உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • ITBPৰ পশু চিকিৎসকৰ সফল অস্ত্ৰোপচাৰ, জীৱন দান দিলে ফেঁটী সাপৰ

    ITBPৰ পশু চিকিৎসকৰ সফল অস্ত্ৰোপচাৰ, জীৱন দান দিলে ফেঁটী সাপৰ

    আঘাতপ্ৰাপ্ত পোৱালী সাপ ডাল উদ্ধাৰ কৰি অভিনৱ পদ্ধতিৰে অস্ত্ৰোপচাৰ কৰে ITBPৰ পশু চিকিৎসকে

    আঘাতপ্ৰাপ্ত পোৱালী সাপ ডাল উদ্ধাৰ কৰি অভিনৱ পদ্ধতিৰে অস্ত্ৰোপচাৰ কৰে ITBPৰ পশু চিকিৎসকে

    আঘাতপ্ৰাপ্ত পোৱালী সাপ ডাল উদ্ধাৰ কৰি অভিনৱ পদ্ধতিৰে অস্ত্ৰোপচাৰ কৰে ITBPৰ পশু চিকিৎসকে

    • Share this:
    আন্তঃ ৰাষ্ট্ৰীয় সীমান্তৰ অতন্দ্র প্ৰহৰীৰ দ্বাৰা পশুকুলক জীৱনদান কৰা এক দৃষ্টান্তমূলক ঘটনা পোহৰলৈ আহিছে । অতি সম্প্ৰতি চণ্ডীগড়ৰ সমীপৰ ভানুত Indo-Tibetan Border Force চমুকৈ ITBPয়ে এডাল আঘাতপ্ৰাপ্ত মৃত্যুমুখী ফেঁটী সাপৰ সফল অস্ত্ৰোপচাৰ কৰি জীৱন দান কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে ।

    নিৰাপত্তা সংস্থাটোৱে জনোৱা মতে, আজি কিছুদিনৰ আগতে পৃষ্ঠ ভাগ দীঘলীয়াকৈ কটাৰ ফলত বিষত ককবকাই থকা এডাল পোৱালি ফেঁটী উদ্ধাৰ কৰে ITBPৰ জোৱানে । তেওঁলোকে সাপ ডাল চণ্ডীগড়ৰ পৰা ২৬ কিলোমিটাৰ নিলগৰ ভানু নামৰ ঠাই ডোখৰত থকা ITBPৰ অধীনস্থ National Centre for Dogsলৈ আহে । ইয়াতে আৰম্ভ পশু চিকিৎসকৰ কুচকাৱাজ ।

    ITBPৰ পশু চিকিৎসকে পোনতে সাপ ডালক anesthesia প্ৰদান কৰি অস্ত্ৰোপচাৰ আৰম্ভ কৰে । অতি অভিনৱ পদ্ধতিৰে সাপ ডালৰ কাটি যোৱা অংশ জোৰা লগোৱা হয় । তাৰ পাছত ১৫ দিন পর্যন্ত antibiotics প্ৰদান কৰি সাপ ডাল নিৰীক্ষণ কৰা হয় ।  ITBPয়ে জনোৱা মতে, সাপ ডাল সুস্থ হৈ উঠাৰ পিছত এতিয়া পুনৰ বনত এৰি দিয়া হৈছে ।

    ITBPয়ে পূৰ্বতে বহু কেইটা বনৰীয়া স্তন্যপায়ী জন্তুক জীৱন দান কৰাৰ নজিৰ আছে । কিন্তু এটা সৰীসৃপ প্ৰাণীক জীৱন দান কৰাৰ ঘটনা এয়াই প্ৰথম বুলি জানিব পৰা গৈছে।
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: