• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Cyclone 'Sitrang': বংগোপসাগৰত তীব্ৰতৰ হৈছে ছিট্ৰাং; উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলত প্ৰচণ্ড বৃষ্টিপাতৰ সতৰ্কবাণী

Cyclone 'Sitrang': বংগোপসাগৰত তীব্ৰতৰ হৈছে ছিট্ৰাং; উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলত প্ৰচণ্ড বৃষ্টিপাতৰ সতৰ্কবাণী

বংগ উপসাগৰৰ ওপৰেৰে গতি লাভ কৰাৰ লগে লগে 'ছিট্ৰাং' ঘূৰ্ণীবতাহ তীব্ৰতৰ হৈ তীব্ৰ ঘূৰ্ণীবতাহৰ ধুমুহালৈ পৰিণত হোৱাৰ সম্ভাৱনা অতিশয় বেছি

বংগ উপসাগৰৰ ওপৰেৰে গতি লাভ কৰাৰ লগে লগে 'ছিট্ৰাং' ঘূৰ্ণীবতাহ তীব্ৰতৰ হৈ তীব্ৰ ঘূৰ্ণীবতাহৰ ধুমুহালৈ পৰিণত হোৱাৰ সম্ভাৱনা অতিশয় বেছি

অসম, অৰুণাচল প্ৰদেশ, নাগালেণ্ড, মণিপুৰ, মেঘালয়, মিজোৰাম, ত্ৰিপুৰাকে ধৰি উত্তৰ-পূবাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহতো আজি পাতলীয়াৰ পৰা অতি প্ৰবল বৃষ্টিপাত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

  • Share this:
ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে জনোৱা মতে, বংগ উপসাগৰৰ ওপৰেৰে গতি লাভ কৰাৰ লগে লগে 'ছিট্ৰাং' ঘূৰ্ণীবতাহ তীব্ৰতৰ হৈ তীব্ৰ ঘূৰ্ণীবতাহৰ ধুমুহালৈ পৰিণত হোৱাৰ সম্ভাৱনা অতিশয় বেছি আৰু মঙলবাৰে পুৱা বাংলাদেশত লেণ্ডফ’ল কৰিব।

বংগ উপসাগৰৰ ওপৰত বলা বতাহ দেওবাৰে সন্ধিয়া তীব্ৰতৰ হৈ ঘূৰ্ণীবতাহলৈ পৰিণত হয় আৰু সোমবাৰে তীব্ৰ ঘূৰ্ণীবতাহৰ ধুমুহালৈ পৰিণত হোৱাৰ সম্ভাৱনা অতিশয় বৃদ্ধি পায় আৰু বতাহৰ গতিবেগ ঘণ্টাত ৯০ৰ পৰা ১০০ কিলোমিটাৰ আৰু ঘূৰ্ণীবতাহৰ সময়ছোৱাত প্ৰতি ঘণ্টাত ১১০ কিলোমিটাৰ পৰ্যন্ত হ’ব।

থাইলেণ্ডে 'ছিট্ৰাং' নামেৰে নামাকৰণ কৰা এই ঘূৰ্ণীবতাহৰ ফলত পশ্চিমবংগৰ উপকূলীয় জিলাসমূহত অতি প্ৰবল বৃষ্টিপাত হয় আৰু উত্তৰ উপকূলীয় উড়িষ্যাত বিচ্ছিন্ন প্ৰচণ্ড বৰষুণ হয় বুলি ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে প্ৰকাশ কৰে।

উড়িষ্যা আৰু পশ্চিম বংগৰ উপকূলীয় অঞ্চলত আজি প্ৰচণ্ড বৰষুণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। অসম, অৰুণাচল প্ৰদেশ, নাগালেণ্ড, মণিপুৰ, মেঘালয়, মিজোৰাম, ত্ৰিপুৰাকে ধৰি উত্তৰ-পূবাঞ্চলৰ ৰাজ্যসমূহতো আজি পাতলীয়াৰ পৰা অতি প্ৰবল বৃষ্টিপাত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।


ভাৰতীয় বতৰ বিজ্ঞান বিভাগে জনোৱা মতে, বিগত ছয় ঘণ্টাৰ ভিতৰত ঘূৰ্ণীবতাহ ছিট্ৰাং ঘণ্টাত ১৫ কিলোমিটাৰ বেগত উত্তৰ আৰু উত্তৰ-পূব দিশলৈ গতি কৰিছে। ইয়াৰ গতি অব্যাহত থকাৰ বাবে ই আৰু অধিক তীব্ৰতৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে আৰু কাইলৈ পুৱাই টিনকোনা দ্বীপ আৰু ছেণ্ডৱিপৰ মাজত বাংলাদেশ উপকূল পাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে বুলিও কোৱা হৈছে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি