• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • নকল ঔষধৰ ব্যৱসায় বিলোপ হ'ব, QR কোডৰ সহায়ত আপুনি জানিব যে ঔষধটো প্ৰকৃত নে নকল ...

নকল ঔষধৰ ব্যৱসায় বিলোপ হ'ব, QR কোডৰ সহায়ত আপুনি জানিব যে ঔষধটো প্ৰকৃত নে নকল ...

চৰকাৰে নকল আৰু নিম্নমানৰ ঔষধৰ ব্যৱহাৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ আৰু মানদণ্ড নিশ্চিত কৰিবলৈ সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা ঔষধৰ বাবে এক 'ট্ৰেক এণ্ড ট্ৰেচ' প্ৰণালী প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।

চৰকাৰে নকল আৰু নিম্নমানৰ ঔষধৰ ব্যৱহাৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ আৰু মানদণ্ড নিশ্চিত কৰিবলৈ সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা ঔষধৰ বাবে এক 'ট্ৰেক এণ্ড ট্ৰেচ' প্ৰণালী প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।

চৰকাৰে নকল আৰু নিম্নমানৰ ঔষধৰ ব্যৱহাৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ আৰু মানদণ্ড নিশ্চিত কৰিবলৈ সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা ঔষধৰ বাবে এক 'ট্ৰেক এণ্ড ট্ৰেচ' প্ৰণালী প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে।

  • Share this:
এতিয়া গ্ৰাহকসকলে সোনকালেই পৰীক্ষা কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব যে তেওঁলোকে ক্ৰয় কৰা ঔষধটো সুৰক্ষিত আৰু ভুৱা হয় নে নহয়। চৰকাৰে নকল আৰু নিম্নমানৰ ঔষধৰ ব্যৱহাৰ পৰীক্ষা কৰিবলৈ আৰু মানদণ্ড নিশ্চিত কৰিবলৈ সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা ঔষধৰ বাবে এক 'ট্ৰেক এণ্ড ট্ৰেচ' প্ৰণালী প্ৰৱৰ্তন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। ইয়াৰ অধীনত, প্ৰথম পৰ্যায়ত, ফাৰ্মাচিউটিকেল কোম্পানীবোৰে ৩০০ টা সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা ঔষধৰ প্ৰাথমিক সামগ্ৰী পেকেজিং লেবেলত বাৰকোড বা কিউআৰ কোড প্ৰিণ্ট বা পেষ্ট কৰিব। প্ৰাথমিক সামগ্ৰীৰ পেকেজিঙত বটল, কেন, জাৰ বা টিউব অন্তৰ্ভুক্ত থাকে, য'ত বিক্ৰীৰ বাবে ঔষধ থাকে।

টাইমছ অৱ ইণ্ডিয়াৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি ইয়াত বৃহৎ সংখ্যক বিক্ৰী হোৱা এণ্টিবায়টিক, কাৰ্ডিয়াক, পেইনকিলাৰ টেবলেট আৰু এণ্টি-এলাৰ্জি ঔষধ অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব বুলি আশা কৰা হৈছে আৰু প্ৰতিটো ষ্ট্ৰিপত ১০০ টকাতকৈ অধিক এমআৰপি থাকিব। অৱশ্যে এই পদক্ষেপটো এক দশক আগতে সমাধান কৰা হৈছিল। কিন্তু ঘৰুৱা ফাৰ্মা উদ্যোগত প্ৰয়োজনীয় প্ৰস্তুতিৰ অভাৱৰ বাবে ইয়াক বন্ধ কৰা হৈছিল।  আনকি ৰপ্তানিৰ বাবেও, ট্ৰেক আৰু ট্ৰেচ মেকানিজম অহা বছৰৰ এপ্ৰিললৈ পিছুৱাই দিয়া হৈছে। আনহাতে যোৱা কেইবছৰমানত, বজাৰত নকল আৰু নিম্নমানৰ ঔষধৰ বহুতো ঘটনা প্ৰতিবেদিত হৈছে।

শেহতীয়াকৈ পোহৰলৈ অহা এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ ঘটনাত, তেলেংগানা ঔষধ কৰ্তৃপক্ষই থাইৰইড ঔষধ থাইৰোনৰ্মৰ মানদণ্ড দুৰ্বল বুলি বিচাৰি পাইছিল। ইয়াক প্ৰস্তুত কৰা ফাৰ্মাচিউটিকেল কোম্পানী এব'টে কৈছিল যে তেওঁৰ থাইৰইড ঔষধ থাইৰোনৰ্ম ভুৱা আছিল। আন এটা উদাহৰণস্বৰূপে, বাড্ডিত গ্লেনমাৰ্কৰ ৰক্তচাপৰ বড়ি তেলমা-এইচ-ৰ এটা ভুৱা ড্ৰাগ ৰেকেট উদ্ধাৰ কৰা হৈছিল। বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ মতে, নিম্ন আৰু মধ্য আয়ৰ দেশবোৰত প্ৰায় ১০% চিকিৎসা সামগ্ৰী নিম্নমানৰ বা নকল। অৱশ্যে, এইবোৰ পৃথিৱীৰ প্ৰতিটো ক্ষেত্ৰতে পোৱা যায়।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি