• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Protest Against Railways: বিহাৰত ৰেলৱেৰ বিৰুদ্ধে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে কিয় প্ৰতিবাদ কৰিছে ? জানক কাৰণসমূহ ...

Protest Against Railways: বিহাৰত ৰেলৱেৰ বিৰুদ্ধে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে কিয় প্ৰতিবাদ কৰিছে ? জানক কাৰণসমূহ ...

Protest Against Railways: শিক্ষাৰ্থীসকলে আৰআৰবি নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়াত বিসংগতি আছে বুলি দাবী কৰাৰ পিছত প্ৰতিবাদ আৰম্ভ হৈছিল। আৰআৰবি অ-কাৰিকৰী জনপ্ৰিয় শ্ৰেণীৰ (NTPC) বাবে চৰকাৰে দুটা কম্পিউটাৰ-আধাৰিত পৰীক্ষা (CBT) কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ফলত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ খং উঠিছে।

Protest Against Railways: শিক্ষাৰ্থীসকলে আৰআৰবি নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়াত বিসংগতি আছে বুলি দাবী কৰাৰ পিছত প্ৰতিবাদ আৰম্ভ হৈছিল। আৰআৰবি অ-কাৰিকৰী জনপ্ৰিয় শ্ৰেণীৰ (NTPC) বাবে চৰকাৰে দুটা কম্পিউটাৰ-আধাৰিত পৰীক্ষা (CBT) কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ফলত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ খং উঠিছে।

Protest Against Railways: শিক্ষাৰ্থীসকলে আৰআৰবি নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়াত বিসংগতি আছে বুলি দাবী কৰাৰ পিছত প্ৰতিবাদ আৰম্ভ হৈছিল। আৰআৰবি অ-কাৰিকৰী জনপ্ৰিয় শ্ৰেণীৰ (NTPC) বাবে চৰকাৰে দুটা কম্পিউটাৰ-আধাৰিত পৰীক্ষা (CBT) কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ফলত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ খং উঠিছে।

  • Share this:
বুধবাৰে ৰাষ্ট্ৰই গণতন্ত্ৰ দিৱস উদযাপন কৰাৰ সময়তে ৰে'লৱে নিযুক্তি ব'ৰ্ডৰ পৰীক্ষা প্ৰক্ৰিয়াত অনিয়মৰ অভিযোগৰ বিৰুদ্ধে হাজাৰ হাজাৰ শিক্ষাৰ্থীয়ে বিহাৰৰ ৰাজপথলৈ ওলাই আহিছিল। এফালে, গণতন্ত্ৰ দিৱসৰ ফুটেজ মানুহে শ্বেয়াৰ কৰি আছিল, আনহাতে জ্বলি থকা ৰে'ল আৰু আৰক্ষী-ছাত্ৰৰ সংঘৰ্ষৰ ছবি ভাইৰেল হৈ আছিল।

বিহাৰত কিহে প্ৰতিবাদৰ সূচনা কৰিছিল?
শিক্ষাৰ্থীসকলে আৰআৰবি নিযুক্তি প্ৰক্ৰিয়াত বিসংগতি আছে বুলি দাবী কৰাৰ পিছত প্ৰতিবাদ আৰম্ভ হৈছিল। আৰআৰবি অ-কাৰিকৰী জনপ্ৰিয় শ্ৰেণীৰ (NTPC) বাবে চৰকাৰে দুটা কম্পিউটাৰ-আধাৰিত পৰীক্ষা (CBT) কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ফলত শিক্ষাৰ্থীসকলৰ খং উঠিছে।

ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ প্ৰতিবাদৰ পিছত, চৰকাৰে পৰীক্ষাসমূহ বাতিল কৰিছে আৰু প্ৰতিবাদকাৰী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলৰ অভিযোগ সমাধানৰ বাবে এখন সমিতি গঠন কৰিছে। ৰে'লমন্ত্ৰী অশ্বিনী বৈষ্ণৱে শিক্ষাৰ্থীসকলক আইনখন নিজৰ হাতত নল'বলৈ আহ্বান জনাইছে। তেওঁলোকক আশ্বাস দিছে যে তেওঁলোকৰ অভিযোগবোৰ গুৰুত্বসহকাৰে শুনা হ'ব।

ৰে'ল মন্ত্ৰী অশ্বিনী বৈষ্ণৱে কৈছিল যে তেওঁ ৰে'লৱে নিযুক্তি ব'ৰ্ডৰ অধ্যক্ষক শিক্ষাৰ্থীসকলৰ উদ্বেগ শুনিবলৈ আৰু তেওঁলোকৰ কথা সমিতিৰ সন্মুখত ৰাখিবলৈ কৈছে। এই উদ্দেশ্যৰ বাবে ইমেইল ঠিকনাৰ ব্যৱস্থা কৰা হৈছে। সমিতিখনে দেশৰ বিভিন্ন প্ৰান্তলৈ যাব আৰু শিক্ষাৰ্থীসকলৰ অভিযোগ শুনিব।

বিহাৰৰ গয়াত খঙাল ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে হুলস্থূলসৃষ্টি কৰে আৰু ৰেলত জুই লগাই দিয়ে। শিক্ষাৰ্থীসকলৰ খং ইমানেই আছিল যে আনকি আৰক্ষী বাহিনীয়েও তেওঁলোকক বাধা দিয়াত ব্যৰ্থ হৈছিল। এই সময়ছোৱাত, শিক্ষাৰ্থীসকলে ৰে'লপথ, ৰেল আৰু চৰকাৰী সম্পত্তি আৰু সুৰক্ষা বাহিনী ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে।

সমগ্ৰ বিতৰ্কটো ৰে'লৱে নিযুক্তি ব'ৰ্ডৰ অ-কাৰিকৰী জনপ্ৰিয় শ্ৰেণী (RRB-NTPC) পৰীক্ষা ২০২১-ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে ৰে'লৱে ব'ৰ্ডৰ দ্বাৰা দুটা পৰ্যায়ত এই পৰীক্ষা অনুষ্ঠিত কৰাৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ কৰিছে। শিক্ষাৰ্থীসকলে দাবী কৰে যে পৰীক্ষাৰ দ্বিতীয় পৰ্যায়টো প্ৰথম পৰ্যায়ত উত্তীৰ্ণ হোৱা শিক্ষাৰ্থীসকলৰ বাবে অনুচিত। ফলাফলবোৰ ১৫ জানুৱাৰীত আহিছিল।

ৰে'লৱে নিযুক্তি পৰিষদৰ এজন মুখপাত্ৰই কৈছে যে প্ৰতিবাদৰ বাবে চৰকাৰে পৰীক্ষা স্থগিত ৰাখিছে। ই শিক্ষাৰ্থীসকলৰ অভিযোগ নিষ্পত্তি ৰখাৰ বাবে এক উচ্চ-পৰ্যায়ৰ সমিতিও গঠন কৰিছে। ৰে'লৱেই কৈছিল যে পীড়িত শিক্ষাৰ্থীসকলে ১৬ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২২ ৰ ভিতৰত তেওঁলোকৰ অভিযোগ সমিতিৰ সন্মুখত ৰাখিব পাৰে।

আনহাতে, প্ৰতিবাদকাৰী ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলে কয় যে ২০১৯ চনত এই পৰীক্ষাসন্দৰ্ভত জাৰি কৰা জাননীত মাত্ৰ এটা পৰীক্ষাৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছিল। শিক্ষাৰ্থীসকলে চৰকাৰক তেওঁলোকৰ ভৱিষ্যতৰ সৈতে খেলি থকাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে।

ইতিমধ্যে কংগ্ৰেছ নেতা ৰাহুল গান্ধীয়ে ঘটনা সন্দৰ্ভত টুইটাৰত প্ৰতিক্ৰিয়া ব্যক্ত কৰিছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: