• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Coronavirus: দেশত কোৰোণাৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধি হোৱাৰ কাৰণ কি? বিশেষজ্ঞই জনালে কাৰণ...

Coronavirus: দেশত কোৰোণাৰ সংক্ৰমণ বৃদ্ধি হোৱাৰ কাৰণ কি? বিশেষজ্ঞই জনালে কাৰণ...

File Photo

File Photo

দেশত আকৌ দ্ৰুতগতিত বাঢ়িছে কোৰোণাৰ সংক্ৰমণৰ ঘটনা।

  • Share this:
দেশত আকৌ দ্ৰুতগতিত বাঢ়িছে কোৰোণাৰ সংক্ৰমণৰ ঘটনা। বিশেষকৈ পশ্চিমবংগৰ শেহতীয়া ছবিয়ে আতংকিত কৰি তুলিছে সকলোকে। অসমতো বাঢ়িছে কোৰোণাৰ সংক্ৰমণ।

কোৰোণা ভাইৰাছ সংক্ৰমিত লোকসকলৰ নমুনাৰ জিনম অনুক্ৰমে দেখুৱাইছে যে এই বছৰৰ আৰম্ভণিতে বি.এ.4 আৰু বি.এ.5- ৰ ফলত সংক্ৰমণৰ ঘটনা নথিভুক্ত কৰা হৈছিল, যি হৈছে অমাইক্ৰণৰ এটা চাবভেৰিয়েণ্ট। ৰাজ্যিক স্বাস্থ্য বিভাগৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই বৃহস্পতিবাৰে এই কথা জনাইছে।

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, ৰাজ্যসমূহত শেহতীয়াকৈ সংক্ৰমণ ভাইৰাছ চাবফৰ্ম বি.এ.5ৰ বাবে হৈছে। সঞ্চালক (স্বাস্থ্য সেৱা) সিদ্ধাৰ্থ নিযোগীয়ে কয়, "পশ্চিম বংগত, আমি সংক্ৰমণ নিশ্চিত কৰা নমুনাবোৰৰ জিনম অনুক্ৰম লক্ষ্য কৰিছো। কিছুমানত, অমাইক্ৰমণৰ উপ-ৰূপটো বি.এ.4 আৰু বি.এ.5 বুলি পোৱা গৈছে।

অৱশ্যে, আতংকিত হোৱাৰ বিশেষ কাৰণ নাই। চাবটাইপ বি.এ.5 দ্ৰুতগতিত বিয়পে কিন্তু ই অধিক মাৰাত্মক নহয়," তেওঁ কয়, "নমুনাবোৰৰ ফলাফলে দেখুৱাইছে যে উপ-প্ৰকাৰবি.এ.5-য়ে ক্ৰমান্বয়ে বি.এ.2-ৰ স্থান লৈছে।"

ইফালে, বেলিয়াঘাটৰ 'আইডি এণ্ড বিজি' চিকিৎসালয়ৰ মাইক্ৰ'বায়োলজী বিভাগৰ সহকাৰী অধ্যাপক খেয়া মুখাৰ্জীয়ে শেহতীয়াকৈ পশ্চিমবংগত সংক্ৰমণৰ ঘটনা বৃদ্ধি হোৱাৰ বাবে বিএ৫-এ কাৰণ বুলি উল্লেখ কৰিছে।

তেওঁ কৈছিল যে অহা কেইসপ্তাহমানৰ ভিতৰত ৰাজ্যখনত সংক্ৰমণৰ ঘটনাৰ সংখ্যা আৰু বৃদ্ধি হ'ব পাৰে। কিয়নো চাবফৰ্মা বিএ.৫ উপ-ফৰ্মা বিএ.২ ৰ তুলনাত অত্যন্ত দ্ৰুতগতিত বিয়পি পৰে।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: