• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • যোগৰ পৰা আৰৱত মন্দিৰ স্থাপনলৈ, ভাৰতীয় সংস্কৃতিৰ শ্ৰেষ্ঠ প্ৰতিনিধি নৰেন্দ্ৰ মোদী

যোগৰ পৰা আৰৱত মন্দিৰ স্থাপনলৈ, ভাৰতীয় সংস্কৃতিৰ শ্ৰেষ্ঠ প্ৰতিনিধি নৰেন্দ্ৰ মোদী

২০১৪ চনত ক্ষমতালৈ অহাৰ পাছৰে পৰা প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বৃহৎ পৰিৱৰ্তনৰ সূচনা কৰিছে।

২০১৪ চনত ক্ষমতালৈ অহাৰ পাছৰে পৰা প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বৃহৎ পৰিৱৰ্তনৰ সূচনা কৰিছে।

সমগ্ৰ বিশ্বতে যোগৰ প্ৰচাৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰি আবুধাবিত প্ৰথমটো হিন্দু মন্দিৰৰ ভেটি স্থাপন কৰালৈকে প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকী বিশ্বৰ মঞ্চত ভাৰতীয় সংস্কৃতিৰ প্ৰতিনিধি হৈ আহিছে।

  • Share this:
২০১৪ চনত ক্ষমতালৈ অহাৰ পাছৰে পৰা প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে বৃহৎ পৰিৱৰ্তনৰ সূচনা কৰিছে। সমগ্ৰ বিশ্বতে যোগৰ প্ৰচাৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰি আবুধাবিত প্ৰথমটো হিন্দু মন্দিৰৰ ভেটি স্থাপন কৰালৈকে প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকী বিশ্বৰ মঞ্চত ভাৰতীয় সংস্কৃতিৰ প্ৰতিনিধি হৈ আহিছে।

আজি তেওঁক ৭২ সংখ্যক জন্মদিনত ভালদৰে চাওঁ আহকঃ

যোগ

দেহ-মনক ৰূপান্তৰিত কৰাৰ লক্ষ্যৰে ৫ হাজাৰ বছৰ পুৰণি ভাৰতীয় শাৰীৰিক, মানসিক, আধ্যাত্মিক অনুশীলন যোগৰ প্ৰচাৰত মোদীয়ে কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰাৰ পূৰ্বেও অফ্লেগিং কৰি আহিছে।


তাৰ পিছত ২০১৪ চনত ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদত (UNGA) ভাষণৰ সময়ত মোদীয়ে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ দ্বাৰা নিৰ্ধাৰিত আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় যোগ দিৱসৰ ধাৰণা আগবঢ়াইছিল।

“যোগে মন আৰু শৰীৰৰ ঐক্যক মূৰ্ত কৰি তুলিছে; চিন্তা আৰু কৰ্ম; সংযম আৰু পূৰ্ণতা; মানুহ আৰু প্ৰকৃতিৰ মাজত সমন্বয়; স্বাস্থ্য আৰু সুস্থতাৰ ক্ষেত্ৰত এক সামগ্ৰিক দৃষ্টিভংগী।’-বুলি মোদীয়ে কৈছিল।

২১ জুনক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় যোগ দিৱস হিচাপে পৰামৰ্শ দি মোদীয়ে কৈছিল যে দুই অনন্তকালৰ ভিতৰত অন্যতম এই তাৰিখটো উত্তৰ গোলাৰ্ধৰ আটাইতকৈ দীঘল দিন আৰু বিশ্বৰ বহু ঠাইত ইয়াৰ বিশেষ তাৎপৰ্য্য আছে।



তিনিমাহ নৌহওঁতেই ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সাধাৰণ পৰিষদে ভাৰত নেতৃত্বাধীন এক প্ৰস্তাৱ গ্ৰহণ কৰি ২১ জুনক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় যোগ দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰি “যোগে স্বাস্থ্য আৰু সুস্থতাৰ ক্ষেত্ৰত এক সামগ্ৰিক দৃষ্টিভংগী প্ৰদান কৰে” বুলি স্বীকাৰ কৰে।

ৰাষ্ট্ৰসংঘত ভাৰতৰ তেতিয়াৰ ৰাষ্ট্ৰদূত অশোক মুকেৰজীয়ে উত্থাপন কৰা এই প্ৰস্তাৱত ১৭৫ খন দেশে সহ-পৃষ্ঠপোষক হিচাপে যোগদান কৰিছিল, যিটো সাধাৰণ পৰিষদৰ যিকোনো প্ৰস্তাৱৰ বাবে এতিয়ালৈকে সৰ্বাধিক সংখ্যা।

তদুপৰি ৯০ দিনতকৈও কম সময়ৰ ভিতৰতে ৰাষ্ট্ৰসংঘৰ সংস্থাটোৰ কোনো দেশেই এনে পদক্ষেপৰ প্ৰস্তাৱ আৰু কাৰ্যকৰী কৰাটোও প্ৰথমবাৰৰ বাবে আছিল।

তাৰ পিছতে মোদীয়ে নিজৰ মন কী বাত ৰেডিঅ’ অনুষ্ঠানত যোগাসনৰ প্ৰচাৰৰ লগতে ইয়াৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়েও কৈ আহিছে।

আগষ্ট মাহত বৈদেশিক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰী এছ জয়শংকৰে কৈছিল যে এখন দেশৰ নৰম শক্তিয়ে ইয়াৰ সমাজৰ সৃষ্টিশীল আগ্ৰহক প্ৰতিফলিত কৰে আৰু চৰকাৰে সেইটো আগুৱাই নিয়াতহে সহায় কৰিব পাৰে।

তেওঁ কয়, ‘নিশ্চিতভাৱে চৰকাৰে ইয়াক অধিক সক্ষম কৰিব পাৰে আৰু ইয়াৰ এটা উদাহৰণ হ’ল আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় যোগ দিৱস। তেওঁ কয় যে উপসাগৰ, উত্তৰ আফ্ৰিকা আৰু মধ্য এছিয়া বিশ্বৰ এনে অংশ য’ত সম্ভৱতঃ ভাৰতীয় নৰম শক্তি আটাইতকৈ শক্তিশালী কাৰণ সাংস্কৃতিকভাৱে মানুহে অধিক সহজে চিনাক্ত কৰে।

‘২০১৪ চনলৈকে এনে নাছিল যে মানুহে বহিঃৰাজ্যত যোগাসন নকৰে। কিন্তু এবাৰ (প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ) মোডী জীয়ে এই প্ৰেৰণা লাভ কৰিলে যে আমি ইয়াক আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় উদযাপন কৰি তুলিব লাগিব।’ তেওঁ লগতে কয় যে তাৰ পিছত ৰাষ্ট্ৰসংঘত সৰ্বসন্মতিক্ৰমে এক প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰি ইয়াক 'আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় যোগ দিৱস' ঘোষণা কৰা হয়।

জয়শংকৰে কয় যে তেওঁ ভাবে যে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় যোগ দিৱস হৈছে বিশ্বৰ ভিতৰতে সৰ্বাধিক সাংস্কৃতিক উদযাপন কৰা একক দিন। তেওঁ লগতে কয়, ‘এয়া আমাৰ বাবে আৰু অধিক কৰিবলৈ প্ৰেৰণা হ’ব লাগে।

পশ্চিম এছিয়াৰ মন্দিৰ

২০১৮ চনত মোদীয়ে আবুধাবিত প্ৰথমটো হিন্দু মন্দিৰৰ আধাৰশিলা স্থাপন কৰিছিল। আৰৱৰ আবুধাবিৰ BAPS শ্ৰী স্বামীনাৰায়ণ মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰি আছে BAPS স্বামীনাৰায়ণ সন্থাই।

২০১৫ চনত মোদীৰ প্ৰথমবাৰৰ বাবে পশ্চিম এছিয়াৰ দেশ ভ্ৰমণৰ সময়ত আৰৱ চৰকাৰে মন্দিৰ নিৰ্মাণৰ বাবে আবুধাবিৰ ওচৰৰ এটা মাটি আবণ্টন দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ পিছতে এই কথা প্ৰকাশ পাইছিল।

মোদীয়ে ২০১৮ চনত সকলো স্তৰৰ ১৭০০ৰো অধিক ভাৰতীয় আৰু আৰৱীয় গণ্যমান্য ব্যক্তিৰ উপস্থিতিত পৰম্পৰাগত শিলৰ মন্দিৰৰ আৰ্হি উন্মোচন কৰিছিল।



“আবুধাবিৰ প্ৰথমটো পৰম্পৰাগত মন্দিৰে দুয়োখন দেশৰ মাজত মানৱীয় মূল্যবোধৰ সমৃদ্ধি আৰু সম্প্ৰীতিৰ বাবে অনুঘটক হিচাপে কাম কৰিব। মন্দিৰটো ভাৰতৰ পৰিচয়ৰ বাবে এক মাধ্যম হৈ পৰিব”, বুলি সেই সময়ত মোদীয়ে কৈছিল।

২০২২ চনত ভাৰত আৰু আৰৱৰ মাজত নিয়মীয়াকৈ উচ্চ পৰ্যায়ৰ পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া-কলাপৰ আদান-প্ৰদান চলি আহিছে। ২৮ জুনত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আবুধাবি ভ্ৰমণ কৰি ইউ এ ইৰ ৰাষ্ট্ৰপতি শ্বেইখ মহম্মদ বিন জায়েদ আল নাহিয়ানক সাক্ষাৎ কৰে।

ইয়াৰ পূৰ্বে দুয়োগৰাকী নেতাই ১৮ ফেব্ৰুৱাৰীত ভাৰ্চুৱেল সন্মিলনৰো আয়োজন কৰিছিল য’ত ভাৰত-ইউএইৰ ব্যাপক অৰ্থনৈতিক অংশীদাৰিত্ব চুক্তি (চিইপিএ)ত স্বাক্ষৰ কৰা হৈছিল আৰু এক দৃষ্টিভংগী বিবৃতি গ্ৰহণ কৰা হৈছিল। ১৪ জুলাইত ভাৰ্চুৱেলি অনুষ্ঠিত হোৱা I2U2 শীৰ্ষ সন্মিলনত দুয়োজন নেতাই অংশগ্ৰহণ কৰে।

ভাৰত আৰু ইউ এ ই দুয়োখনেই বাণিজ্য, বিনিয়োগ, গতানুগতিক আৰু নবীকৰণযোগ্য শক্তি, খাদ্য সুৰক্ষা, স্বাস্থ্য, দক্ষতা বিকাশ, শিক্ষা, সংস্কৃতি, প্ৰতিৰক্ষা, মহাকাশ, কনছুলাৰ বিষয় আৰু জনসাধাৰণৰ মাজত বিভিন্ন ক্ষেত্ৰত নিজৰ অংশীদাৰিত্বত আগবাঢ়ি যাবলৈ প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ বন্ধন।

মোদীয়ে ২০১৯ চনৰ ভ্ৰমণৰ সময়ত বাহৰেইনৰ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণ শ্ৰীনাথজী মন্দিৰৰ পুনৰ উন্নয়ন প্ৰকল্পও আৰম্ভ কৰিছিল যিটো ভাৰতৰ প্ৰথমটো প্ৰধানমন্ত্ৰী ভ্ৰমণ।

বাহৰেইন পশ্চিম এছিয়াৰ দ্বিতীয়খন দেশত পৰিণত হৈছে য’ত BAPS স্বামীনাৰায়ণ সন্থাই পৰম্পৰাগত মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰিব।

৪২ লাখ ডলাৰ ব্যয় সাপেক্ষে ২০০ বছৰ পুৰণি এই স্মৃতিসৌধটো সংস্কাৰৰ কাম চলি আছে।

থাট্টাই হিন্দু মাৰ্চেণ্টছ কমিউনিটিৰ সভাপতি বব থাকাৰে কয় যে ৪৫ হাজাৰ বৰ্গফুট মাটিত নিৰ্মাণ কৰা তিনিমহলীয়া এই গঠনত ভক্তক আতিথ্য প্ৰদানৰ ক্ষমতা ৮০ শতাংশ অধিক হ’ব।

পুৰোহিতক ৰখাৰ বাবে বিশেষ সুবিধা থাকিব বুলিও তেওঁ কয়।

মন্দিৰটোত হিন্দু বিয়াৰ আয়োজনৰ সুবিধাও থাকিব — বাহৰেইন পৰ্যটন আৰু প্ৰদৰ্শনী কৰ্তৃপক্ষই ৰাজ্যখনক ভাৰতীয় বিয়াৰ কেন্দ্ৰ হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ পদক্ষেপৰ সৈতে সংগতি ৰাখি।

থাকাৰে newsofbahrain ক কয় যে, ‘মন্দিৰটোৰ সৈতে সংলগ্ন জ্ঞান কেন্দ্ৰ আৰু সংগ্ৰহালয়ও থাকিব।

থাট্টাই হিন্দু ব্যৱসায়ী সম্প্ৰদায়ৰ বিশিষ্ট সদস্য ভগৱান আসৰ্পোতাই সেই সময়ত কৈছিল, “আমি সৌভাগ্যৱান যে ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী মন্দিৰটো ২০০ বছৰ উদযাপনৰ মাজতে দৰ্শন কৰিবলৈ পাইছো।”

খালীজ টাইমছৰ মতে, জুন মাহত ব্ৰহ্মবিহাৰী স্বামীয়ে ক্ৰাউন প্ৰিন্সৰ পৰা আনুষ্ঠানিকভাৱে ভূমি অনুদান লাভ কৰাৰ পিছত নেতৃত্বক ধন্যবাদ জ্ঞাপন কৰিছিল। তেওঁ ঐতিহাসিক মুহূৰ্তটোক আদৰণি জনাই ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ পৰাও বাৰ্তা প্ৰদান কৰে।

“আমি বাহৰেইনৰ ক্ৰাউন প্ৰিন্স আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী আৰু ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ প্ৰতি গভীৰভাৱে কৃতজ্ঞ, এই ঐতিহাসিক ভূমি উপহাৰৰ বাবে, যিয়ে বাহৰেইন আৰু ভাৰতৰ মাজত উষ্ম সম্পৰ্ক সমৃদ্ধি আৰু সহস্ৰাব্দ বিস্তৃত ধাৰণা বিনিময়ক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। BAPS ৰ বাবে ই ১৯৯৭ চনত বাহৰেইনৰ ৰয়েল পেলেচত প্ৰয়াত আমিৰ শ্বেইখ ইছা বিন ছলমান আল খলিফাই পৰম পূজন প্ৰধান স্বামী মহাৰাজক গ্ৰহণ কৰা এক বহুমূলীয়া মুহূৰ্তৰ শিখৰত উপনীত হৈছে। তেওঁলোকৰ কথা-বতৰাত শ্বেখ ইছাই মৰমেৰে আৰু নিমিষতে প্ৰমুখ স্বামী মহাৰাজক কৈছিল- ‘বাহৰেইনক নিজৰ ঘৰ কৰি লোৱা’।”

উপহাৰৰ জৰিয়তে শিল্পকলাৰ প্ৰচাৰ কৰা

মোদীয়ে উপহাৰ-দানকো অনন্য ভাৰতীয় শিল্পকলাৰ প্ৰচাৰৰ এক উপায় কৰি তুলিছে।



জুলাই মাহত টকিঅ’ত অনুষ্ঠিত হোৱা QUAD নেতাসকলৰ সন্মিলনৰ সময়ত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তেওঁৰ সমকক্ষসকলক উপহাৰ প্ৰদান কৰে য’ত সানঝি শিল্প আৰু হাতেৰে খোদিত ৰোগান চিত্ৰ, পাট্টামাদাই ৰেচমৰ মেট, গণ্ড শিল্প আদি থকা এটা বাকচো আছে।

তেওঁৰ সৈতে হোৱা সাক্ষাৎৰ সময়ত তেওঁ জাপানীজ সমকক্ষ ফুমিঅ’ কিছিডাক ৰোগানৰ চিত্ৰকলা থকা কাঠৰ হাতেৰে খোদিত বাকচ এটা উপহাৰ দিছিল।

এ এন আই অনুসৰি ৰোগান পেইন্টিং হৈছে গুজৰাটৰ কচ জিলাত চৰ্চা কৰা কাপোৰ ছপা কৰা এক কলা। এই শিল্পত উতলা তেল আৰু শাক-পাচলিৰ ৰঙৰ পৰা তৈয়াৰী ৰং কাপোৰৰ ওপৰত ধাতুৰ ব্লক (প্ৰিণ্টিং) বা ষ্টাইলাছ (চিত্ৰকলা) ব্যৱহাৰ কৰি ৰখা হয়। ২০ শতিকাৰ শেষৰ ফালে এই শিল্পটো প্ৰায় মৃত্যুমুখত পৰিছিল, ৰোগান চিত্ৰকলাৰ অনুশীলন মাত্ৰ এটা পৰিয়ালে কৰিছিল।

‘ৰোগান’ শব্দটো পাৰ্চী ভাষাৰ পৰা আহিছে, অৰ্থাৎ বাৰ্নিচ বা তেল। ৰোগানৰ এখন ছবি নিৰ্মাণৰ প্ৰক্ৰিয়াটো অতি কষ্টকৰ আৰু নিপুণ। শিল্পীসকলে এই ৰং পেষ্টৰ অলপ পৰিমাণে হাতৰ তলুৱাত ৰাখে।

কোঠাৰ উষ্ণতাত কাপোৰৰ সংস্পৰ্শলৈ কেতিয়াও নাহে ধাতুৰ ৰড ব্যৱহাৰ কৰি ৰংটো সাৱধানে মটিফ আৰু ছবিলৈ পেলাই দিয়া হয়। ইয়াৰ পিছত শিল্পীজনে নিজৰ ডিজাইনবোৰ ভাঁজ কৰি এখন উকা কাপোৰ কৰি লয়, যাৰ ফলত ইয়াৰ দাপোনৰ ছবিখন ছপা হয়। কাৰ্যতঃ ই ছপাশালৰ এক অতি মৌলিক ৰূপ। পূৰ্বতে ডিজাইনসমূহ সহজ আৰু পৰম্পৰাগত প্ৰকৃতিৰ আছিল যদিও সময়ৰ লগে লগে এই কলাটো অধিক ষ্টাইলাইজড হৈ পৰিছে আৰু এতিয়া ইয়াক উচ্চ কলা হিচাপে গণ্য কৰা হৈছে বুলি এএনআইয়ে কয়।

এই কলাটো পৃষ্ঠ সজ্জাৰ এক প্ৰকাৰ আৰু এশ বছৰতকৈও অধিক সময় ধৰি চলি আহিছে, কিন্তু এতিয়া কাচ্চৰ নিৰোনাত মাত্ৰ এটা পৰিয়ালেহে এই শিল্পত কেষ্টাৰৰ পৰা তৈয়াৰী বিশেষ পেষ্ট ব্যৱহাৰ কৰে। কেষ্টাৰ বীজ হাতেৰে গুড়ি কৰি তেল উলিয়াই উতলাই পেষ্টলৈ পৰিণত কৰা হয়, পানীত পাতল কৰা ৰঙীন গুড়ি তাৰ পিছত ইয়াৰ লগত মিহলাই দিয়া হয়।

হালধীয়া, ৰঙা, নীলা, সেউজীয়া, ক’লা আৰু কমলা ৰঙৰ বিভিন্ন ৰঙৰ পেষ্টবোৰ পানীৰ সৈতে মাটিৰ পাত্ৰত জমা কৰি থোৱা হয় যাতে শুকাই নাযায়। বাওঁহাতৰ আঙুলিৰ সহায়ত আধা ডিজাইন ৰং কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয় কালাম, লোহাৰ ৰড, দুয়ো মূৰত সমতল। তাৰ পিছত কাপোৰৰ আনটো অৰ্ধেক অংশত দুটা অৰ্ধেক একেলগে হেঁচা মাৰি ইয়াক ছাপ কৰা হয়। যিহেতু এইবোৰ এম্ব্ৰয়ডাৰী বস্ত্ৰৰ সস্তা বিকল্প আছিল, সেয়েহে ই আছিল কাপোৰৰ বাবে জনপ্ৰিয় বিকল্প বস্ত্ৰ, এএনআইয়ে কয়।

আজি এই কৌশল ব্যৱহাৰ কৰি কুশ্বন কভাৰ, বেডস্প্ৰেড, স্কাৰ্ট, কুৰ্তা, পৰ্দা, টেবুলক্লথ আৰু ৱাল হেংগিং আদি ৰং কৰা হয়। সাধাৰণতে জ্যামিতিক মটিফ পছন্দ কৰা হয়; প্ৰকৃতিৰ পৰা অহা মটিফ যেনে ট্ৰি-অফ-লাইফ দেৱালত ওলোমাই থোৱাৰ বাবে অতি জনপ্ৰিয়।

কাঠত হাতেৰে খোদিত কৰা হৈছে ভাৰতৰ বিখ্যাত কীৰ্তিচিহ্নসমূহৰ পৰা লোৱা পৰম্পৰাগত জালি ডিজাইনৰ পৰা অনুপ্ৰাণিত এক জটিল কলা। ডিজাইনসমূহ বিশেষজ্ঞসকলে অতি সমন্বিতভাৱে তৈয়াৰ কৰে। কাঠৰ খোদিতৰ দক্ষতা ভাৰতৰ উৎকৃষ্ট কাৰুকাৰ্য্য আৰু চহকী পৰম্পৰাৰ উদাহৰণ।

আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতিলৈ মোদীয়ে উপহাৰ দিলে সাঞ্জী আৰ্ট পেনেল

মোদীয়ে আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জো বাইডেনক উপহাৰ দিলে সাঞ্জী আৰ্ট পেনেল।

এ এন আইৰ মতে, কৃষ্ণ পূজাৰ পৰাই উদ্ভৱ হোৱা আৰু উত্তৰ ভাৰতৰ উত্তৰ প্ৰদেশ ৰাজ্যত সাঞ্জী পেইন্টিং হৈছে এক শিল্প পৰম্পৰা। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ গৃহভূমি ব্ৰজ বা বৃন্দাবনতহে সাঞ্জী চিত্ৰকলাৰ এই কলা শিখৰত উপনীত হ’ল।

সাঞ্জী হৈছে কাগজত ডিজাইন হাতেৰে কাটি লোৱা কলা। পৰম্পৰাগতভাৱে ভগৱান কৃষ্ণৰ কাহিনীৰ পৰা মটিফ ষ্টেনচিলত সৃষ্টি কৰা হয়। এই ষ্টেনচিলবোৰ কেঁচি বা ব্লেড ব্যৱহাৰ কৰি মুক্তভাৱে কাটি লোৱা হয়। সুক্ষ্ম সাঞ্জীক প্ৰায়ে পাতল কাগজৰ পাতেৰে একেলগে ধৰি ৰাখে।



এই জটিল সাঞ্জী পেনেলটো বিখ্যাতভাৱে মথুৰাৰ পৰা ঠাকুৰাণী ঘাটৰ বিষয়বস্তুৰ ওপৰত আধাৰিত এজন ৰাষ্ট্ৰীয় বঁটাপ্ৰাপক।

এ এন আইৰ মতে এই শিল্পচিত্ৰখন অঞ্চলটোৰ লোকসংস্কৃতিত শিপাই আছে। 15 আৰু 16 শতিকাত বৈষ্ণৱ মন্দিৰে ইয়াক নিজৰ মহিমালৈ লৈ গৈছিল। ব্ৰাহ্মণ পুৰোহিতসকলে চৰ্চা কৰা এক অতি পৰিশোধিত কলা হিচাপে সাঞ্জীক গণ্য কৰিবলৈ ধৰিলে। বর্তমানে সাঞ্জী চিত্ৰকলাৰ কলা নির্বাচিত কেইজনমানেহে চর্চা কৰে আৰু ভাৰতৰ কিছুমান মন্দিৰতহে ই এক জীৱন্ত পৰম্পৰা হৈয়েই আছে৷ ইয়াৰে এটা মন্দিৰ য’ত সাঞ্জী চিত্ৰকলা এতিয়াও জীয়াই আছে, সেয়া হ’ল বৃন্দাবনৰ ৰাধাৰমণ মন্দিৰ।

অষ্ট্ৰেলিয়াৰ নতুন প্ৰধানমন্ত্ৰীক মোদীয়ে উপহাৰ দিলে গণ্ড আৰ্ট

মোদীয়ে তেওঁৰ সাক্ষাৎ কালত অষ্ট্ৰেলিয়াৰ সমকক্ষ এন্থনী আলবানীজক এখন গণ্ড আৰ্ট পেইন্টিং উপহাৰ দিয়ে।

এএনআই অনুসৰি, ‘গোণ্ড’ৰ ঐতিহাসিক বিৱৰ্তন, যাক পাৰধন পেইন্টিং বা ‘জানগড় কালাম’ বুলিও কোৱা হয়, সমগ্ৰ মধ্য ভাৰতত বিস্তৃত প্ৰায় ৪০ লাখ লোকৰ এটা সম্প্ৰদায়ৰ পৰা আহিছে, গোণ্ডসকলৰ ১৪০০ বছৰৰ লিপিবদ্ধ ইতিহাস আছে।

গণ্ড পেইন্টিং আদিবাসীৰ অন্যতম প্ৰশংসিত শিল্পকলা। ‘গোণ্ড’ শব্দটো ‘কোণ্ড’ অভিব্যক্তিৰ পৰা আহিছে যাৰ অৰ্থ হৈছে ‘সেউজীয়া পৰ্বত’।



বিন্দু আৰু ৰেখাৰে সৃষ্টি কৰা এই চিত্ৰসমূহ গণ্ডছৰ দেৱাল আৰু মজিয়াত চিত্ৰকল্পৰ অংশ হৈ আহিছে আৰু ইয়াক প্ৰতিটো ঘৰ নিৰ্মাণ আৰু পুনৰ নিৰ্মাণৰ সৈতে কৰা হয়, স্থানীয়ভাৱে উপলব্ধ প্ৰাকৃতিক ৰং আৰু কয়লাৰ দৰে সামগ্ৰীৰে, ৰঙীন মাটি, উদ্ভিদৰ ৰস, পাত, গৰুৰ গোবৰ, চূণশিলৰ গুড়ি আদি।

গণ্ড শিল্পক অষ্ট্ৰেলিয়াৰ আদিবাসী শিল্পৰ সৈতে বহুত মিল থকা বুলি ধৰা হয়। সৃষ্টিৰ বিষয়ে গণ্ডসকলে কৰা দৰে আদিবাসীসকলৰ নিজস্ব কাহিনী আছে।

এই দুটা কলাক ইহঁতৰ সৃষ্টিকৰ্তাৰ মাজত হাজাৰ হাজাৰ মাইলৰ ভৌতিক দূৰত্বৰ দ্বাৰা বিভক্ত যদিও ইহঁতৰ আৱেগিকতা আৰু আৱেগিক মূলত ওতঃপ্ৰোতভাৱে একত্ৰিত আৰু সংযুক্ত যিবোৰ যিকোনো কলাৰূপৰ নিৰ্দিষ্ট বৈশিষ্ট্য।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি