰীসকলে বিনামূলীয়াকৈ ইয়াৰ এটা অংশ লাভ কৰে।

মনকৰিবলগীয়া যে, ফ্ৰীবিজ মাথো এক ভ্ৰম যে ই নাগৰিকৰ কল্যোণৰ বাবে মহত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে। আচলতে, যিবোৰ বিনামূলীয়া আঁচনিত বহুত মূলধন খৰচ হয় সেইবোৰে বিত্তীয় সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে। ইয়াৰ ফলত বিত্তীয় ব্যয় বৃদ্ধি পাব আৰু অৱশেষত জনসাধাৰণৰ ওপৰত ইয়াৰ বোজা পৰে।বিনামূলীয়া আঁচনি আৰু সমাজ কল্যাণ কাৰ্যসূচীৰ বিত্তীয় ব্যয় ভাৰতৰ বিভিন্ন ৰাজ্যৰ বাবে এটা ডাঙৰ সমস্যা হৈ পৰিছে। পঞ্জাৱ, পশ্চিম বংগ আৰু অন্ধ্ৰপ্ৰদেশ বিত্তীয় দেউলিয়া হোৱাৰ পৰ্যায়ত উপনীত হৈছে। তেওঁলোকে এক গুৰুতৰ বাজেট সংকটৰ ইংগিত দিয়ে। মন কৰিবলগীয়া বিষয় যে,আটাইতকৈ গুৰুতৰ সমস্যাবোৰৰ ভিতৰত আছে পঞ্জাৱৰ বিদ্যুত ৰাজসাহায্য আৰু ৰাজ্যিক কোষাগাৰৰ বাবে ইয়াৰ বৰ্ধিত ব্যয়, মুঠ ৰাজহৰ ১৬% তকৈও অধিক। এনে ৰাজহ ব্যয়ে দীৰ্ঘম্যাদী বিকাশৰ বাবে অত্যাৱশ্যকীয় মূলধন আৱণ্টন হ্ৰাস কৰে আৰু উদ্যোগৰ ওপৰত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায়। এইটো পঞ্জাৱত এটা সমস্যা যদিও ঔদ্যোগিক ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে ইয়াৰ প্ৰতি ইউনিট বিদ্যুতৰ শুল্ক তামিলনাডুৰ দৰে একে যদিও গুজৰাটতকৈ প্ৰায় ৫০% অধিক। যিয়ে পঞ্জাৱ, পশ্চিম বংগ আৰু অন্ধ্ৰপ্ৰদেশ দেউলীয়া কৰাৰ সংকট আছে। পঞ্জাৱ আৰু তামিলনাডু ৰাজ্য দুয়োখনৰ ঘৰুৱা ব্যৱহাৰকাৰীসকলক ৰাজসাহায্যৰ নীতিৰ বাবে দুয়োটা ডিচকমৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ ঋণ আছে।

অন্য দৰিদ্ৰ দেশবোৰৰ লগতে ভাৰতবৰ্ষৰো ফ্ৰীবিজৰ ক্ষেত্ৰত কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ সমস্যা আছে। দৰিদ্ৰ লোকসকলক ৩০০ ইউনিট বিনামূলীয়া বিদ্যুৎ অতি কম পৰিমাণে উপহাৰ দিয়াটো নৈতিকভাৱে নিন্দনীয় নহয়। অৱশ্যে, সামগ্ৰিকভাৱে ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে ৰাজসাহায্য বিধেয়কৰ জৰিয়তে বৰ্তমানৰ সমস্যা দূৰ কৰিবৰ বাবে ভৱিষ্যতক সংকটত পেলোৱা। ৰাজনীতিবিদসকলে এই সমস্যাবোৰৰ ওপৰত বিশেষ গুৰুত্ব নিদিয়ে যদিও সংশ্লিষ্ট ৰাজ্যবোৰৰ বিত্তীয় দেউলিয়া হোৱা আৰু বিতৰ্কিত আন্তঃৰাজ্যিক স্থানান্তৰৰ প্ৰভাৱ আছে।

দুৰ্ভাগ্যবশতঃ, দৰিদ্ৰ লোকসকলৰ প্ৰয়োজনসমূহ পূৰ্ণ কৰিবলৈ শিক্ষাৰ প্ৰয়োজন, ইয়াৰ উপৰিও ভাৰতে খাদ্য আৰু আশ্ৰয়ৰ বাবে পুঁজি যোগান ধৰিবলৈ সংগ্ৰাম কৰি আছে। গতিকে, বিনামূলীয়া আঁচনিয়ে জনসাধাৰণক ভবিষ্যতে লাভ দিয়াটো ভূল হিচাপে প্ৰমাণিত হয়।

অৱশেষত, ৰাজনীতিবিদসকলে নিশ্চিতভাৱে তেওঁলোকৰ নিজৰ ৰাজনৈতিক লক্ষ্য পূৰ্ণ কৰিবলৈ এনে কিছুমান বিনামূলীয়া আঁচনি বা ফ্ৰীবিজৰ নামত জনগণৰ ভৌতিক অভাৱৰ লগত খেলে। নিৰ্বাচন জয় কৰিবৰ বাবে ই এক কাৰ্যকৰী সঁজুলি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ভাৰতৰ বাবে গুৰুতৰ বিপদটো হ'ল যে বিশ্বাসঘাটক ৰাজনীতিবিদসকলে ৰাজনৈতিক ক্ষমতা দখল কৰাৰ বাবে বিনামূলীয়া আঁচনিৰ সহায় লোৱা পৰিলক্ষিত হয়। ২০০৮ চনত ভাৰতীয় কংগ্ৰেছ আৰু চীনা কমিউনিষ্ট পাৰ্টিৰ দ্বাৰা স্বাক্ষৰিত বুজাবুজি চুক্তিৰ দ্বাৰা ভাৰতীয় নিৰ্বাচনত বিদেশী হস্তক্ষেপক তীব্ৰ কৰি তুলিছে। লগতে ই ৰাষ্ট্ৰীয় স্বাৰ্থক গুৰুতৰভাৱে হ্ৰাস কৰিব পাৰে।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: