• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • অত্যাচাৰৰ মিছা গোচৰ দিয়া মহিলাৰ বিৰুদ্ধে এজাহাৰ পঞ্জীয়ন কৰা হ'ব: ৰাজস্থান ৰাজ্যিক মহিলা আয়োগ

অত্যাচাৰৰ মিছা গোচৰ দিয়া মহিলাৰ বিৰুদ্ধে এজাহাৰ পঞ্জীয়ন কৰা হ'ব: ৰাজস্থান ৰাজ্যিক মহিলা আয়োগ

মহিলা আয়োগে এনে ধৰণৰ ৪১৮ টা গোচৰ চিনাক্ত কৰিছে

মহিলা আয়োগে এনে ধৰণৰ ৪১৮ টা গোচৰ চিনাক্ত কৰিছে

মহিলা আয়োগে এনে ধৰণৰ ৪১৮ টা গোচৰ চিনাক্ত কৰিছে

  • Share this:
বুধবাৰে ৰাজস্থান ৰাজ্যিক মহিলা আয়োগে এক ডাঙৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰিছে য'ত তেওঁলোকে জনাইছে যে অত্যাচাৰৰ মিছা গোচৰত মহিলাসকলৰ বিৰুদ্ধে এখন এজাহাৰ পঞ্জীয়ন কৰা হ'ব। এই সিদ্ধান্ত লোৱাৰ পিছত মহিলা সংগঠনসমূহৰ পৰা কেইবাটাও প্ৰতিবাদ হৈছে। মহিলা সংগঠনৰ কৰ্মীসকলে দাবী কৰিছে যে ই আৰক্ষী চকীলৈ যোৱা আৰু অভিযোগ দাখিল কৰাৰ মনোভাৱ ভংগ কৰিব।

উল্লেখ্য যে, ৰাজস্থানত মহিলাসকলক ন্যায় প্ৰদান কৰিবলৈ ৰাজ্যিক মহিলা আয়োগ গঠন কৰা হৈছিল। অৱশ্যে ৰাজ্যিক আয়োগে এতিয়া নিৰ্যাতনৰ মিছা গোচৰ ৰুজু কৰা মহিলাসকলৰ বিৰুদ্ধে গোচৰ ৰুজু কৰিব।

মন কৰিবলগীয়া যে, মহিলা আয়োগে এনে ধৰণৰ ৪১৮ টা গোচৰ চিনাক্ত কৰিছে আৰু সংশ্লিষ্ট আৰক্ষী অধীক্ষকক ৬০ টা গোচৰত আইনৰ অধীনত ব্যৱস্থা ল'বলৈ নিৰ্দেশ দিছে।
আয়োগে যুক্তি দিছে যে মহিলাৰ সুৰক্ষাৰ গইনা লৈ আইনৰ অপব্যৱহাৰৰ অনুমতি দিয়া নহ'ব। মহিলা সংস্থাটোৱে এইটোও কয় যে অপ্ৰয়োজনীয় মিছা গোচৰৰ বৰ্ধিত সংখ্যাৰ বাবে চৰকাৰক বদনাম কৰা হৈছে।

আনহাতে, এই মন্তব্য অহাৰ লগে লগে মহিলা সংগঠনসমূহে ইয়াক লৈ এক প্ৰৱল প্ৰতিবাদ আৰম্ভ কৰে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, ৰাজস্থান সম্ভৱতঃ দেশৰ প্ৰথমখন ৰাজ্য হ'ব য'ত ভাৰতীয় দণ্ডবিধি আইনৰ (আইপিচি) ধাৰাৰ অধীনত মিছা গোচৰ ৰুজু কৰা মহিলাসকলৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হ'ব।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি