• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • আজি পৱিত্ৰ বুদ্ধ পূৰ্ণিমা, চন্দ্ৰ পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰত থকাৰ বাবেই সাগৰৰ পানীৰ স্তৰো বৃদ্ধি হ'ব পাৰে নেকি ?

আজি পৱিত্ৰ বুদ্ধ পূৰ্ণিমা, চন্দ্ৰ পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰত থকাৰ বাবেই সাগৰৰ পানীৰ স্তৰো বৃদ্ধি হ'ব পাৰে নেকি ?

ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ (IMD) বিষয়াসকলে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যেতিয়া বুধবাৰে উৰিষ্যা আৰু বংগৰ উপকূলত ঘূৰ্ণীবতাহ য়াছে (cyclone yaas) আঘাত কৰিব, পূৰ্ণিমা হ'ব আৰু ই ক্ষতি আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ (IMD) বিষয়াসকলে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যেতিয়া বুধবাৰে উৰিষ্যা আৰু বংগৰ উপকূলত ঘূৰ্ণীবতাহ য়াছে (cyclone yaas) আঘাত কৰিব, পূৰ্ণিমা হ'ব আৰু ই ক্ষতি আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ (IMD) বিষয়াসকলে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যেতিয়া বুধবাৰে উৰিষ্যা আৰু বংগৰ উপকূলত ঘূৰ্ণীবতাহ য়াছে (cyclone yaas) আঘাত কৰিব, পূৰ্ণিমা হ'ব আৰু ই ক্ষতি আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

  • Share this:
ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ (IMD) বিষয়াসকলে সতৰ্ক কৰি দিছে যে যেতিয়া বুধবাৰে উৰিষ্যা আৰু বংগৰ উপকূলত ঘূৰ্ণীবতাহ য়াছে (cyclone yaas) আঘাত কৰিব, পূৰ্ণিমা হ'ব আৰু ই ক্ষতি আৰু অধিক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। আইএমডি কলকাতাৰ উপ-সঞ্চালক সঞ্জীৱ বেনাৰ্জীয়ে কৈছিল, 'পূব মেদিনীপুৰ আৰু দক্ষিণ ২৪ পৰগণাৰ উপকূলীয় জিলাসমূহ আটাইতকৈ বেছি ক্ষতিগ্ৰস্ত হ'ব পাৰে।'

বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে বসন্তৰ জোৱাৰৰ সময়ত সাগৰৰ পানীৰ স্তৰ কমেও এক মিটাৰ ওখ হয়। যেতিয়া চন্দ্ৰ পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ ওচৰত থাকে। পেৰিজিয়ান স্প্ৰিং টাইডৰ সময়ত এই স্তৰ বহুত বেছি। বেনাৰ্জীয়ে কয়, "পূব মেদিনীপুৰ জিলাত ঘূৰ্ণীবতাহৰ বৃদ্ধি ২-৪ মিটাৰ হ'ব, আনহাতে দক্ষিণ ২৪ পৰগণাত ১-২ মিটাৰ হ'ব।

ইয়াৰ পূৰ্বে, ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগৰ (IMD) সঞ্চালক প্ৰধান এম মহাপাত্ৰই কৈছিল যে উৰিষ্যা আৰু পশ্চিম বংগৰ বাবে 'ৰেড কোডেড' সতৰ্কবাণী জাৰি কৰা হৈছে। মহাপাত্ৰই কৈছিল, 'তীব্ৰ ঘূৰ্ণীবতাহ য়াছ উত্তৰ-পশ্চিম আৰু বংগোপসাগৰত এক তীব্ৰ ঘূৰ্ণীবতাহত পৰিণত হৈছে।' ই উত্তৰ-উত্তৰ-পশ্চিমলৈ যাত্ৰা কৰিব পাৰে আৰু অধিক তীব্ৰতৰ হ'ব পাৰে। ই বুধবাৰে ৰাতিপুৱালৈ উত্তৰ উৰিষ্যাৰ ধামৰা বন্দৰগাহৰ ওচৰত দেখা দিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: