• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • কৰ্মক্ষেত্ৰত নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ; 'যৌনতাৰ বিনিময়ত চাকৰি' জালিয়াতিৰে পুনৰ বিপদত আন্দামানৰ প্ৰাক্তন মুখ্য সচিব

কৰ্মক্ষেত্ৰত নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ; 'যৌনতাৰ বিনিময়ত চাকৰি' জালিয়াতিৰে পুনৰ বিপদত আন্দামানৰ প্ৰাক্তন মুখ্য সচিব

'যৌনতাৰ বাবে চাকৰি' জালিয়াতিৰে পুনৰ সমস্যাত আন্দামানৰ প্ৰাক্তন মুখ্য সচিব

'যৌনতাৰ বাবে চাকৰি' জালিয়াতিৰে পুনৰ সমস্যাত আন্দামানৰ প্ৰাক্তন মুখ্য সচিব

প্ৰথম অভিযোগত মহিলাগৰাকীয়ে কৈছিল যে চাকৰি বিচাৰি থাকোঁতে হোটেলৰ মালিকে তেওঁক ঋষিৰ সৈতে চিনাকি কৰাই দিছিল। অভিযোগ কৰে যে উপায়ুক্তই তেওঁক মুখ্য সচিবৰ বাসগৃহলৈ লৈ গৈছিল আৰু তাত তেওঁক সুৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছিল যদিও তেওঁক নাকচ কৰা হৈছিল আৰু তাৰ পিছত তেওঁক চৰকাৰী চাকৰিৰ আশ্বাস দিয়া হৈছিল।

  • Share this:
আন্দামান আৰু নিকোবৰ কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ নিলম্বিত প্ৰাক্তন মুখ্য সচিব জিতেন্দ্ৰ নাৰায়ণৰ বাবে অধিক সংকটৰ সৃষ্টি হৈছে। কৰ্মক্ষেত্ৰত যৌন নিৰ্যাতনৰ বাবে বিশাকা গাইডলাইনৰ অধীনত তেওঁৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ দাখিল কৰিছে আন এগৰাকী মহিলাই।

২১ বছৰীয়া এগৰাকী মহিলাই নাৰায়ণ আৰু শ্ৰম আয়ুক্ত আৰ এল ঋষিৰ বিৰুদ্ধে দলবদ্ধ ধৰ্ষণ আৰু যৌন নিৰ্যাতনৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰাৰ পিছতে নাৰায়ণৰ নামে শিৰোনাম দখল কৰে। অধিক তদন্তত দেখা গ’ল যে তেওঁৰ বছৰজোৰা কাৰ্যকালত ২০ গৰাকীতকৈ অধিক মহিলাক নাৰায়ণৰ প’ৰ্ট ব্লেয়াৰৰ বাসগৃহলৈ লৈ যোৱা বুলি অভিযোগ উঠিছে, ইয়াৰে কিছুমানে যৌন শোষণৰ পৰিৱৰ্তে চাকৰি লাভ কৰিছিল, যিয়ে ‘জব-ফৰ-চেক্স’ ৰেকেটৰ ইংগিত দিয়ে।

শেহতীয়া পৰিঘটনা নিশ্চিত কৰি আন্দামান প্ৰশাসনে নিউজ১৮ক কয়- ‘জিতেন্দ্ৰ নাৰায়ণৰ বিৰুদ্ধে অভিযোগ লাভ কৰি বিশাকা সমিতিলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে।

সূত্ৰৰ পৰা জানিব পৰা মতে, অভিযোগখনত এতিয়ালৈকে কোনো অপৰাধমূলকতা নাই আৰু অধিক কাৰ্যপন্থাৰ বাবে সমিতিলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে।

আন্দামান প্ৰশাসনৰ এজন শীৰ্ষ বিষয়াই কয় যে, “কিছুদিন পূৰ্বে এজাহাৰ লাভ কৰিছিল যাৰ পিছত তেওঁৰ বিৰুদ্ধে দলবদ্ধ ধৰ্ষণৰ গোচৰ ৰুজু হৈছিল।(এই ক্ষেত্ৰত) মহিলা অভিযোগকাৰীৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰা হৈছে আৰু তেওঁৰ অভিযোগ প্ৰয়োজনীয় ব্যৱস্থাৰ বাবে সমিতিলৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে।”

নিউজ১৮ এ মেছেজ আৰু ফোন কলৰ জৰিয়তে নাৰায়ণৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল যদিও কোনো সঁহাৰি নাপালে।

এই অভিযোগ সন্দৰ্ভত সোধাত আন্দামান চৰকাৰৰ জ্যেষ্ঠ বিষয়াগৰাকীয়ে কয় যে মহিলাগৰাকীয়ে প্ৰাক্তন মুখ্য সচিবগৰাকীৰ বিৰুদ্ধে 'প্ৰলোভন’ৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। “তেওঁ অন্যান্য অভিযোগৰ লগতে কৰ্মক্ষেত্ৰত অশ্লীল ইংগিত দিয়াৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰিছে। মহিলাগৰাকীয়ে ঠিকাভিত্তিক চৰকাৰী চাকৰি লাভ কৰি নাৰায়ণ মুখ্য সচিব হৈ থকাৰ সময়ত কাম কৰি আছিল। যৌন নিৰ্যাতনৰ সৈতে জড়িত যিহেতু বিষয়টো এতিয়া কমিটীৰ ওচৰত আছে আৰু এতিয়ালৈকে কোনো অপৰাধ লক্ষ্য কৰা হোৱা নাই। কিন্তু, কমিটীৰ সিদ্ধান্তৰ পিছত আৰক্ষীত এজাহাৰ দাখিল কৰাটো নিৰ্দেশনা অনুসৰি বিকল্প হৈ থাকিব” বুলি বিষয়াগৰাকীয়ে কয়।

ৰাষ্ট্ৰীয় মহিলা আয়োগ (এন চি ডব্লিউ) অনুসৰি বিশাকাৰ ৰায়দানত উল্লেখ কৰা উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশনাত দেশৰ প্ৰতিটো চৰকাৰী বিভাগ/প্ৰতিষ্ঠান/স্বায়ত্তশাসিত সংস্থাত আভ্যন্তৰীণ অভিযোগ সমিতি গঠনৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা হৈছে।

১৯৯৮ চনত উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিৰ্দেশনা অনুসৰি কৰ্মক্ষেত্ৰৰ বাবে আচৰণ বিধি প্ৰণয়ন কৰা হৈছিল, যিটো মহিলাৰ বাবে সকলো ৰাজ্যিক আয়োগ, বেচৰকাৰী সংস্থা, কৰ্পৰেট খণ্ডৰ শীৰ্ষ সংস্থা, আৰু সংবাদ মাধ্যমলৈ মানি চলাৰ বাবে প্ৰচাৰ কৰা হৈছিল।

ইতিমধ্যে নাৰায়ণৰ বিৰুদ্ধে দলবদ্ধ ধৰ্ষণৰ অভিযোগৰ তদন্তৰ বাবে গঠন কৰা বিশেষ তদন্তকাৰী দলে (এছ আই টি) মাতিছে।

প্ৰথম অভিযোগত মহিলাগৰাকীয়ে কৈছিল যে চাকৰি বিচাৰি থাকোঁতে হোটেলৰ মালিকে তেওঁক ঋষিৰ সৈতে চিনাকি কৰাই দিছিল। অভিযোগ কৰে যে উপায়ুক্তই তেওঁক মুখ্য সচিবৰ বাসগৃহলৈ লৈ গৈছিল আৰু তাত তেওঁক সুৰাৰ প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছিল যদিও তেওঁক নাকচ কৰা হৈছিল আৰু তাৰ পিছত তেওঁক চৰকাৰী চাকৰিৰ আশ্বাস দিয়া হৈছিল। ইয়াৰ পিছত ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছ (আই ই)-এ প্ৰকাশ কৰা অনুসৰি দুয়োজন লোকে তেওঁক নিৰ্মম যৌন নিৰ্যাতন চলাইছিল বুলি অভিযোগ উত্থাপন কৰে।

কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰালয়ে ১৬ অক্টোবৰত আন্দামান এণ্ড নিকোবৰ আৰক্ষীৰ পৰা এই অভিযোগ উত্থাপন কৰা যৌন নিৰ্যাতনৰ সন্দৰ্ভত এক প্ৰতিবেদন লাভ কৰিছিল। “যিহেতু প্ৰতিবেদনত জিতেন্দ্ৰ নাৰায়ণ, আই এ এছ (AGMUT:1990)ৰ ফালৰ পৰা গুৰুতৰ অসৎ আচৰণ আৰু চৰকাৰী পদৰ অপব্যৱহাৰৰ সম্ভাৱনাৰ ইংগিত পোৱা গৈছে, কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে আইন অনুসৰি সংশ্লিষ্ট বিষয়াজনৰ বিৰুদ্ধে তাৎক্ষণিকভাৱে কঠোৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল।’ বুলি মন্ত্ৰালয়ে এক বিবৃতিত এইদৰে কয়।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি