• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • এমাজনক ইয়াৰ প্লেটফৰ্মত পাকিস্তানত নিৰ্মিত ৰুহ আফজা বিক্ৰী কৰাত স্থায়ীভাৱে বাধা দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ

এমাজনক ইয়াৰ প্লেটফৰ্মত পাকিস্তানত নিৰ্মিত ৰুহ আফজা বিক্ৰী কৰাত স্থায়ীভাৱে বাধা দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ৰ

আদালতৰ নিৰ্দেশটো পানীয়টোৰ ভাৰতীয় নিৰ্মাতা হামদাৰ্ড নেচনেল ফাউণ্ডেচনৰ বাবে এক সকাহ হিচাপে বিবেচিত হৈছে

আদালতৰ নিৰ্দেশটো পানীয়টোৰ ভাৰতীয় নিৰ্মাতা হামদাৰ্ড নেচনেল ফাউণ্ডেচনৰ বাবে এক সকাহ হিচাপে বিবেচিত হৈছে

আদালতৰ নিৰ্দেশটো পানীয়টোৰ ভাৰতীয় নিৰ্মাতা হামদাৰ্ড নেচনেল ফাউণ্ডেচনৰ বাবে এক সকাহ হিচাপে বিবেচিত হৈছে

  • Share this:
দিল্লী উচ্চ ন্যায়ালয়ে ই-কমাৰ্চ প্লেটফৰ্ম এমাজন ইণ্ডিয়াক ইয়াৰ ছাইটত পাকিস্তানত নিৰ্মিত ৰুহ আফজা, বিখ্যাত ভাৰতীয় চৰবত বিক্ৰী কৰাৰ পৰা স্থায়ীভাৱে বাধা দিছে। আদালতৰ নিৰ্দেশটো পানীয়টোৰ ভাৰতীয় নিৰ্মাতা হামদাৰ্ড নেচনেল ফাউণ্ডেচনৰ বাবে এক সকাহ হিচাপে বিবেচিত হৈছে।

উল্লেখ্য যে, ন্যায়াধীশ প্ৰতিভা সিঙৰ একক ন্যায়াধীশৰ বিচাৰপীঠে বাদী হামদাৰ্ড নেচনেল ফাউণ্ডেচন আৰু হামদাৰ্ড লেবৰেটৰিজ ইণ্ডিয়াৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা ট্ৰেডমাৰ্ক উলংঘনৰ গোচৰৰ শুনানি গ্ৰহণ কৰি আছিল। হামদাৰ্ড নেচনেল ফাউণ্ডেচনে দাবী কৰিছিল যে এটা কোম্পানী 'গোল্ডেন লিফ'য়ে এমাজন ইণ্ডিয়াত 'ৰুহ আফজা' ট্ৰেডমাৰ্কৰ অধীনত সামগ্ৰী বিক্ৰী কৰি আছিল যিবোৰ তেওঁলোকে বিক্ৰী কৰা নাছিল। বাদীসকলে ৬ ডিচেম্বৰত উক্ত সামগ্ৰীটো ক্ৰয় কৰিছিল আৰু তেওঁলোকৰ "সম্পূৰ্ণ আচম্বিত আৰু আচৰিত" পাইছিল যে উক্ত সামগ্ৰীটো পাকিস্তানত নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।

গোটটোৱে লগতে কৈছিল যে উলংঘনকাৰী সামগ্ৰীবোৰে আনকি আইনী মেট্ৰ'লজী আইন, ২০০৯, আইনী মেট্ৰ'লজী (পেকেজড কমোডিটিজ) নিয়ম, ২০১১, আৰু খাদ্য সুৰক্ষা আৰু মানদণ্ড আইন, ২০০৬ যি এনে সামগ্ৰীবোৰ নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, তাৰ ব্যৱস্থাও পালন নকৰে।
মন কৰিবলগীয়া যে, ৰুহ আফজাক প্ৰথমে দিল্লীত প্ৰখ্যাত উনানী অনুশীলনকাৰী 'হাকিম হাফিজ আব্দুল মজিদে' পৰিচয় কৰাইছিল। বিভাজনৰ পিছত, তেওঁৰ ডাঙৰ পুত্ৰ ভাৰতলৈ আৰু সৰুজন পাকিস্তানলৈ গুচি যায়। হামদাৰ্ড নেচনেল ফাউণ্ডেচনৰ ভাৰতত পানীয়ৰ অধিকাৰ আছে, আনহাতে হামদাৰ্ড লেবৰেটৰিজৰ (ৱাকফ) পাকিস্তানত উৎপাদন অধিকাৰ আছে।

"ৰুহ আফজা চিহ্নটো বাদীসকলে বিভিন্ন সামগ্ৰীৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰিছে যাৰ ভিতৰত আছে সুৰাবিহীন শ্বাৰ্বেট আৰু পানীয়, যাৰ বাবে বাদী নং ২-য়ে ১১ আগষ্ট, ১৯৭৫ তাৰিখে বাদী নং ১-ৰ পৰা এছাইনমেণ্ট প্ৰাপ্ত কৰিছে। আফজা চিহ্নটো ভাৰতত পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে আৰু বাদীসকলৰ এটা পঞ্জীয়ন ১৯৪২ চনৰ ৩ আগষ্টৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে," উচ্চ ন্যায়ালয়ে এইদৰে কয়।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি