உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Modi@8: ২০১৪ চনৰ পৰা মোদী চৰকাৰে উপহাৰ দিয়া ৮খন ফ্লেগশ্বিপ আঁচনি

    Modi@8: ২০১৪ চনৰ পৰা মোদী চৰকাৰে উপহাৰ দিয়া ৮খন ফ্লেগশ্বিপ আঁচনি

    pm modi government schemesঃ ২৬ মে'ত ক্ষমতাত অধিষ্ঠিত হোৱাৰ আঠ বছৰ পূৰ্ণ কৰিবলগীয়া নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে বিত্তীয়, স্বাস্থ্যসেৱা আৰু সামাজিক সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীক সামৰি কেইবাখনো আঁচনি সফলতাৰে ৰূপায়ণ কৰিছে।

    pm modi government schemesঃ ২৬ মে'ত ক্ষমতাত অধিষ্ঠিত হোৱাৰ আঠ বছৰ পূৰ্ণ কৰিবলগীয়া নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে বিত্তীয়, স্বাস্থ্যসেৱা আৰু সামাজিক সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীক সামৰি কেইবাখনো আঁচনি সফলতাৰে ৰূপায়ণ কৰিছে।

    pm modi government schemesঃ ২৬ মে'ত ক্ষমতাত অধিষ্ঠিত হোৱাৰ আঠ বছৰ পূৰ্ণ কৰিবলগীয়া নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে বিত্তীয়, স্বাস্থ্যসেৱা আৰু সামাজিক সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীক সামৰি কেইবাখনো আঁচনি সফলতাৰে ৰূপায়ণ কৰিছে।

    • Share this:
    বিজেপি নেতৃত্বাধীন এনডিএ চৰকাৰে ২৬ মে'ত আঠ বছৰৰ শাসন (8 years of modi government) সম্পূৰ্ণ কৰিব। এই উপলক্ষ্যত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ (pm modi) মন্তব্য এই সময়চোৱা দেশৰ সন্তুলিত উন্নয়ন, সামাজিক ন্যায় আৰু সামাজিক সুৰক্ষাৰ বাবে উৎসৰ্গিত কৰা হৈছে।

    যোৱা সপ্তাহত বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্য্যালয়ৰ কাৰ্যকৰ্তাসকলক সম্বোধন কৰি মোদীয়ে (narendra modi) কয়: "এই মাহত এন ডি এ চৰকাৰে আঠ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰিব (8 years of bjp government)। এই আঠ বছৰ সংকল্প আৰু সফলতাৰ আছিল। এই আঠ বছৰ দৰিদ্ৰ লোকসকলৰ সেৱা, সুশাসন আৰু কল্যাণৰ বাবে উৎসৰ্গিত আছিল। (government flagship schemes)"

    বিগত আঠ বছৰত, নৰেন্দ্ৰ মোদী চৰকাৰে বিত্তীয়, স্বাস্থ্যসেৱা আৰু সামাজিক সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰত সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীক পোণপটীয়াকৈ লাভান্বিত কৰিবলৈ কেইবাখনো আঁচনি সফলতাৰে ৰূপায়ণ কৰিছে। (pm modi govt flagship schemes)

    News18.com–এ ২০১৪ চনৰ পৰা নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা এনে আঠখন ফ্লেগশ্বিপ আঁচনিৰ ওপৰত চকু ফুৰাইছে। আহক চাও। (modi government schemes in 8 years)

    আয়ুষ্মান ভাৰত (Ayushman Bharat)

    প্ৰধানমন্ত্ৰী জন আৰোগ্য যোজনা (পিএম-জেএৱাই) আয়ুষ্মান ভাৰত আঁচনিখন প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০১৮ চনৰ ছেপ্টেম্বৰত আৰম্ভ কৰিছিল আৰু ইয়াক বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ চৰকাৰী পৃষ্ঠপোষকতাৰ স্বাস্থ্যসেৱা আঁচনি হিচাপে বিবেচনা কৰা হৈছে। আঁচনিখনে ১০.৭৪ কোটিতকৈও অধিক দৰিদ্ৰ আৰু দুৰ্বল পৰিয়ালক প্ৰতি বছৰে পৰিয়ালে প্ৰতি ৫ লাখ টকাৰ স্বাস্থ্য সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে। পি.এম.-জে.এ.ৱাই.-ৰ হিতাধিকাৰীসকল ভাৰতীয় জনসংখ্যাৰ আটাইতকৈ বঞ্চিত ৪০% লোকৰ আওতাত আহে। (modi government schemes)

    যদিওবা কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আঁচনিখনৰ বাবে সম্পূৰ্ণৰূপে পুঁজি যোগান ধৰে ইয়াৰ কাৰ্যকৰীকৰণৰ ব্যয় কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ মাজত ভাগ-বতৰা কৰা হয়। নগদবিহীনভাৱে চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ উপৰিও এই আঁচনিত চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ পূৰ্বে তিনিদিনীয়া ব্যয় আৰু চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি হোৱাৰ পিছত ১৫ দিন, পৰীক্ষা আৰু ঔষধৰ ব্যয় সমূহো সামৰি লোৱা হয়। পি.এম.-জে.এ.ৱাই.ৰ অধীনত প্ৰায় ১,৩৯৩ টা প্ৰক্ৰিয়া অন্তৰ্ভুক্ত থাকে আৰু সকলো পূৰ্ব-বিদ্যমান চৰ্ত প্ৰথম দিনৰ পৰাই সামৰি লোৱা হয়।

    যোৱা বছৰ আয়ুষ্মান ভাৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী জন আৰোগ্য যোজনা ৰ'লআউটৰ তৃতীয় বাৰ্ষিকীত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে আয়ুষ্মান ভাৰত ডিজিটেল মিছনো মুকলি কৰিছিল, যাৰ অধীনত লোকসকলক এক ডিজিটেল স্বাস্থ্য আইডি প্ৰদান কৰা হ'ব য'ত তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যৰ ৰেকৰ্ড থাকিব।

    এই বছৰৰ মাৰ্চ মাহত, চৰকাৰে সংসদত কৈছিল যে পুঁজিৰ অভাৱৰ বাবে আঁচনিখনৰ কোনো হিতাধিকাৰীক চিকিৎসাৰ পৰা বঞ্চিত কৰা হোৱা নাই আৰু ৰাজ্যসমূহৰ পৰা কম প্ৰয়োজনীয়তাৰ বাবে আঁচনিখনৰ সংশোধিত বাজেট হ্ৰাস কৰা হৈছে। ২০১৯-২০, ২০২০-২১ আৰু ২০২১-২২ বৰ্ষৰ আঁচনিখনৰ বাবে বাজেটৰ আকলন প্ৰতি বছৰে ৬,৪০০ কোটি টকা আছিল যাৰ বিপৰীতে সংশোধিত আকলন আছিল ক্ৰমান্বয়ে ৩,২০০ কোটি টকা, ৩,১০০ কোটি টকা আৰু ৩,১৯৯ কোটি টকা।

    কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য আৰু পৰিয়াল কল্যাণ ৰাজ্যিক মন্ত্ৰী ভাৰতী প্ৰবীণ পাৱাৰে পুনৰ এবাৰ দিল্লী, পশ্চিম বংগ আৰু ওড়িশা চৰকাৰক আয়ুষ্মান ভাৰত আঁচনিত যোগদান কৰিবলৈ আহ্বান জনায়।

    উজ্জ্বলা যোজনা (Ujjwala Yojana)

    2016 চনত আৰম্ভ কৰা, প্ৰধানমন্ত্ৰী উজ্জ্বলা যোজনা নামৰ বিনামূলীয়া এলপিজি সংযোগ আঁচনিয়ে লাখ লাখ পৰিয়ালক ৰন্ধন গেছ চিলিণ্ডাৰৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিছে, হিতাধিকাৰীসকলে ইন্ধন খুচুৰা বিক্ৰেতাসকলক ডিপ’জিট পৰিশোধ নকৰাকৈ এই আঁচনিৰ অধীনত সংযোগ লাভ কৰিছে। এক বৃহৎ সফল পদক্ষেপ, ই ৮০ নিযুত ভাৰতীয় মহিলাক স্বাস্থ্যৱান জীৱন যাপন কৰিবলৈ সুযোগ দিছে কাৰণ তেওঁলোকে আৰু ধোঁৱাযুক্ত ষ্টোভ ব্যৱহাৰ কৰিব নালাগে।

    ২০১৬ চনত আঁচনিখন আৰম্ভ কৰাৰ সময়ত, চৰকাৰে দৰিদ্ৰসীমাৰেখাৰ তলৰ পৰিয়ালৰ ৫ কোটি মহিলাক এলপিজি সংযোগ প্ৰদান কৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰিছিল। অনুসূচীত জাতি আৰু অনুসূচীত জনজাতি সম্প্ৰদায় আৰু বনবাসীৰ দৰে আৰু সাতটা শ্ৰেণীৰ মহিলা হিতাধিকাৰীসকলক অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ ২০১৮ চনৰ এপ্ৰিলত আঁচনিখন সম্প্ৰসাৰিত কৰা হৈছিল।

    পৰৱৰ্তী সময়ত উজ্জ্বলা যোজনাৰ অধীনত আঠ কোটি এলপিজি সংযোগ প্ৰদানৰ লক্ষ্যৰে আঁচনিৰ সংশোধন কৰা হৈছিল। আগষ্ট ২০১৯-ত নিৰ্ধাৰিত সময়তকৈ সাত মাহ আগতে এই লক্ষ্য প্ৰাপ্ত কৰা হৈছিল। ২০১৯ ৰ লোকসভা নিৰ্বাচনত বিজেপিৰ একেৰাহে দ্বিতীয়টো জয় ৰ বাবে মুখ্যতঃ উজ্জ্বলা আঁচনিৰ কৃতিত্ব আছিল। একে কাৰণত এই বছৰ উত্তৰ প্ৰদেশতো বিজেপি ঐতিহাসিকভাৱে ক্ষমতালৈ ঘূৰি আহিছিল।

    যোৱা বছৰৰ আগষ্ট মাহত প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে নিৰ্বাচনমুখী উত্তৰ প্ৰদেশত উজ্জ্বলা ২.০ আৰম্ভ কৰিছিল আৰু আঁচনিখনৰ দ্বিতীয় পৰ্যায় উপলক্ষে ১০ গৰাকী মহিলাক বিনামূলীয়া গেছ সংযোগ বিতৰণ কৰিছিল। ২.০ সংস্কৰণটোৱে পিএমইউৱাইৰ আগৰ পৰ্যায়ৰ অধীনত সামৰি ল'ব নোৱাৰা নিম্ন আয়ৰ ১ কোটি অতিৰিক্ত পৰিয়ালক ইন্ধনৰ সংযোগৰ আশ্বাস দিয়ে।

    জমা-মুক্ত এলপিজি সংযোগৰ সৈতে, উজ্জ্বলা ২.০-য়ে হিতাধিকাৰীসকলক বিনামূলীয়াকৈ প্ৰথম ৰিফিল আৰু হটপ্লেট প্ৰদান কৰে। নামভৰ্তি প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে নিম্নতম কাগজপত্ৰৰ প্ৰয়োজন হয় আৰু উজ্জ্বলা ২.০-ত, প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলে ৰেচন কাৰ্ড বা ঠিকনা প্ৰমাণ দাখিল কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই।

    জন ধন যোজনা (Jan Dhan Yojana)

    প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ১৫ আগষ্ট, ২০১৪ তাৰিখে লালকিল্লাৰ পৰা স্বাধীনতা দিৱসৰ ভাষণত প্ৰধানমন্ত্ৰী জন ধন যোজনা (পিএমজেডিৱাই) ঘোষণা কৰে। চৰকাৰৰ এই ফ্লেগশ্বিপ আঁচনিৰ প্ৰাথমিক উদ্দেশ্য হৈছে সুলভ ব্যয়ত বিত্তীয় সামগ্ৰী আৰু সেৱাৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ নিশ্চিত কৰা।

    Direct Benefit Transfer (DBT)ৰ অধীনত বৃত্তি, ৰাজসাহায্য, পেন্সন আৰু ক’ভিড সাহায্য জন ধন একাউণ্টকে ধৰি বেংক একাউণ্টসমূহত পোণপটীয়াকৈ জমা কৰা হয়।

    চলিত বৰ্ষৰ ৯ জানুৱাৰীলৈকে, জন ধন আঁচনিৰ অধীনত খোলা বেংক একাউণ্টত জমা ১.৫ লাখ কোটি টকাৰ সীমা অতিক্ৰম কৰিছে। বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ তথ্য অনুসৰি, ডিচেম্বৰৰ শেষত ৪৪.২৩ কোটিতকৈও অধিক পিএমজেডিৱাই একাউণ্টত মুঠ বেলেন্স আছিল ১,৫০,৯৩৯.৩৬ কোটি টকা।

    তথ্য অনুসৰি, মুঠ ৪৪.২৩ কোটি একাউণ্টৰ ভিতৰত, ৩৪.৯কোটি ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকত,

    তথ্য অনুসৰি, মুঠ 44.23 কোটি একাউণ্টৰ ভিতৰত, 34.9 কোটি ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকৰ সৈতে, ৮.০৫ কোটি আঞ্চলিক গ্ৰাম্য বেংকত আৰু বাকী ১.২৮ কোটি ব্যক্তিগত খণ্ডৰ বেংকত খোলা হৈছে। তথ্য অনুসৰি, গ্ৰাম্য আৰু অৰ্ধ-নগৰীয়া বেংক শাখাত ২৯.৫৪ কোটি জন ধন একাউণ্ট খোলা হৈছিল। ২৯ ডিচেম্বৰ, ২০২১ লৈকে প্ৰায় ২৪.৬১ কোটি একাউণ্ট ধাৰক মহিলা আছিল। আঁচনিখনৰ প্ৰথম বছৰত ১৭.৯০ কোটি পিএমজেডিৱাই একাউণ্ট খোলা হৈছিল।

    ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেঙ্কৰ (আৰবিআই) নিৰ্দেশনা অনুসৰি, জন ধন একাউণ্টকে ধৰি মৌলিক সঞ্চয় বেঙ্ক জমা (বিএছবিডি) একাউণ্টত নিম্নতম বেলেন্স বজাই ৰখাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। জন ধন একাউণ্ট ধাৰকে কৰা লেনদেনৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি, যিকোনো জন ধন একাউণ্টৰ বেলেন্স দৈনন্দিন ভিত্তিত পৃথক হ'ব পাৰে, আৰু আনকি এটা নিৰ্দিষ্ট দিনত শূন্য হ'ব পাৰে।

    ৮ডিচেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখলৈকে, মুঠ শূন্য বেলেন্স একাউণ্টৰ সংখ্যা আছিল ৩.৬৫  কোটি, যি মুঠ জন ধন একাউণ্টৰ প্ৰায় ৮.৩% আছিল, চৰকাৰে ডিচেম্বৰ, ২০২১ ত সংসদক এই কথা অৱগত কৰিছিল।

    কিষাণ সন্মান নিধি (Kisan Samman Nidhi)

    প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধি (পিএম-কিষাণ) আঁচনিৰ অধীনত, যোগ্য কৃষক পৰিয়ালবোৰক প্ৰতি বছৰে ৬,০০০ টকাৰ বিত্তীয় লাভালাভ প্ৰদান কৰা হয়, যি ২,০০০টকাৰ তিনিটা সমান কিস্তিত পৰিশোধ কৰা হয়। ধনখিনি হিতাধিকাৰীসকলৰ বেংক একাউণ্টলৈ পোনপটীয়াকৈ স্থানান্তৰ কৰা হয়।

    চলিত বৰ্ষৰ ১ জানুৱাৰীত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে এই আঁচনিৰ অধীনত বিত্তীয় সাহায্যৰ দশম কিস্তি হিচাপে সমগ্ৰ ভাৰতৰ ১০.০৯ কোটিৰো অধিক কৃষকৰ বাবে ২০,৯০০ কোটি টকাৰ অধিক মুকলি কৰে।

    মুকলি কৰা শেহতীয়া অংশৰ সৈতে, আঁচনিখনৰ অধীনত প্ৰদান কৰা মুঠ পৰিমাণ প্ৰায় ১.৮ লাখ কোটি টকা স্পৰ্শ কৰিছে। পিএম-কিছান আঁচনি ফেব্ৰুৱাৰী ২০১৯ ৰ বাজেটত ঘোষণা কৰা হৈছিল। প্ৰথম কিস্তিটো ডিচেম্বৰ ২০১৮ ৰ পৰা মাৰ্চ ২০১৯ লৈকে আছিল।

    বীমা আৰু পেঞ্চনৰ সুবিধা (Bima and Pension Push)

    দেশত বীমাৰ প্ৰৱেশৰ স্তৰ বৃদ্ধি কৰা আৰু সাধাৰণ লোক, বিশেষকৈ দৰিদ্ৰ আৰু সমাজৰ সুবিধাবঞ্চিত শ্ৰেণীক বীমা আৱৰণ প্ৰদান কৰাৰ লক্ষ্যৰে 2015 চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী জীৱন জ্যোতি বীমা যোজনা (পিএমজেজেবিৱাই) আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী সুৰক্ষা বীমা যোজনা (পিএমএছবিৱাই) আৰম্ভ কৰা হৈছিল।

    পি.এম.জে.জে.বি.ৱাই.-য়ে 2 লাখ টকাৰ জীৱন বীমাৰ সুৰক্ষা প্ৰদান কৰে আনহাতে পি.এম.এছ.বি.ৱাই.-য়ে দুৰ্ঘটনাজনিত মৃত্যু বা স্থায়ী বিকলাঙ্গতাৰ ক্ষেত্ৰত মুঠ ২লাখ টকা আৰু স্থায়ী আংশিক বিকলাঙ্গতাৰ ক্ষেত্ৰত 1 লাখ টকা প্ৰদান কৰে।

    বীমা কোম্পানীবোৰে প্ৰদান কৰা তথ্যৰ উদ্ধৃতি দি চৰকাৰে ২০২১ চনৰ ডিচেম্বৰত সংসদক কৈছিল যে ২০২১ চনৰ ২৭ অক্টোবৰলৈকে পিএমজেজেবিৱাই আৰু পিএমএছবিৱাইৰ অধীনত ক্ৰমান্বয়ে ১০,২৫৮ কোটি টকাৰ ৫,১২,৯১৫ টা দাবী আৰু ১,৭৯৭ কোটি টকাৰ ৯২,২৬৬ টা দাবী পূৰণ কৰা হৈছিল।

    ইফালে, অটল পেঞ্চন যোজনা (এপিৱাই) বাছনি কৰা পেঞ্চনৰ পৰিমাণৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি ৬০ বছৰ বয়সত ১,০০০/২,০০০/৩,০০০/৪,০০০টকা/ ৫,০০০ টকাৰ গেৰাণ্টিযুক্ত নিম্নতম মাহিলী পেঞ্চন প্ৰদান কৰাৰ হয় নিৰ্ধাৰিত লাভালাভৰ ওপৰত আধাৰিত।

    আঁচনিখন ১৮ ৰ পৰা ৪০ বছৰ বয়সৰ একাউণ্ট ধাৰকসকলৰ বাবে উপলব্ধ আৰু গ্ৰাহকৰ অৱদানৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি ১,০০০ ৰ পৰা ৫,০০০ টকাৰ ভিতৰত নিম্নতম গেৰাণ্টিযুক্ত মাহিলী পেঞ্চন প্ৰদান কৰে যাৰ বাবে প্ৰতি মাহে ৪২ টকাৰো কম আদায় দিব লাগে।

    ইয়াৰ উপৰিও, গ্ৰাহকৰ মৃত্যুৰ পিছত পত্নীয়ে মাহিলী পেঞ্চন লাভ কৰে আৰু গ্ৰাহক আৰু পত্নীৰ মৃত্যুৰ ক্ষেত্ৰত মনোনীত ব্যক্তিয়ে ৮.৫ লাখ টকালৈকে পুঁজিৰ পৰিমাণ লাভ কৰে।

    এ.পি.ৱাই.ৰ নিয়ম অনুসৰি, ৬০ বছৰ বয়সৰ পৰা, এজন গ্ৰাহকে তেওঁৰ অৱদানৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি প্ৰতি মাহে ১,০০০-৫,০০০ টকাৰ নিম্নতম গেৰাণ্টিযুক্ত পেঞ্চন প্ৰাপ্ত কৰিব। একেই পেঞ্চন গ্ৰাহকৰ পত্নীক পৰিশোধ কৰা হ'ব আৰু গ্ৰাহক আৰু পত্নী দুয়োৰে মৃত্যুৰ পিছত, জমা হোৱা পেঞ্চন সম্পদ মনোনীত ব্যক্তিক ঘূৰাই দিয়া হয়।

    সকলোৰে বাবে গৃহ (Housing for All)

    ২০১৫ চনৰ জুন মাহত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আৰম্ভ কৰা প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ লক্ষ্য হৈছে "২০২২ চনৰ ভিতৰত সকলোৰে বাবে আৱাস" নিশ্চিত কৰা। ২০২২ চনৰ বাজেট ভাষণত বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে পৰৱৰ্তী বিত্তীয় বৰ্ষত গ্ৰাম্য আৰু নগৰীয়া দুয়োখন পিএমএৱাইৰ অধীনত ৮০ লাখ ঘৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ বাবে ৪৮,০০০ কোটি টকা আৱণ্টন কৰাৰ কথা ঘোষণা কৰে।

    "২০২২-২৩ চনত গ্ৰাম্য আৰু নগৰীয়া দুয়োখন প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনাৰ চিনাক্ত যোগ্য হিতাধিকাৰীসকলৰ বাবে ৮০ লাখ ঘৰ সম্পূৰ্ণ কৰা হ'ব। এই উদ্দেশ্যৰ বাবে ৪৮,০০০ কোটি টকা আৱণ্টন কৰা হৈছে," তেওঁ কয়। অৰ্থনীতি জৰীপ ২০২২-ত উল্লেখ কৰা হৈছে যে প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনা -গ্ৰামীণ (পিএমএৱাই-জি) কাৰ্যসূচীৰ অধীনত ২৫ নৱেম্বৰ, ২০২১ তাৰিখে ৩৩.৯৯ লাখ ঘৰ আৰু ২৬.২০ লাখ ইউনিট সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছিল।

    প্ৰধানমন্ত্ৰী আৱাস যোজনা - নগৰ (পিএমএৱাই-ইউ)ৰ বাবে, জৰীপটোত উল্লেখ কৰা হৈছে যে বিত্তীয় বৰ্ষ 21-ত ১৪.৫৬ লাখ ঘৰ সম্পূৰ্ণ হৈছে। ২০২১–২২ বৰ্ষত, ডিচেম্বৰ ২০২১ লৈকে ৪.৪৯ লাখ ঘৰ সম্পূৰ্ণ কৰা হৈছিল।

    স্বচ্ছ ভাৰত (Swachh Bharat)

    প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ২০১৪ চনত দেশজুৰি মুকলিত শৌচ নিষ্কাশন কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দি স্বচ্ছ ভাৰত অভিযানঘোষণা কৰে। এই অভিযানৰ অধীনত, চৰকাৰে ১১.৫ কোটিৰো অধিক পৰিয়ালৰ বাবে শৌচালয় নিৰ্মাণ কৰিছে। স্বচ্ছ ভাৰত মিছনৰ (গ্ৰাম্য) বাবে ২০২২-২৩ বৰ্ষৰ বাজেটত ৭,১৯২ কোটি টকা আৱণ্টন কৰা হৈছে আনহাতে ২০২১-২০২৬ বৰ্ষত স্বচ্ছ ভাৰত মিছনৰ (নগৰ) বাবে ১,৪১,৬৭৮ কোটি টকা ব্যয় কৰা হ'ব।

    প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে যোৱা বছৰ অক্টোবৰত স্বচ্ছ ভাৰত অভিযানৰ দ্বিতীয় পৰ্যায়আৰম্ভ কৰিছিল, যিয়ে সকলো চহৰক 'আৱৰ্জনা মুক্ত' কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে, সকলো নগৰীয়া স্থানীয় সংস্থাক মুকলিশৌচ মুক্ত কৰিব আৰু ১ লাখতকৈ কম জনসংখ্যাৰ লোকসকলক মুকলিশৌচ মুক্ত কৰিব, যাৰ ফলত নগৰঅঞ্চলত সুৰক্ষিত অনাময়ব্যৱস্থাৰ দৃষ্টিভংগী প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰিব।

    এই অভিযানত কঠিন আৱৰ্জনাৰ উৎস পৃথকীকৰণৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হ'ব,  লগতে 3 Rৰ (হ্ৰাস, পুনৰ ব্যৱহাৰ, পুনৰ্ব্যৱহাৰ) ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হ’ব। সকলো প্ৰকাৰৰ পৌৰ নিগমৰ কঠিন আৱৰ্জনাৰ বৈজ্ঞানিক প্ৰক্ৰিয়াকৰণ আৰু কাৰ্যকৰী কঠিন আৱৰ্জনা ব্যৱস্থাপনাৰ বাবে উত্তৰাধিকাৰী ডাম্পচাইটৰ প্ৰতিকাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হ'ব।

    মুদ্ৰা যোজনা (Mudra Yojana)

    প্ৰধানমন্ত্ৰী মুদ্ৰা যোজনা (পিএমএমৱাই) হৈছে ক্ষুদ্ৰ উদ্যোগীসকলক ১০ লাখ টকালৈকে ঋণ প্ৰদান কৰাৰ বাবে চৰকাৰৰ এক মুখ্য আঁচনি। ঋণবোৰ বেংক, ক্ষুদ্ৰ বিত্তীয় বেংক, অনা-বেঙ্কিং বিত্তীয় কোম্পানী (এনবিএফচি) আৰু মাইক্ৰ'ফাইনেন্স প্ৰতিষ্ঠানৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা হৈছে। এই আঁচনিৰ লক্ষ্য হৈছে উদ্যোগ, এগ্ৰিগেটৰ, ফ্ৰেঞ্চাইজাৰ আৰু সংগঠনৰ দ্বাৰা প্ৰস্তুত কৰা শক্তিশালী মূল্য শৃংখলাৰ বাবে আগলৈ আৰু পিছপৰা সংযোগ শক্তিশালী কৰা।

    চলিত বৰ্ষৰ ৮ এপ্ৰিলত বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয় যে ৩৪.৪২ কোটিতকৈও অধিক হিতাধিকাৰীয়ে আঁচনিখনৰ অধীনত ১৮.৬০ লাখ কোটি টকাৰ ঋণ লাভ কৰিছে। ৬৮ শতাংশতকৈও অধিক ঋণ একাউণ্ট মহিলাসকলক মঞ্জুৰ কৰা হৈছে আৰু ২২ শতাংশ ঋণ নতুন উদ্যোগীসকলক দিয়া হৈছে যিসকলে আঁচনিখনৰ আৰম্ভণিৰ পৰা কোনো ঋণ লাভ কৰা নাছিল, তেওঁ লগতে কয়।
    First published: