• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • তামিলনাডুৰ এখন গাঁৱত ২০১৭ চনৰ পৰা দৈনিক জাতীয় পতাকা উত্তোলন কৰা হয়; দেশপ্ৰেমৰ আদৰ্শ এই গাওঁখন

তামিলনাডুৰ এখন গাঁৱত ২০১৭ চনৰ পৰা দৈনিক জাতীয় পতাকা উত্তোলন কৰা হয়; দেশপ্ৰেমৰ আদৰ্শ এই গাওঁখন

গাওঁবাসীয়ে দাবী কৰে যে পতাকাখন খাদী কাপোৰেৰে নিৰ্মিত।

গাওঁবাসীয়ে দাবী কৰে যে পতাকাখন খাদী কাপোৰেৰে নিৰ্মিত।

"আমি ২০১৭ চনৰ পৰা এইটো কৰি আহিছো। তাৰ আগতে আমি কেৱল প্ৰতি বছৰে গণতন্ত্ৰ দিৱস আৰু স্বাধীনতা দিৱসতহে পতাকা উত্তোলন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিলো। তাৰ পিছত, আমাৰ জাতীয় ঐক্য প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ, আমি গোটেই বছৰটোৰ বাবে প্ৰতিদিনে এইটো কৰিবলৈ সন্মত হৈছিলোঁ।"

  • Share this:

তামিলনাডুৰ চেঙ্গালপেট জিলাৰ দূৰৱৰ্তী জনপদ চিৰুথামুৰ নামৰ গাওঁখনত ৩০০ তকৈও অধিক পৰিয়ালে জাতীয় ঐক্যৰ এক উদাহৰণ দাঙি ধৰিছে। এই গাওঁখনত, জাতীয় পতাকা উত্তোলন নকৰাকৈ এটা দিনো পাৰ নহয়। হয়, গাওঁবাসীয়ে প্ৰতিদিনে ত্ৰিৰংগা পতাকা উত্তোলন কৰে আৰু যোৱা চাৰি বছৰ ধৰি তেওঁলোকৰ কাম আৰম্ভ কৰাৰ আগতে ইয়াক অভিবাদন জনায়।


চিৰুথামুৰৰ গাওঁবাসীসকলৰ বাবে সদায় উপাৰ্জনৰ প্ৰাথমিক উৎস হৈছে কৃষি। অৱশ্যে, বৰষুণ হোৱা স্বত্বেও এই গাঁৱৰ লোকসকলে পৰিষ্কাৰ কৰা, পতাকা উত্তোলন কৰা, ৰাষ্ট্ৰীয় সংগীত বজোৱা আৰু প্ৰতিদিনে পুৱা ৮.৩০ বজাত পতাকালৈ অভিবাদন জনোৱাৰ প্ৰথা আছে। যেতিয়া ৰাষ্ট্ৰীয় সংগীত বজোৱা হয়, কৃষি কৰ্মী, শিশু আৰু আনকি ৰাস্তাত থকা গৰখীয়াসকলেও ত্ৰিৰংগাক সন্মান জনোৱাৰ বাবে তেওঁলোকৰ কাম স্থগিত ৰাখে।



এজন গাওঁবাসীৰ মতে, "আমি ২০১৭ চনৰ পৰা এইটো কৰি আহিছো। তাৰ আগতে আমি কেৱল প্ৰতি বছৰে গণতন্ত্ৰ দিৱস আৰু স্বাধীনতা দিৱসতহে পতাকা উত্তোলন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিলো। তাৰ পিছত, আমাৰ জাতীয় ঐক্য প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ, আমি গোটেই বছৰটোৰ বাবে প্ৰতিদিনে এইটো কৰিবলৈ সন্মত হৈছিলোঁ। কেৱল পঞ্চায়ত সভাপতিয়ে নহয়, গাওঁখনৰ যিকোনো লোকে পতাকা উত্তোলন কৰিব পাৰে আৰু ৰাতিপুৱা ৮:৩০ বজাত ৰাষ্ট্ৰীয় সংগীত বজাব পাৰে।"


গাওঁবাসীয়ে দাবী কৰে যে পতাকাখন খাদী কাপোৰেৰে নিৰ্মিত। একেদৰে, তামিলনাডুয়ে বহুতো 'আৰ্মি ভিলেজ' সৃষ্টি কৰাত গৌৰৱ কৰে। থুথুকুডি জিলাৰ পৰা ২৪ কিলোমিটাৰ দূৰত্বত অৱস্থিত চেকাৰাকুডি নামৰ এখন গাওঁত প্ৰায় ৫,০০০ পৰিয়ালে বসবাস কৰে। দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ পৰা, প্ৰতিটো পৰিয়ালৰ কমেও এজন সদস্যই ভাৰতীয় সেনাত কাম কৰি আছে। প্ৰায়, এই গাওঁখনৰ প্ৰায় ৩,০০০ বাসিন্দাই বৰ্তমান সেনা আৰু নৌসেনা আৰু তামিলনাডু আৰক্ষী বাহিনীত কাম কৰি আছে। এই অঞ্চলৰ ৩,০০০ তকৈও অধিক বাসিন্দা প্ৰাক্তন সৈনিক।
Published by:Subham Goswami
First published: