• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Explained: বিদেশী জন্তুৰ ওপৰত কেন্দ্ৰৰ যুগান্তকাৰী পৰামৰ্শৰ তাৎপৰ্য ...

Explained: বিদেশী জন্তুৰ ওপৰত কেন্দ্ৰৰ যুগান্তকাৰী পৰামৰ্শৰ তাৎপৰ্য ...

Representational image. News18

Representational image. News18

যিহেতু Covidৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ ফলত অবৈধ বন্যপ্ৰাণী ব্যৱসায় আৰু জুনোটিক ৰোগ সম্পৰ্কে সমগ্ৰ বিশ্বতে উদ্বেগ বৃদ্ধি পাইছিল, পৰিৱেশ বন আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন মন্ত্ৰালয়ে জুন ২০২০ ত বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিৰ আমদানি আৰু দখলৰ প্ৰক্ৰিয়াটো সুশৃংখল কৰাৰ বাবে এক পৰামৰ্শ জাৰী কৰিছিল।

  • Share this:
যিহেতু Covidৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ ফলত অবৈধ বন্যপ্ৰাণী ব্যৱসায় আৰু জুনোটিক ৰোগ সম্পৰ্কে সমগ্ৰ বিশ্বতে উদ্বেগ বৃদ্ধি পাইছিল, পৰিৱেশ বন আৰু জলবায়ু পৰিৱৰ্তন মন্ত্ৰালয়ে জুন ২০২০ ত বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিৰ আমদানি আৰু দখলৰ প্ৰক্ৰিয়াটো সুশৃংখল কৰাৰ বাবে এক পৰামৰ্শ জাৰী কৰিছিল।

মন্ত্ৰালয়ে কৈছিল যে "বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতি" আমদানি কৰা লোকসকলে স্বেচ্ছামূলক প্ৰকাশ কৰিব লাগিব।

উচ্চতম ন্যায়ালয়ে শেহতীয়াকৈ পৰামৰ্শটো বজাই ৰখাৰ সৈতে, ইয়াক, ইয়াৰ প্ৰভাৱ আৰু তাৎপৰ্য, ভাৰতত পশু চোৰাং ব্যৱসায় আৰু বিশেষজ্ঞসকলে কি কৈছে চাওঁ আহক:

বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিবোৰ কি?

মন্ত্ৰালয় অনুসৰি, বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিবোৰ হৈছে প্ৰাণী বা উদ্ভিদৰ প্ৰজাতি যাক তেওঁলোকৰ মূল পৰিসৰৰ (অৱস্থান) পৰা নতুন প্ৰজাতিলৈ স্থানান্তৰ কৰা হয়।

এই প্ৰজাতিবোৰ মানুহে প্ৰায়ে এটা নতুন স্থানত পৰিচয় কৰায়।

দ্য হিন্দুৰ মতে, কেইবাটাও বিদেশী প্ৰজাতিৰ চৰাই, সৰীসৃপ, সৰু স্তন্যপায়ী প্ৰাণী, মাছ আৰু আনকি কিছুমান উদ্ভিদ আমদানি কৰা হয়।

মন্ত্ৰালয়ে "বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতি"ক কেৱল "বন্য প্ৰাণী আৰু উদ্ভিদৰ বিপদাপন্ন প্ৰজাতিৰ আন্তৰ্জাতিক বাণিজ্য সন্মিলনৰ পৰিশিষ্ট 1, 2 আৰু 3-ৰ অধীনত নামাকৰণ কৰা প্ৰাণী" বুলি সংজ্ঞায়িত কৰিছে। (চিআইটিইএছ পৰিশিষ্ট 1, কোনো ব্যৱসায় নহয়, পৰিশিষ্ট 2 ব্যৱসায় আগতীয়া অনুমতিত হ'ব পাৰে আৰু পৰিশিষ্ট 3-ত যথেষ্ট সংখ্যক জন্তু আৰু চৰাই আছে যাক ব্যৱসায় কৰিব পাৰি।)

মন্ত্ৰালয়ে কিয় এনে পদক্ষেপ লৈছিল?

কিয়নো ভাৰতৰ বহুলোকৰ বিপদাপন্ন প্ৰজাতিৰ আন্তৰ্জাতিক বাণিজ্য সন্মিলন (চিআইটিইএছ) আছে কিন্তু ৰাজ্য বা কেন্দ্ৰীয় পৰ্যায়ত এনে প্ৰজাতিৰ ষ্টকৰ কোনো একত্ৰিত তথ্য প্ৰণালী উপলব্ধ নাই।

পৰামৰ্শদাতাই কি কয়?

পৰিৱেশ মন্ত্ৰালয়ে অহা ছয় মাহত স্বেচ্ছামূলক প্ৰকাশৰ জৰিয়তে এনে প্ৰজাতিৰ ধাৰকসকলৰ পৰা ষ্টক তথ্য সংগ্ৰহ কৰিব।

ই লগতে কয় যে পশুৰ ষ্টক, নতুন সন্তান, লগতে আমদানি আৰু বিনিময়ৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰা হ'ব।

ই প্ৰজাতিটোৰ উন্নত ব্যৱস্থাপনাত সহায় কৰিব আৰু প্ৰজাতিটোৰ কল্যাণৰ সঠিক পশু চিকিৎসা, বাসস্থান আৰু অন্যান্য দিশৰ বিষয়ে ধাৰকসকলক নিৰ্দেশনা দিব।

বিদেশী জন্তুৰ ডাটাবেচে জুনোটিক ৰোগনিয়ন্ত্ৰণ আৰু ব্যৱস্থাপনাত সহায় কৰিব যাৰ ওপৰত পশু আৰু মানুহৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে সময়ে সময়ে নিৰ্দেশনা উপলব্ধ হ'ব

মন্ত্ৰালয়ে কৈছিল যে ঘোষণাকাৰীয়ে বিদেশী জীৱিত প্ৰজাতিৰ সম্পৰ্কত কোনো নথিপত্ৰ প্ৰস্তুত কৰাৰ প্ৰয়োজন নহ'ব যদিহে পৰামৰ্শ জাৰী কৰাৰ তাৰিখৰ ছয় মাহৰ ভিতৰত ইয়াক ঘোষণা কৰা হয়।

ছয় মাহৰ পিছত কৰা যিকোনো ঘোষণাৰ বাবে, ঘোষণাকাৰীয়ে বহিৰ্মুখী আইন আৰু নিয়মাৱলীৰ অধীনত নথিপত্ৰৰ প্ৰয়োজনীয়তা পালন কৰিব লাগিব
এনে প্ৰজাতিৰ ধাৰকসকলে ষ্টক পঞ্জীয়ন প্ৰক্ৰিয়া সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ ৱেবছাইটটো (www.parivesh.nic.in) দৰ্শন কৰিব লাগিব আৰু প্ৰয়োজনীয় প্ৰপত্ৰপূৰণ কৰিব লাগিব।

জীৱিত বিদেশী জন্তু আমদানি কৰিবলৈ চেষ্টা কৰা যিকোনো ব্যক্তিয়ে ভাৰতৰ ইনচাইট অনুসৰি পৰামৰ্শদাতাৰ ব্যৱস্থাৰ অধীনত বৈদেশিক বাণিজ্য সঞ্চালকালয়ৰ (ডিজিএফটি) ওচৰত অনুজ্ঞাপত্ৰ প্ৰদানৰ বাবে আবেদন দাখিল কৰিব লাগিব।

ৱেবছাইটঅনুসৰি, আমদানিকৰ্তাই আবেদনৰ সৈতে সংশ্লিষ্ট ৰাজ্যৰ মুখ্য বন্যপ্ৰাণী ৱাৰ্ডেনৰ অনাপত্তি প্ৰমাণপত্ৰ (এন.ও.চি.) সংলগ্ন কৰিব লাগিব।

পৰামৰ্শৰ প্ৰভাৱ আৰু তাৎপৰ্য

ইণ্ডিয়াস্পেণ্ডে প্ৰকাশ কৰা এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, পিছত স্বেচ্ছামূলক প্ৰকাশ আঁচনিৰ তাৰিখ ১৫ মাৰ্চ, ২০২১ লৈ বৃদ্ধি কৰা পৰামৰ্শটোত ৩০ হাজাৰতকৈও অধিক ভাৰতীয়ই ক্ষমা আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰা দেখা গৈছিল।

ইনচাইট অন ইণ্ডিয়া অনুসৰি, পৰামৰ্শটোৱে প্ৰজাতিটোৰ উন্নত ব্যৱস্থাপনাত সহায় কৰিব আৰু প্ৰজাতিটোৰ কল্যাণৰ সঠিক পশু চিকিৎসা, বাসস্থান আৰু অন্যান্য দিশৰ বিষয়ে ধাৰকসকলক নিৰ্দেশনা দিব।

ৱেবছাইট অনুসৰি, বিদেশী জন্তুৰ ডাটাবেচে জুনোটিক ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু ব্যৱস্থাপনাত সহায় কৰিব যাৰ ওপৰত সময়ে সময়ে জীৱ-জন্তু আৰু মানুহৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে নিৰ্দেশনা উপলব্ধ হ'ব।

দ্য হিন্দুৰ সৈতে কথা পাতি থকা বিশেষজ্ঞসকলে এই পদক্ষেপক প্ৰশংসা কৰি কয় যে ই এক প্ৰক্ৰিয়া সৃষ্টি কৰিব য'ত সকলো আমদানি পৰীক্ষা কৰা হ'ব।

এই মুহূৰ্তত আমদানি বৈদেশিক বাণিজ্য সঞ্চালক প্ৰধানৰ জৰিয়তে কৰা হয় আৰু ৰাজ্যিক বন বিভাগবোৰ লুপৰ বাহিৰত ৰখা হয়, তেওঁলোকে বাতৰি কাকতক কৈছিল।

"এই পদক্ষেপবন্যপ্ৰাণী ব্যৱসায়ৰ ব্যৱসায়ত এক বিকলাঙ্গ হ'বলৈ গৈ আছে। আক্ৰমণাত্মক প্ৰজাতি আৰু সম্ভাৱ্য পাৰিপাৰ্শ্বিক ভাৰসাম্যহীনতাৰ বাবে বিদেশী বোৰ আমাৰ বাবে এক ডাঙৰ সমস্যা," ভাৰতীয় বন্যপ্ৰাণী ন্যাসৰ বন্যপ্ৰাণী অপৰাধ প্ৰতিৰোধ গোটৰ মুৰব্বী জোছ লুইছে দ্য হিন্দুক কয়।

ভাৰতত পশু চোৰাং ব্যৱসায়

অৱশ্যে, মংগাবেৰ মতে, এই প্ৰচেষ্টাৰ পিছতো ভাৰতত বন্যপ্ৰাণী সৰবৰাহ অব্যাহত আছে।

হিন্দুস্তান টাইমছৰ মতে, জুন মাহত উত্তৰ বংগৰ জলপাইগুৰি জিলাৰ দুটা পৃথক স্থানৰ পৰা তিনিটা কেঙাৰু উদ্ধাৰ কৰা হৈছিল। কৰ্তৃপক্ষই অনুসন্ধান কৰি আছে কেনেকৈ জন্তুবোৰ দেশলৈ অনা হৈছিল।

বিদেশী জন্তুৰ ওপৰত কেন্দ্ৰসমূহৰ যুগান্তকাৰী পৰামৰ্শৰ তাৎপৰ্য বৰ্ণনা কৰা হৈছে

ভাৰতৰ চিআইটিইএছ সদস্যপদৰ লগতে ইয়াৰ শক্তিশালী আইন (বন্যপ্ৰাণী সুৰক্ষা আইন, ১৯৭২) – ১৮০০ তকৈও অধিক প্ৰজাতিৰ স্থানীয় উদ্ভিদ, জন্তু আৰু তেওঁলোকৰ সামগ্ৰীৰ ব্যৱসায় নিষিদ্ধ কৰা – বন্যপ্ৰাণী সৰবৰাহৰ মোকাবিলা কৰাত অকাৰ্যকৰী কিয়নো ৱেবছাইট অনুসৰি এই আইন/পৰামৰ্শবোৰ প্ৰায়ে দুৰ্বলভাৱে জনোৱা হয় আৰু বলবৎ কৰা হয়।

বন্যপ্ৰাণী বিশেষজ্ঞসকলে ৱেবছাইটটোক কৈছে যে ভাৰতক দেশলৈ চোৰাংকৈ অনা বিদেশী প্ৰজাতিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰিবলৈ শক্তিশালী আইনৰ প্ৰয়োজন, যি হৈছে এক বৃহৎ ত্ৰুটি যাক চোৰাং ব্যৱসায়ীসকলে বিদেশী পোহনীয়া জন্তুৰ ব্যৱসায় ৰখাৰ বাবে শোষণ কৰে।

ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছৰ মতে, ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ পৰিৱেশ কাৰ্যসূচীয়ে (ইউএনইপি) কয় যে হাতীৰ দাঁত, পেঙ্গোলিনৰ স্কেল, বাঘৰ ছাল আৰু ভাৰতীয় কাছৰ কিছু অংশ হৈছে ভাৰতীয় বিমানবন্দৰত জব্দ কৰা বন্যপ্ৰাণীৰ কিছু অংশ যিবোৰ অবৈধ বন্যপ্ৰাণীৰ যান-বাহনৰ বাবে বিমানবন্দৰসমূহক শোষণ কৰাৰ বৰ্ধিত প্ৰৱণতাৰ অংশ হিচাপে জব্দ কৰা হৈছে।

২০২০ চনৰ বিশ্ব বন্যপ্ৰাণী প্ৰতিবেদনত দেখা গৈছে যে ১৯৯৯ চনৰ পৰা ২০১৮ চনৰ ভিতৰত ৬,০০০ বিভিন্ন প্ৰজাতিৰ উদ্ভিদ আৰু প্ৰাণী জব্দ কৰা হৈছিল।

সমগ্ৰ বিশ্বৰ সন্দেহযুক্ত চোৰাং ব্যৱসায়ীসকলক চিনাক্ত কৰা হৈছে, যিয়ে দেখুৱাইছে যে বন্যপ্ৰাণী অপৰাধ এক বিশ্বব্যাপী সমস্যা।

বন্যপ্ৰাণী বাণিজ্য নিৰীক্ষণ সংস্থা ইউএনইপিৰ অংশীদাৰ ট্ৰেফিকৰ শেহতীয়া প্ৰতিবেদনত দেখা গৈছে যে ২০১১ আৰু ২০২০ চনৰ ভিতৰত ১৮ টা ভাৰতীয় বিমানবন্দৰৰ জৰিয়তে ৭০ হাজাৰৰো অধিক স্থানীয় আৰু বিদেশী জন্তু আৰু তেওঁলোকৰ ডেৰিভেটিভ সৰবৰাহ কৰা হৈছিল।

ভাৰতত ইউএনইপিৰ মুৰব্বী অতুল বাগাই কয়, "বন্যপ্ৰাণী সৰবৰাহৰ বাবে বিমান সেৱা খণ্ড ব্যৱহাৰ কৰাৰ ক্ষেত্ৰত ভাৰত শীৰ্ষ দহখন দেশৰ ভিতৰত আছে।" "এয়া এক অবাঞ্ছিত প্ৰশংসা।"
Published by:Kokil Sarma
First published: