• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰীক দেশৰ নতুন মুদ্ৰা নোটত গান্ধীজীৰ ফটোৰ সৈতে ভগৱান গণেশ আৰু লক্ষ্মীৰ ফটো লগাবলৈ অনুৰোধ দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ

কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰীক দেশৰ নতুন মুদ্ৰা নোটত গান্ধীজীৰ ফটোৰ সৈতে ভগৱান গণেশ আৰু লক্ষ্মীৰ ফটো লগাবলৈ অনুৰোধ দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ

"আমি পুৰণি মুদ্ৰা সলনি কৰাৰ দাবী নকৰোঁ, কিন্তু নতুনত উল্লেখিত ছবিবোৰ থাকিব পাৰে।"–অৰবিন্দ কেজৰিৱাল

"আমি পুৰণি মুদ্ৰা সলনি কৰাৰ দাবী নকৰোঁ, কিন্তু নতুনত উল্লেখিত ছবিবোৰ থাকিব পাৰে।"–অৰবিন্দ কেজৰিৱাল

"আমি পুৰণি মুদ্ৰা সলনি কৰাৰ দাবী নকৰোঁ, কিন্তু নতুনত উল্লেখিত ছবিবোৰ থাকিব পাৰে।"–অৰবিন্দ কেজৰিৱাল

  • Share this:
দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰী অৰবিন্দ কেজৰিৱালে দেৱালীৰ মাত্ৰ দুদিন পিছতেই আজি এখন 'গুৰুত্বপূৰ্ণ' সংবাদমেল অনুষ্ঠিত কৰে। দেশৰ অৰ্থনীতি উন্নত কৰাৰ উপায়ৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰি আম আদমী পাৰ্টিৰ (আপ) আহ্বায়কজনে কয় যে দেশক সৰ্বশক্তিমানৰ আশীৰ্বাদৰ প্ৰয়োজন আৰু ভাৰতীয় মুদ্ৰা নোটত মহাত্মা গান্ধীৰ সৈতে দেৱী লক্ষ্মী আৰু ভগৱান গণেশৰ ফটো থাকিব লাগে বুলি তেওঁ পৰামৰ্শ দিয়ে।

"মই কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰীক আমাৰ নতুন মুদ্ৰা নোটত গান্ধীজীৰ ফটোৰ সৈতে শ্ৰী গণেশ জী আৰু শ্ৰী লক্ষ্মীজীৰ ফটো লগাবলৈ অনুৰোধ জনাইছো," অৰবিন্দ কেজৰিৱালে এনেদৰে কয়।

তেওঁ পৰামৰ্শ দিছিল যে এফালে মহাত্মা গান্ধী আৰু আনফালে দেৱী লক্ষ্মী আৰু ভগৱান গণেশৰ এখন ফটো থাকিব লাগে। অৰবিন্দ কেজৰিৱালে কয় যে সমগ্ৰ দেশেই এই পদক্ষেপেৰে আশীৰ্বাদ প্ৰাপ্ত হ’ব। উল্লেখ্য যে, দিল্লীৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে এইটোও কৈছিল যে তেওঁ পুৰণি নোট সলনি কৰাৰ পৰামৰ্শ দিয়া নাই আৰু লগতে কয় যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে নতুন মুদ্ৰা নোটেৰে এই প্ৰথা আৰম্ভ কৰা উচিত। তেওঁ কয়, "আমি পুৰণি মুদ্ৰা সলনি কৰাৰ দাবী নকৰোঁ, কিন্তু নতুনত উল্লেখিত ছবিবোৰ থাকিব পাৰে।"

ইণ্ডোনেছিয়াৰ মুদ্ৰাত ভগৱান গণেশৰ ছবি আছে-

লগতে তেওঁ ইণ্ডোনেছিয়াৰ উদাহৰণ দি কয়, "ইণ্ডোনেছিয়া এখন মুছলমান দেশ, তেওঁলোকৰ জনসংখ্যাৰ ৮৫% মুছলমান আৰু মাত্ৰ ২% হিন্দু। তথাপিও, তেওঁলোকৰ মুদ্ৰাত ভগৱান গণেশৰ এখন ছবি আছে। মই ভাবো এইটো এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ যিটো কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে লোৱা উচিত।"

মন কৰিবলগীয়া যে, ইণ্ডোনেছিয়াৰ ২০,০০০ ৰূপিয়া টকাত ভগৱান গণেশৰ ছবি লিপিবদ্ধ আছে।

কেজৰিৱালে কয় যে, "মই এইটো কোৱা নাই যে এনে কৰিলে দেশৰ অৰ্থনীতি উন্নত হ'ব, ইয়াৰ বাবে যথেষ্ট পৰিশ্ৰম কৰিব লাগিব কিন্তু আমাৰ ঈশ্বৰৰ আশীৰ্বাদ থাকিলেহে প্ৰচেষ্টাৰ ফলাফল হ'ব।"

তেওঁ প্ৰকাশ কৰিছিল যে যেতিয়া তেওঁ দেৱালীৰ পূজা কৰি আছিল তেতিয়া তেওঁৰ মনত এই চিন্তাটো আহিছিল। তেওঁ লগতে কয় যে কোনেও ইয়াত আপত্তি কৰা উচিত নহয় যিহেতু ই সমগ্ৰ দেশৰ সমৃদ্ধিৰ বাবে। অৰবিন্দ কেজৰিৱালে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীক এইটো অনুৰোধ কৰি লিখিব বুলিও জনায়। তেওঁ কয়, "মই কাইলৈ বা কাইলৈৰ পিছদিনা কেন্দ্ৰলৈ ইয়াৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ লিখিম।"
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি