உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • E-Shram Card 2022: প্ৰতি মাহে বেঙ্কলৈ আহিব ১০০০ টকা, পাব ২ লাখ টকাৰ বীমাৰ সুবিধা ...

    E-Shram Card 2022: প্ৰতি মাহে বেঙ্কলৈ আহিব ১০০০ টকা, পাব ২ লাখ টকাৰ বীমাৰ সুবিধা ...

    E-Shram Card 2022: শ্ৰম আৰু নিযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। যদি আপুনি এই আঁচনিৰ অধীনত নিজকে পঞ্জীয়ন কৰে, চৰকাৰে আপোনাৰ একাউণ্টলৈ ১০০০ টকা স্থানান্তৰ কৰিব। আপুনি ২ লাখ টকাৰ বীমাৰ সুবিধাও পাব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা আঁচনিখনক ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনি (E-Shram Card Scheme) বুলি কোৱা হয়।

    E-Shram Card 2022: শ্ৰম আৰু নিযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। যদি আপুনি এই আঁচনিৰ অধীনত নিজকে পঞ্জীয়ন কৰে, চৰকাৰে আপোনাৰ একাউণ্টলৈ ১০০০ টকা স্থানান্তৰ কৰিব। আপুনি ২ লাখ টকাৰ বীমাৰ সুবিধাও পাব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা আঁচনিখনক ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনি (E-Shram Card Scheme) বুলি কোৱা হয়।

    E-Shram Card 2022: শ্ৰম আৰু নিযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। যদি আপুনি এই আঁচনিৰ অধীনত নিজকে পঞ্জীয়ন কৰে, চৰকাৰে আপোনাৰ একাউণ্টলৈ ১০০০ টকা স্থানান্তৰ কৰিব। আপুনি ২ লাখ টকাৰ বীমাৰ সুবিধাও পাব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা আঁচনিখনক ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনি (E-Shram Card Scheme) বুলি কোৱা হয়।

    • Share this:
    E-Shram Card 2022: শ্ৰম আৰু নিযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলৰ বাবে এক গুৰুত্বপূৰ্ণ আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে। যদি আপুনি এই আঁচনিৰ অধীনত নিজকে পঞ্জীয়ন কৰে, চৰকাৰে আপোনাৰ একাউণ্টলৈ ১০০০ টকা স্থানান্তৰ কৰিব। আপুনি ২ লাখ টকাৰ বীমাৰ সুবিধাও পাব। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আৰম্ভ কৰা আঁচনিখনক ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনি (E-Shram Card Scheme) বুলি কোৱা হয়।

    আপুনি ই-শ্ৰম কাৰ্ড পঞ্জীয়ন প্ৰপত্ৰ (E-Shram Card Registration Form 2022) পূৰণ কৰি এই আঁচনিৰ হিতাধিকাৰী হ'ব পাৰে। চৰকাৰে এই ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনিৰ প্ৰথম কিস্তিৰ ১০০০ টকা (E-Shram Card Scheme 2022) লাখ লাখ শ্ৰমিকৰ বেংক একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰিছে। দৰিদ্ৰ শ্ৰমিক পৰিয়ালৰ বাবে এইটো এটা অতি সহজ পৰিকল্পনা। সেয়েহে, সকলো শ্ৰমিকে ইয়াৰ অধীনত নিজকে পঞ্জীয়ন কৰিব লাগিব।

    ২ লাখ টকাৰ বীমা, গৰ্ভৱতী মহিলাৰ ভৰণ-পোষণ ভাট্টা
    ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনিৰ হিতাধিকাৰীসকলক ২ লাখ টকাৰ দুৰ্ঘটনা বীমাও প্ৰদান কৰা হৈছে। চৰকাৰে ভৱিষ্যতে আঁচনিখনৰ হিতাধিকাৰীসকলক পেঞ্চন প্ৰদান কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। কেৱল সেয়াই নহয়, গৰ্ভৱতী মহিলাসকলেও ভৰণ-পোষণ ভাট্টা লাভ কৰিব। যদি কাৰ্ডধাৰকে ঘৰ নিৰ্মাণ কৰিব বিচাৰে, তেওঁলোকক চৰকাৰৰ পৰা পৃথক পুঁজি প্ৰদান কৰা হ'ব। চৰকাৰে শিশু শিক্ষাৰ বাবে ই-শ্ৰমিক কাৰ্ড ধাৰকসকলক আৰ্থিক সাহায্যও প্ৰদান কৰিব।

    এই লোকসকলে ই-শ্ৰম কাৰ্ডৰ সুবিধা লাভ কৰিব
    ই-শ্ৰমিক কাৰ্ডে অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিক/শ্ৰমিকসকলক লাভান্বিত কৰিছে। আঁচনিখন পথৰ বিক্ৰেতা, খেতিয়ক, ৰিক্সা আৰু ঠেলাগাড়ী চালক, নাপিত, ধোৱা, দৰ্জী, মুচি, ফল আৰু পাচলি আৰু গাখীৰ বিক্ৰেতালৈ সম্প্ৰসাৰিত কৰা হ'ব। কেৱল এয়াই নহয়, ঘৰে ঘৰে কাম কৰা পুৰুষ/মহিলাসকলকো ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনিৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হ'ব।

    আঁচনিখনৰ মুখ্য বিষয়সমূহ
    ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনিৰ অধীনত, শ্ৰমিকসকলৰ বেঙ্ক একাউণ্টলৈ প্ৰতি মাহে ১০০০ টকা প্ৰেৰণ কৰা হ'ব।

    ই-শ্ৰমিক কাৰ্ড ধাৰকসকলে স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে ৰাজ্যখনৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ আঁচনিবোৰৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰা আৰম্ভ কৰিব।

    যিসকলে ই-শ্ৰমিক কাৰ্ডৰ বাবে আবেদন কৰিছে তেওঁলোকে পেঞ্চন সুবিধাও লাভ কৰিব।

    ঠেলাগাড়ী, ৰিক্সা, ই-ৰিক্সা, পথ বিক্ৰেতা, নিৰ্মাণ কৰ্মী, অসংগঠিত খণ্ডৰ  শ্ৰমিকসকলে আঁচনিখনৰ সুবিধা লাভ কৰিব।

    ই-শ্ৰম কাৰ্ড ভট্ট যোজনাৰ অধীনত, অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলক আঁচনিখনৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হ'ব।

    সকলো পঞ্জীভুক্ত শ্ৰমিকে এই ভাট্টা আঁচনি লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব।

    ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনিৰ অধীনত শ্ৰমিকসকলক যিকোনো ধন প্ৰদান কৰা হ'ব, DBT (Direct benefit transfer)ৰ জৰিয়তে পোনপটীয়াকৈ তেওঁলোকৰ বেঙ্ক একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰা হ'ব।

    আৱেদনকাৰীসকলে e-shram card bhatta আঁচনিৰ অধীনত স্বাস্থ্য সেৱাৰ সুবিধাও লাভ কৰিব।

    ই-শ্ৰম কাৰ্ডৰ অধীনত পঞ্জীয়ন কৰা সকলো শ্ৰমিকে কেন্দ্ৰ আৰু ৰাজ্যৰ সকলো চৰকাৰী আঁচনিৰ সুবিধা লাভ কৰা আৰম্ভ কৰিব।

    প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিক, নিৰ্মাণ শ্ৰমিক, প্লেটফৰ্ম শ্ৰমিক, পথ বিক্ৰেতা, ঘৰুৱা শ্ৰমিক, কৃষি কৰ্মীকে ধৰি সকলো অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকক বিত্তীয় সাহায্য প্ৰদান কৰা হ'ব।

    ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনিৰ উদ্দেশ্যসমূহ
    ই-শ্ৰম কাৰ্ড আঁচনিৰ লক্ষ্য হৈছে অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলৰ বাবে সামাজিক সুৰক্ষা সেৱা প্ৰৱৰ্তন কৰা। তেওঁলোকৰ দক্ষতা উন্নত কৰাৰ বাবে আঁচনিখন আৰম্ভ কৰা হৈছে। আঁচনিখনৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ উদ্দেশ্য হৈছে কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্য চৰকাৰৰ সকলো সামাজিক সুৰক্ষা আৰু কল্যাণমূলক আঁচনিৰ লাভালাভ সকলো অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকৰ লগতে প্ৰব্ৰজনকাৰী আৰু নিৰ্মাণ শ্ৰমিকসকলৰ ওচৰত উপনীত হোৱাটো নিশ্চিত কৰা।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: