• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • পঞ্জাৱৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী অমৰিন্দৰ সিঙৰ ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীত যোগদান

পঞ্জাৱৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী অমৰিন্দৰ সিঙৰ ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীত যোগদান

পঞ্জাৱৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী অমৰিন্দৰ সিঙৰ ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীত যোগদান

পঞ্জাৱৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী অমৰিন্দৰ সিঙৰ ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীত যোগদান

পি এল চিৰ মুখপাত্ৰ প্ৰীতপল সিঙে যোৱা শুকুৰবাৰে ঘোষণা কৰিছিল, ‘অহা সপ্তাহত চণ্ডীগড়ত এক সুকীয়া অনুষ্ঠানত পি এল চিৰ আন বিষয়ববীয়া আৰু জিলা সভাপতিসকলে বিজেপিত যোগদান কৰিব।

  • Share this:
সোমবাৰে আনুষ্ঠানিকভাৱে বিজেপিত যোগদান কৰে পঞ্জাৱৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী অমৰিন্দৰ সিঙে। তেওঁ নিজৰ নৱগঠিত দল পঞ্জাৱ লোক কংগ্ৰেছ (পিএলচি)- যিটো গেৰুৱা দলৰ সৈতে একত্ৰিত কৰিছে। ৮০ বছৰীয়া ৰিয়ানে মুখ্যমন্ত্রী পদৰ পৰা অনাড়ম্বৰভাৱে প্রস্থান কৰাৰ পাছত কংগ্রেছ ত্যাগ কৰি নতুন দল গঠন কৰিছিল৷ যোৱা ছেপ্টেম্বৰ মাহত দলৰ ভিতৰত ক্ষমতাৰ কাজিয়াৰ ফলত সিঙক পঞ্জাৱৰ মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰিবলৈ কোৱা হৈছিল।


যোগদানৰ পিছত অমৰিন্দৰে পঞ্জাৱত সীমা অতিক্ৰম কৰি বৃদ্ধি পোৱা নিৰাপত্তাজনিত ভাবুকিৰ বিষয়ে কয় আৰু তেওঁ ৰাজ্যখনৰ লগতে দেশখনকো সুৰক্ষা দিব বিচাৰে বুলি কয় আৰু লগতে কয় যে বিজেপিয়েই হৈছে বিষয়টোক গুৰুত্বসহকাৰে লোৱা দল।

"পঞ্জাৱ এখন সীমান্তৱৰ্তী ৰাষ্ট্ৰ, আৰু মই দেখিছো পাকিস্তানৰ সৈতে আমাৰ সম্পৰ্কৰ অৱনতি ঘটিছে... ড্ৰ'ন এতিয়া আমাৰ ভূখণ্ডলৈ আহি পঞ্জাৱত সম্পূৰ্ণ বিশৃংখলতা সৃষ্টি কৰিছে। চীনো আমাৰ পৰা বহু দূৰত নহয়। আমাৰ ৰাজ্য আৰু ৰাষ্ট্ৰক ৰক্ষা কৰাটো আমাৰ কৰ্তব্য।" বুলি তেওঁ মন্তব্য কৰে।

"যেতিয়া এ কে এণ্টনি প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী আছিল (ইউ পি এৰ শাসনৰ সময়ত), কিন্তু এটা অস্ত্ৰ সেনাৰ বাবে ক্ৰয় কৰা হৈছিল। কিন্তু এতিয়া অস্ত্ৰ-শস্ত্ৰ আহি আছে। গতিকে আমাৰ অনুভৱ আছিল যে আমি দেশৰ কথা চিন্তা কৰা দল এটালৈ যাব লাগে," প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে বিজেপিত যোগদান কৰাৰ পিছত কয়। ইয়াৰ পূৰ্বে পুৱা দিল্লীত বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতি জে পি নাড্ডাক সাক্ষাৎ কৰিছিল সিঙে।

যোৱা সপ্তাহত পি এল চিৰ এগৰাকী মুখপাত্ৰই কৈছিল যে পি এল চিত যোগদান কৰা সাতজন প্ৰাক্তন বিধায়ক আৰু এজন প্ৰাক্তন সাংসদৰ সৈতে সিঙে দিল্লীত দলৰ সভাপতি নাড্ডা আৰু অন্যান্য নেতাৰ উপস্থিতিত বিজেপিত যোগদান কৰিব।

পি এল চিৰ মুখপাত্ৰ প্ৰীতপল সিঙে যোৱা শুকুৰবাৰে ঘোষণা কৰিছিল, ‘অহা সপ্তাহত চণ্ডীগড়ত এক সুকীয়া অনুষ্ঠানত পি এল চিৰ আন বিষয়ববীয়া আৰু জিলা সভাপতিসকলে বিজেপিত যোগদান কৰিব।

চলিত ফেব্ৰুৱাৰী মাহত পঞ্জাৱৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ সময়ত পিএলচিয়ে বিজেপি আৰু সুখদেৱ সিং ধিন্দছা নেতৃত্বাধীন শিৰোমণি আকালি দল (সংযুক্ত)ৰ সৈতে মিত্ৰতা কৰি নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিছিল। কিন্তু ইয়াৰ কোনো প্ৰাৰ্থীয়ে জয়লাভ কৰিব নোৱাৰিলে, সিঙে নিজেই নিজৰ ঘৰুৱা টাৰ্ফ পাটিয়ালা আৰ্বানৰ পৰা পৰাস্ত হয়।

শেহতীয়াকৈ সিঙে মেৰুদণ্ডৰ অস্ত্ৰোপচাৰৰ পিছত লণ্ডনৰ পৰা উভতি অহাৰ পিছত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী আৰু কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহকো সাক্ষাৎ কৰিছিল। লণ্ডনলৈ যোৱাৰ পূৰ্বে সিঙে নিজৰ দলটোক বিজেপিৰ সৈতে একত্ৰিত কৰাৰ উদ্দেশ্য প্ৰকাশ কৰিছিল বুলি জুলাই মাহত পঞ্জাৱৰ জ্যেষ্ঠ বিজেপি নেতা হৰজিৎ সিং গ্ৰেৱালে কৈছিল। তেওঁ সেই সময়ত কৈছিল যে তেওঁ উভতি অহাৰ লগে লগে প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে একত্ৰীকৰণৰ কথা ঘোষণা কৰিব।

১২ ছেপ্টেম্বৰত শ্বাহৰ সৈতে হোৱা বৈঠকৰ পিছত সিঙে কৈছিল যে তেওঁ ৰাষ্ট্ৰীয় নিৰাপত্তা, পঞ্জাৱত বৃদ্ধি পোৱা মাদক-সন্ত্রাসৰ গোচৰ আৰু ৰাজ্যখনৰ সামগ্ৰিক উন্নয়নৰ বাবে ভৱিষ্যতৰ ৰ’ডমেপ সম্পৰ্কীয় বিভিন্ন বিষয়ৰ ওপৰত এক অতি উৎপাদনশীল আলোচনাত মিলিত হৈছে। ইফালে, সোমবাৰে কংগ্ৰেছ নেতা দীপেন্দ্ৰ সিং হুডাই বিজেপিত যোগদান কৰা সিঙৰ সিদ্ধান্তক ভুল বুলি অভিহিত কৰি কয় যে কৃষকৰ প্ৰতিবাদৰ পিছত ইয়াক মানুহে শলাগ ল’ব নোৱাৰে।

দুবাৰৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী গৰাকী প্ৰাক্তন পাটিয়ালা ৰাজপৰিয়ালৰ বংশধৰ। বিগত বৰ্ষত চৰণজিৎ সিং চান্নীৰ ঠাইত তেওঁ কংগ্ৰেছ ত্যাগ কৰিছিল। কিন্তু চলিত বৰ্ষৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত হোৱা বিধানসভা নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছক পৰাস্ত হৈছিল আৰু চান্নীয়ে প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰা দুয়োখন আসনতে হেৰুৱাইছিল।
Published by:Subham Goswami
First published: