• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Digital Diligence: ছ’চিয়েল মিডিয়া ব্যৱহাৰকাৰীৰ অভিযোগ সমাধানৰ বাবে ৩ মাহত আপীল পেনেল স্থাপন কৰিব চৰকাৰে

Digital Diligence: ছ’চিয়েল মিডিয়া ব্যৱহাৰকাৰীৰ অভিযোগ সমাধানৰ বাবে ৩ মাহত আপীল পেনেল স্থাপন কৰিব চৰকাৰে

ছ’চিয়েল মিডিয়া ব্যৱহাৰকাৰীৰ অভিযোগ সমাধানৰ বাবে ৩ মাহত আপীল পেনেল স্থাপন কৰিব চৰকাৰে

ছ’চিয়েল মিডিয়া ব্যৱহাৰকাৰীৰ অভিযোগ সমাধানৰ বাবে ৩ মাহত আপীল পেনেল স্থাপন কৰিব চৰকাৰে

নতুন নিয়মত কোৱা হৈছে যে ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ মধ্যস্থতাকাৰীয়ে নিযুক্তি দিয়া অভিযোগ বিষয়াৰ সিদ্ধান্তত সন্তুষ্ট নহ’লে যিকোনো ব্যক্তিয়ে ডিজিটেল মোডৰ জৰিয়তে আপীল কৰি অভিযোগ আপীল সমিতিৰ কাষ চাপিব পাৰিব।

  • Share this:
শুকুৰবাৰে নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে নতুন নিয়ম প্ৰৱৰ্তন কৰি ফেচবুক আৰু টুইটাৰৰ দৰে ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত কন্টেন্ট সন্দৰ্ভত অভিযোগ দাখিল কৰিবলৈ মানুহক আপীল প্লেটফৰ্ম প্ৰদান কৰে। অধিসূচনাত কোৱা হৈছে যে অহা তিনি মাহৰ ভিতৰত চৰকাৰে নিযুক্তি দিয়া অভিযোগ আপীল সমিতি গঠন কৰা হ’ব।

নতুন নিয়মত কোৱা হৈছে যে ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ মধ্যস্থতাকাৰীয়ে নিযুক্তি দিয়া অভিযোগ বিষয়াৰ সিদ্ধান্তত সন্তুষ্ট নহ’লে যিকোনো ব্যক্তিয়ে ডিজিটেল মোডৰ জৰিয়তে আপীল কৰি অভিযোগ আপীল সমিতিৰ কাষ চাপিব পাৰিব। নিয়মত নিৰ্দিষ্ট কৰা হৈছে যে, “অভিযোগ আপীল সমিতিৰ দ্বাৰা গৃহীত প্ৰতিটো আদেশ সংশ্লিষ্ট মধ্যস্থতাকাৰীয়ে মানি চলিব আৰু সেই সম্পৰ্কে প্ৰতিবেদন ইয়াৰ ৱেবছাইটত আপলোড কৰিব লাগিব,” বুলি নিৰ্দেশনাত উল্লেখ কৰা হৈছে আৰু যিকোনো আপীল ৩০ দিনৰ ভিতৰত নিষ্পত্তি কৰা হ’ব।

ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ মধ্যস্থতাকাৰী উদ্যোগে এই উদ্দেশ্যে স্বায়ত্বশাসিত সংস্থাৰ বাবে যুক্তি দিছিল যদিও সেয়া অসাৰ হৈ পৰিল।

অভিযোগ আপীল সমিতিঃ
নতুন নিয়মত কোৱা হৈছে যে প্ৰতিখন অভিযোগ আপীল সমিতিত এজন অধ্যক্ষ আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নিযুক্তি দিয়া দুজন পূৰ্ণকালীন সদস্য থাকিব, ইয়াৰে এজন পদমৰ্মে সদস্য আৰু দুজন স্বতন্ত্ৰ সদস্য হ’ব। নিয়মত কোৱা হৈছে যে, “অভিযোগ বিষয়াৰ (কোম্পানীটোৰ) সিদ্ধান্তত ক্ষতিগ্ৰস্ত হোৱা যিকোনো ব্যক্তিয়ে অভিযোগ বিষয়াৰ পৰা যোগাযোগ লাভ কৰাৰ তাৰিখৰ পৰা ৩০ দিনৰ ভিতৰত অভিযোগ আপীল সমিতিৰ ওচৰত আবেদন কৰাটো নিৰ্বাচন কৰিব পাৰে।”

তেওঁলোকে লগতে কয় যে অভিযোগ আপীল সমিতিয়ে এনে আপীলৰ সৈতে “ক্ষিপ্ৰতাৰে মোকাবিলা কৰিব আৰু আপীল লাভ কৰাৰ তাৰিখৰ পৰা ৩০ দিনৰ ভিতৰত অৱশেষত আপীলটো নিষ্পত্তি কৰাৰ প্ৰয়াস কৰিব”। বিবাদ নিষ্পত্তি ব্যৱস্থাটো আপীল দাখিলৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ডিজিটেল মোডত পৰিচালিত হ’বলগীয়া ইয়াৰ সিদ্ধান্তলৈকে সম্পূৰ্ণৰূপে অনলাইন হ'ব।

“অভিযোগ আপীল সমিতিয়ে প্ৰয়োজন অনুভৱ কৰিলে আপীলৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাৰ সময়ত, বিষয়টোৰ ওপৰত প্ৰয়োজনীয় অৰ্হতা, অভিজ্ঞতা আৰু বিশেষ দক্ষতা থকা যিকোনো ব্যক্তিৰ পৰা সহায় বিচাৰিব পাৰে,” বুলিও অধিসূচনাখনত লগতে কোৱা হৈছে।

নতুন নীতি-নিৰ্দেশনাৰ নাম হৈছে 'তথ্য প্ৰযুক্তি (মধ্যস্থতাকাৰী নিৰ্দেশনা আৰু ডিজিটেল মাধ্যম নৈতিকতা সংহিতা) সংশোধনী অধিনিয়ম, ২০২২' আৰু ইয়াক তাৎক্ষণিকভাৱে বলবৎ কৰা হৈছে।

ছ'চিয়েল মিডিয়া কোম্পানীয়ে কি কৰিব লাগিব
নতুন নিয়মত কোৱা হৈছে যে ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ মধ্যস্থতাকাৰীসকলে তেওঁলোকৰ অভিযোগ বিষয়াৰ জৰিয়তে ২৪ ঘণ্টাৰ ভিতৰত কোনো অভিযোগ স্বীকাৰ কৰিব লাগিব আৰু এনে অভিযোগ লাভ কৰাৰ তাৰিখৰ পৰা ১৫ দিনৰ ভিতৰত সমাধান কৰিব লাগিব।

যদি অভিযোগটো ছটা নিৰ্দিষ্ট শ্ৰেণীৰ সৈতে জড়িত, তেন্তে ইয়াৰ ওপৰত যিমান পাৰি ক্ষিপ্ৰতাৰে ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হ’ব আৰু এনে প্ৰতিবেদন দিয়াৰ ৭২ ঘণ্টাৰ ভিতৰত সমাধান কৰা হ’ব বুলি নিয়মত কোৱা হৈছে।

এই ছটা শ্ৰেণীৰ তথ্যৰ প্ৰকৃতি হ’ল-

  • অশ্লীল, পৰ্ণগ্ৰাফিক, শিশুপ্ৰেমমূলক, শাৰীৰিক গোপনীয়তাকে ধৰি আনৰ গোপনীয়তা আক্ৰমণকাৰী, লিংগৰ ভিত্তিত অপমান কৰা বা হাৰাশাস্তি কৰা, বৰ্ণ বা জাতিগতভাৱে আপত্তিজনক, ধন সৰবৰাহ বা জুৱাৰ সম্পৰ্ক বা উৎসাহিত কৰা, বা ধৰ্ম বা জাতিৰ ভিত্তিত বিভিন্ন গোটৰ মাজত শত্ৰুতা প্ৰসাৰ কৰা হিংসাক উচটনি দিয়াৰ উদ্দেশ্য;

  • শিশুৰ বাবে ক্ষতিকাৰক;

  • বাৰ্তাৰ উৎপত্তিৰ বিষয়ে ঠিকনাদাতাক প্ৰতাৰণা বা বিপথে পৰিচালিত কৰে বা জানি-বুজি আৰু ইচ্ছাকৃতভাৱে কোনো ভুল তথ্য বা তথ্য প্ৰেৰণ কৰে যিটো স্পষ্টভাৱে মিছা আৰু অসত্য বা বিভ্ৰান্তিকৰ প্ৰকৃতিৰ;

  • আন এজন ব্যক্তিৰ ভুৱা ৰূপ লয়;

  • ভাৰতৰ ঐক্য, অখণ্ডতা, প্ৰতিৰক্ষা, নিৰাপত্তা বা সাৰ্বভৌমত্বৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই অনা, বিদেশী ৰাষ্ট্ৰৰ সৈতে বন্ধুত্বপূৰ্ণ সম্পৰ্ক, বা ৰাজহুৱা ব্যৱস্থাৰ প্ৰতি ভাবুকি কঢ়িয়াই অনা বা কোনো জ্ঞাত অপৰাধ সংঘটিত কৰিবলৈ উচটনি দিয়ে, বা কোনো অপৰাধৰ তদন্তত বাধা দিয়ে, বা আন জাতিক অপমান কৰিছে;

  • চফ্টৱেৰ ভাইৰাছ বা অন্য কোনো কম্পিউটাৰ ক'ড, ফাইল বা প্ৰগ্ৰেম থাকে যিটো যিকোনো কম্পিউটাৰ সম্পদৰ কাৰ্য্যক্ষমতাত বাধা, ধ্বংস বা সীমিত কৰিবলৈ ডিজাইন কৰা হৈছে


অন্যান্য প্ৰয়োজনীয়তা
ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ মধ্যস্থতাকাৰীয়েও ইয়াৰ ৱেবছাইট, মোবাইল ভিত্তিক এপ্লিকেচন বা দুয়োটাতে, ক্ষেত্ৰ অনুসৰি, নিয়ম আৰু বিধি, গোপনীয়তা নীতি আৰু ব্যৱহাৰকাৰী চুক্তি ইংৰাজী বা সংবিধানৰ অষ্টম অনুসূচীত নিৰ্দিষ্ট কৰা যিকোনো ভাষাত প্ৰৱেশৰ বাবে বিশিষ্টভাৱে প্ৰকাশ কৰিব লাগিব বা যিকোনো ব্যক্তিয়ে নিজৰ পছন্দৰ ভাষাত ইয়াৰ কম্পিউটাৰ সম্পদৰ ব্যৱহাৰ আৰু একেখিনি মানি চলাটো নিশ্চিত কৰা।

“...মধ্যস্থতাকাৰীয়ে ইয়াৰ কম্পিউটাৰ সম্পদৰ ব্যৱহাৰকাৰীক আন ব্যক্তিৰ আৰু ব্যৱহাৰকাৰীৰ হাতত নথকা কোনো তথ্য হ’ষ্ট, প্ৰদৰ্শন, আপলোড, পৰিৱৰ্তন, প্ৰকাশ, প্ৰেৰণ, সংৰক্ষণ, আপডেট বা ভাগ-বতৰা নকৰিবলৈ যুক্তিসংগত প্ৰচেষ্টা চলাব লাগিব কোনো অধিকাৰ, কোনো পেটেণ্ট, ট্ৰেডমাৰ্ক, কপিৰাইট বা অন্য মালিকানাধীন অধিকাৰ উলংঘা কৰে; আৰু সদ্যহতে বলবৎ থকা যিকোনো আইন উলংঘা কৰে; (ওপৰত উল্লেখ কৰা ছটা শ্ৰেণীৰ বাহিৰেও),” বুলি অধিনিয়মত কোৱা হৈছে।

মধ্যস্থতাকাৰীয়ে ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ বাবে ইয়াৰ সেৱাসমূহৰ সুলভতা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে সকলো যুক্তিসংগত ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাৰ লগতে গোপনীয়তা আৰু স্বচ্ছতাৰ যুক্তিসংগত আশাও গ্ৰহণ কৰিব লাগিব বুলিও নীতি নিৰ্দেশনাত উল্লেখ কৰিছে। টোকাটোত কোৱা হৈছে যে ব্যৱহাৰকাৰীয়ে কোনো ধৰণৰ অপব্যৱহাৰৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ মধ্যস্থতাকাৰীয়ে উপযুক্ত সুৰক্ষা ব্যৱস্থা প্ৰস্তুত কৰিব পাৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি