• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • পথ দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হোৱা টাটা চন্সৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ চাইৰাছ মিষ্ট্ৰীৰ বিষয়ে ৫ টা তথ্য জানি লওক

পথ দুৰ্ঘটনাত মৃত্যু হোৱা টাটা চন্সৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ চাইৰাছ মিষ্ট্ৰীৰ বিষয়ে ৫ টা তথ্য জানি লওক

টাটা চন্সৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ চাইৰাছ মিষ্ট্ৰী

টাটা চন্সৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ চাইৰাছ মিষ্ট্ৰী

ৰতন টাটাৰ উত্তৰাধিকাৰীৰ সন্ধানত ১৫ মাহ সময় কটোৱা পাঁচজনীয়া বাছনি দলে টাটা সন্সৰ ষষ্ঠ অধ্যক্ষ হিচাপে ঘোষণা কৰে চাইৰাছ মিষ্ট্ৰীক।

  • Share this:
দেওবাৰে মুম্বাইৰ সমীপত সংঘটিত এক পথ দুৰ্ঘটনাত নিহত হয় টাটা সন্সৰ প্ৰাক্তন অধ্যক্ষ চাইৰাছ পেলনজী মিষ্ট্ৰী। দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হোৱাৰ সময়ত চাইৰাছ মিষ্ট্ৰীয়ে এখন মাৰ্চিডিজ গাড়ীৰে আহমেদাবাদৰ পৰা মুম্বাইলৈ গৈ আছিল।

পালঘৰৰ আৰক্ষী অধীক্ষকৰ মতে, দুৰ্ঘটনা সংঘটিত হোৱাৰ সময়ত অনাহিতা পাণ্ডোলে গাড়ীখন চলাই আছিল। বাহনখনত চাৰিজন লোক আছিল, ইয়াৰে মিষ্ট্ৰীসহ দুজনৰ থিতাতে মৃত্যু হয়। নিহত আনজন ব্যক্তিৰ নাম জাহাংগীৰ বিনশাহ পাণ্ডোলে। আহতসকলক — ব্ৰিচ কেণ্ডি হাস্পতালৰ শীৰ্ষ চিকিৎসক অনাহিতা পাণ্ডোলে আৰু জে এম ফাইনেন্সিয়েল প্ৰাইভেট ইকুইটিৰ পৰিচালন সঞ্চালক তথা মুখ্য কাৰ্যবাহী বিষয়া ডাৰিয়াছ পেণ্ডোলে বুলি চিনাক্ত কৰা হৈছে — তেওঁলোকক এখন চিকিৎসালয়লৈ স্থানান্তৰ কৰা হৈছে।

-চাইৰাছ মিষ্ট্ৰী ছাপুৰজী পল্লোঞ্জী গ্ৰুপৰ মুৰব্বী পল্লোঞ্জী মিষ্ট্ৰীৰ সৰু পুত্ৰ, ইংলেণ্ডত উচ্চ শিক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পূৰ্বে মুম্বাইৰ প্ৰতিষ্ঠিত কেথেড্ৰেল আৰু জন কনন স্কুলত পঢ়িছিল, য'ত তেওঁ লণ্ডনৰ ইম্পেৰিয়েল কলেজৰ পৰা চিভিল ইঞ্জিনিয়াৰিঙৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰিছিল, আৰু লণ্ডন বিজনেছ স্কুলৰ পৰা মেনেজমেণ্টত স্নাতকোত্তৰ ডিগ্ৰী লাভ কৰে।

-ৰতন টাটাৰ উত্তৰাধিকাৰীৰ সন্ধানত ১৫ মাহ সময় কটোৱা পাঁচজনীয়া বাছনি দলে টাটা সন্সৰ ষষ্ঠ অধ্যক্ষ হিচাপে ঘোষণা কৰে চাইৰাছ মিষ্ট্ৰীক। ২০১২ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত ৰতন টাটাই অৱসৰ ঘোষণা কৰাৰ পিছত তেওঁ অধ্যক্ষৰ দায়িত্ব গ্ৰহণ কৰিছিল।

-চাইৰাছ মিষ্ট্ৰী আছিল ৰতন টাটাৰ আঢ়ৈ বছৰীয়া ভাতৃ নোৱেল টাটাৰ ভায়েক। ৰয়টাৰ্ছৰ এক প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে ফৰ্বছৰ মতে ৭.৬ বিলিয়ন ডলাৰৰ আনুমানিক সম্পত্তিৰ সৈতে মিষ্ট্ৰীৰ পিতৃয়ে তেওঁৰ সৰু পুত্ৰক ৰতন টাটাৰ জ্যেষ্ঠ দাদাই প্ৰতিষ্ঠা কৰা এটা গোটৰ শীৰ্ষত উপনীত হোৱাৰ পথ মুকলি কৰি দিছিল।

-টাটা গ্ৰুপৰ সৈতে তীব্ৰ আদালতৰ যুদ্ধত লিপ্ত হৈ তেওঁ টাটা গ্ৰুপৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ একক শ্বেয়াৰহোল্ডাৰো আছিল আৰু তেওঁৰ কোম্পানী চাইৰাছ ইনভেষ্টমেণ্টছ প্ৰাইভেট লিমিটেডৰ জৰিয়তে টাটা সন্সত ১৮.৪ শতাংশ অংশীদাৰিত্ব আছিল। লিমিটেডে ২০১৬ চনৰ অক্টোবৰ মাহত নাটকীয়ভাৱে বহিষ্কাৰ কৰি মিষ্ট্ৰীক টাটা সন্সৰ অধ্যক্ষ পদৰ পৰা অপসাৰণ কৰে। তাৰ কেইমাহমানৰ পিছত — ২০১৬ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত — মিষ্ট্ৰী পৰিয়ালৰ সমৰ্থিত দুটা বিনিয়োগ সংস্থা - চাইৰাছ ইনভেষ্টমেণ্টছ প্ৰাইভেট লিমিটেড আৰু ষ্টাৰলিং ইনভেষ্টমেণ্টছ কৰ্প’ৰেশ্যন প্ৰাইভেট লিমিটেড - টাটা সন্সৰ দ্বাৰা অপব্যৱস্থাপনাৰ অভিযোগ কৰি নেচনেল কোম্পানী ল’ আপীল ট্ৰিবিউনেল (এনচিএলএটি)লৈ প্ৰস্তাৱ দিছিল। ২০১৭ চনৰ ফেব্ৰুৱাৰী মাহত মিষ্ট্ৰীক টাটা গ্ৰুপৰ ফাৰ্মসমূহৰ হোল্ডিং কোম্পানী টাটা সন্সৰ ব’ৰ্ডৰ সঞ্চালকৰ পৰা অপসাৰণ কৰা হয়।

-মন কৰিবলগীয়া যে চলিত বৰ্ষৰ মে’ মাহত উচ্চতম ন্যায়ালয়ে টাটা বনাম মিষ্ট্ৰী আইনী গোচৰত চাইৰাছ মিষ্ট্ৰীৰ পৰ্যালোচনা আবেদন খাৰিজ কৰিছিল আৰু উচ্চতম ন্যায়ালয়ে চাইৰাছ মিষ্ট্ৰীক অপসাৰণ কৰা ২০২১ চনৰ ৰায়ৰ পুনৰীক্ষণ বিচাৰি এছ পি গোটৰ আবেদন খাৰিজ কৰিছিল। ইয়াৰ লগে লগে মিষ্ট্ৰী পৰিয়াল আৰু টাটাসকলৰ মাজত চলি থকা ছবছৰীয়া আইনী যুদ্ধৰ অন্ত পৰিল।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি