உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Milk, Soap, Shampoo Prices: খোৱা তেলৰ দাম কৰ্তনৰ পিছত গাখীৰ, চাবোন, চেম্পুৰ দাম কমিব নেকি? FMCG কোম্পানীয়ে কি কয়?

    Milk, Soap, Shampoo Prices: খোৱা তেলৰ দাম কৰ্তনৰ পিছত গাখীৰ, চাবোন, চেম্পুৰ দাম কমিব নেকি? FMCG কোম্পানীয়ে কি কয়?

    Milk, Soap, Shampoo Prices: শেহতীয়াকৈ কোম্পানীসমূহে উচ্চ ইনপুট খৰচৰ কথা উল্লেখ কৰি নিজৰ সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে। ইয়াৰে কিছুমানে মূল্য বৃদ্ধি নকৰি সামগ্ৰীৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ আশ্ৰয় লৈছিল, যাতে বিক্ৰীৰ ওপৰত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে।

    Milk, Soap, Shampoo Prices: শেহতীয়াকৈ কোম্পানীসমূহে উচ্চ ইনপুট খৰচৰ কথা উল্লেখ কৰি নিজৰ সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে। ইয়াৰে কিছুমানে মূল্য বৃদ্ধি নকৰি সামগ্ৰীৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ আশ্ৰয় লৈছিল, যাতে বিক্ৰীৰ ওপৰত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে।

    Milk, Soap, Shampoo Prices: শেহতীয়াকৈ কোম্পানীসমূহে উচ্চ ইনপুট খৰচৰ কথা উল্লেখ কৰি নিজৰ সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে। ইয়াৰে কিছুমানে মূল্য বৃদ্ধি নকৰি সামগ্ৰীৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ আশ্ৰয় লৈছিল, যাতে বিক্ৰীৰ ওপৰত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে।

    • Share this:
    চৰকাৰে খোৱা তেলৰ ওপৰত আমদানি শুল্ক কৰ্তন কৰাৰ ফলত যদিও খাদ্য তেলৰ মূল্য হ্ৰাস পাইছে, তথাপিও এফএমচিজি (FMCG) কোম্পানীসমূহে মূল্য কৰ্তন নকৰি ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে মূল্যবৃদ্ধিৰ গতি হ্ৰাস কৰিব বুলিহে বাতৰিত প্ৰকাশ পাইছে। উল্লেখ্য যে খাদ্য তেলৰ মূল্য (edible oil prices) প্ৰতি লিটাৰত ১৫-২০ টকা পৰ্যন্ত হ্ৰাস কৰা হৈছে।

    শেহতীয়াকৈ কেন্দ্রীয় চৰকাৰে ইয়াৰ ওপৰত আমদানি শুল্ক কৰ্তন কৰাৰ বাবে পাম তেল (palm oil)কে ধৰি ব্ৰেণ্ডেড খাব পৰা তেল নিৰ্মাতাসকলে তেলটোৰ মূল্য হ্ৰাস কৰিছে। চৰকাৰে এই সপ্তাহত খাৰুৱা পাম তেল, সৰিয়হ, সোণ আৰু ৰূপ (gold and silver)ৰ ভিত্তি আমদানি মূল্য হ্ৰাস কৰে।

    এফএমচিজিৰ ভিতৰত আছে গাখীৰ, চাবোন, চেম্পু আৰু বিস্কুট (milk, soap, shampoo and biscuits)। পাম তেল আৰু ইয়াৰ পৰা উৎপাদিত সামগ্ৰীসমূহ ডিটাৰজেন্ট, খাদ্য সামগ্ৰী, জৈৱ ইন্ধন আৰু প্ৰসাধন সামগ্ৰীত ব্যৱহাৰ কৰা হয়। চেম্পু, মাৰ্জাৰিন, চাবোন, চকলেট, বিস্কুট, নুডলছ আদি দৈনিক ব্যৱহাৰ কৰা কেইবাটাও সামগ্ৰী প্ৰস্তুত কৰাত এইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। গতিকে, পাম তেলৰ মূল্য বৃদ্ধিয়ে এই উদ্যোগসমূহৰ ইনপুট খৰচ বৃদ্ধি কৰিব।

    শেহতীয়াকৈ কোম্পানীসমূহে উচ্চ ইনপুট খৰচৰ কথা উল্লেখ কৰি নিজৰ সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে। ইয়াৰে কিছুমানে মূল্য বৃদ্ধি নকৰি সামগ্ৰীৰ ওজন হ্ৰাস কৰাৰ আশ্ৰয় লৈছিল, যাতে বিক্ৰীৰ ওপৰত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে। চলিত বৰ্ষৰ এপ্ৰিল আৰু মে’ মাহৰ দুমাহত এফএমচিজিৰ প্ৰধান হিন্দুস্তান ইউনিলিভাৰ লিমিটেডে (HUL) বৃদ্ধি পোৱা ইনপুট খৰচৰ কথা উল্লেখ কৰি দুবাৰকৈ নিজৰ সামগ্ৰীৰ মূল্য বৃদ্ধি কৰিছে।

    ইকনমিক টাইমছৰ প্ৰতিবেদনৰ উদ্ধৃতিৰে কোৱা হৈছে যে, “মূল্য বৃদ্ধিৰ গতি কমি আহিব কিন্তু মূল্য হ্ৰাস নহ’ব... আমি পূৰ্বে সামগ্ৰীৰ মুদ্ৰাস্ফীতিৰ বোজাৰ মাত্ৰ আধাহে গ্ৰাহকলৈ  ঠেলি দিছিলোঁ আৰু ইয়াৰ ফলত আমাৰ মাৰ্জিনত আঘাত পৰিছিল আৰু অপাৰেচন খৰচ কৰ্তন কৰিছিলোঁ।” সন্তুৰৰ দৰে ব্ৰেণ্ড বিক্ৰী কৰা উইপ্ৰ’ কনজিউমাৰ কেয়াৰ এণ্ড লাইটিঙৰ সভাপতি (কনজিউমাৰ কেয়াৰ বিজনেছ) অনিল চুঘৰ এই মন্তব্য।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: