• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • দিল্লীৰ ২৩২ বছৰীয়া মোগল যুগৰ 'ঘন্টাৱালা হালৱাই', পুনৰ খুৱাবলৈ সাজু দেশী ঘিউৰ মিঠাই

দিল্লীৰ ২৩২ বছৰীয়া মোগল যুগৰ 'ঘন্টাৱালা হালৱাই', পুনৰ খুৱাবলৈ সাজু দেশী ঘিউৰ মিঠাই

এই বংশগত মিঠাইৰ বিশেষ মিঠাই অনলাইনত উপলব্ধ হ'ব।

এই বংশগত মিঠাইৰ বিশেষ মিঠাই অনলাইনত উপলব্ধ হ'ব।

এই বংশগত মিঠাইৰ বিশেষ মিঠাই অনলাইনত উপলব্ধ হ'ব।

  • Share this:
উৎসৱৰ এই সময়ছোৱাত দিল্লীৰ আটাইতকৈ পুৰণি অৰ্থাৎ মোগল যুগত দোকান চলাই থকা ‘ঘন্টেৱালা’ মিঠাইৰ দোকানখনে পুনৰ এতিয়া মিঠাই বনোৱা আৰম্ভ কৰিব। প্ৰায় ২৩২ বছৰ পূৰ্বে মোগল যুগত দিল্লীৰ চান্দনী চ'কত থকা এই দোকান সাত বছৰ পূৰ্বে কিবা কাৰণবশতঃ বন্ধ কৰা হৈছিল। কিন্তু বংশগত এই ব্যৱসায় বৰ্তাই ৰাখিবলৈ আৰু ইয়াক বিচৰা লোকসকলৰ হেচাঁত আৰম্ভ হ'বলগীয়া এই হালৱাইৰ মিঠাইৰ পুনৰ সোৱাদ আৰু সুগন্ধিৰ আনন্দ গ্ৰাহকে উপভোগ কৰিব পাৰিব। বৰ্তমান, এই বংশগত মিঠাইৰ বিশেষ মিঠাই অনলাইনত উপলব্ধ হ'ব।

পৈত্ৰিক ঐতিহ্য বজাই ৰখাৰ বাবে চাপ আছিল

এই মিঠাই ব্যৱসায় কৰা পৰিয়ালৰ অষ্টম প্ৰজন্ম ইয়াৰ প্ৰাচীন ব্যৱসায়ত জড়িত হৈ পৰিছে। সপ্তম প্ৰজন্ম হিচাপে, সুশান্ত জৈন আৰু অষ্টম প্ৰজন্মৰ তেওঁৰ দুই প্ৰিয় ব্যক্তিয়ে তেওঁলোকৰ পাৰিবাৰিক সামৰ্থ্য উচ্চ-প্ৰযুক্তিৰ উপায়েৰে চম্ভালিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। সুশান্তে কয় যে যেতিয়া তেওঁ ২০১৫ চনত তেওঁৰ পৰিয়ালৰ দোকান বন্ধ কৰিছিল তেতিয়া দিল্লীৰ লোকসকলৰ উপৰিও দেশ-বিদেশৰ লোকসকলেও ফোন কৰিছিল আৰু দোকানখন বন্ধ কৰাৰ বাবে যথেষ্ট দুখ প্ৰকাশ কৰিছিল। পৰিয়ালৰ বহুতো সদস্যৰ উপৰিও, কিছুমান কোম্পানীয়ে তেওঁলোকক দোকান এখন খুলিবলৈ প্ৰস্তাৱ দিছিল, সকলো ধৰণে সহায় কৰাৰ প্ৰতিশ্ৰুতিও দিছিল। কিন্তু দোকানখন খোলাৰ বিষয়ে ইতিমধ্যেই তেওঁলোকৰ মন ঠাণ্ডা হৈ পৰিছিল। পিছত, পৈত্ৰিক ঐতিহ্য বজাই ৰখাৰ হেঁচা তেওঁৰ ওপৰত পৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে, লগতে লোকসকলৰ আন্তৰিকতাই তেওঁলোকক মিঠাই তৈয়াৰ কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। পুত্ৰ আৰয়ান জৈন আৰু কন্যা পৰী জৈনেও যে পাৰিবাৰিক ব্যৱসায়টোও আৰম্ভ কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিছিল।

বিক্ৰী কৰাৰ এটা নতুন উপায় গ্ৰহণ

তেওঁ কয় যে আধুনিক মিঠাই প্ৰণালী বুজিবলৈ তেওঁ বিদেশলৈ গৈছিল আৰু ছেফ হোৱাৰ প্ৰশিক্ষণ লৈছিল, যাতে ভৱিষ্যতে নতুন প্ৰকাৰৰ মিঠাই আৰু কেক-পেষ্ট্ৰী আদি তৈয়াৰ কৰিব পৰা যায়। ইয়াৰ পিছত তেওঁ কাম আৰম্ভ কৰিলে। দক্ষিণ দিল্লীত এখন ৱৰ্কচপ স্থাপন কৰা হৈছে বুলিও কয়। বাংগালোৰৰ পৰা মেনেজমেণ্ট অধ্যয়ন কৰা পুত্ৰই বিপণনৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰে, আনহাতে জীয়েকে মিঠাইৰ প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰে। মিঠাই তৈয়াৰ কৰিবলৈ তেওঁলোকে পুৰণি ধৰণৰ সৈতে মানদণ্ড আৰু আধুনিক প্ৰণালীও অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছে বুলি জনায়। তেওঁলোকে সোনকালেই অফলাইন মোডত অহাৰ চেষ্টা কৰিব আৰু তেওঁলোকৰ চান্দনী চ'কৰ দোকানখনে পুনৰ সুবাস বিয়পোৱা আৰম্ভ কৰিব বুলি কয়। তেওঁলোকৰ মিঠাইবোৰ গ্ৰাহকসকলে খাদ্য অৰ্ডাৰ কোম্পানীৰ পৰাও আহৰণ কৰিব পাৰিব বুলি জানিব পৰা গৈছে।

ইয়াৰ নাম ‘ঘন্টেৱালা’ কেনেকৈ হ’ল–

সুশান্তে সাত বছৰ আগতে পৈত্ৰিক দোকানখন কিয় বন্ধ কৰিছিল সেই বিষয়ে সঠিকভাৱে জানিব পৰা হোৱা নাই। ১৭৯০ চনত যেতিয়া চান্দনী চ"কত এই দোকানখন খোলা হৈছিল তেতিয়া মোগল শাসক শ্বাহ আলম দ্বিতীয়ই লালকিল্লাৰ পৰা সমগ্ৰ দেশ শাসন কৰি আছিল। এই দোকানখন লালা সুখলাল জৈনে আৰম্ভ কৰিছিল। কোৱা হয় যে যেতিয়া হাতী এটাৰ ওপৰত ৰজাৰ ৰাজকীয় যাত্ৰা চান্দনী চ'কৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায়, তেতিয়া তেওঁৰ হাতীয়ে এই দোকানখনৰ সন্মুখত ৰৈ লালা সুখলালৰ ডিঙিত পৰি থকা ঘণ্টাবোৰ জোকাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। সুখলালে অতি মৰমেৰে হাতীটোক মিঠাই খুৱাইছিল, তাৰ পাছত এই হাতীটো আগবাঢ়ি গৈছিল। তেতিয়াৰ পৰা, এই দোকানখনৰ নাম ঘন্টাৱালা হৈ পৰিছিল। সুখলালৰ পৰিয়ালটো ৰাজস্থানৰ পৰা আহিছিল আৰু তেওঁ ১৬ বছৰ বয়সতেই মিঠাই বনোৱা আৰম্ভ কৰিছিল।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি