உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • ICMR on Cocktail Vaccine: কোভিশ্বিল্ড আৰু কোভাক্সিনৰ মিশ্ৰণ কোৰোণাৰ বিৰুদ্ধে বহু বেছি কাৰ্যকৰীঃ ICMR

    ICMR on Cocktail Vaccine: কোভিশ্বিল্ড আৰু কোভাক্সিনৰ মিশ্ৰণ কোৰোণাৰ বিৰুদ্ধে বহু বেছি কাৰ্যকৰীঃ ICMR

    PTI/1 June, 2021

    PTI/1 June, 2021

    এই গৱেষণা মতে, টিকাৰ মিশ্ৰণে কোৰোণাৰ সংক্ৰমণৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ বেছি কাৰ্যকৰী।

    • Share this:
    কোৰোণা ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ অন্যতম প্ৰয়োজন ভেকচিন গ্ৰহণ। দেশজুৰি এতিয়া চলি আছে কোৰোণাৰ বিৰুদ্ধে যুদ্ধ। এই মুহূৰ্তত দেশত নতুনকৈ চিন্তা বঢ়াইছে কোৰোণা ভাইৰাছৰ দুই ষ্ট্ৰেইন ডেল্টা আৰু ডেল্টা প্লাছে। সম্প্ৰতি কোৰোণাৰ এইধৰণৰ ষ্ট্ৰেইনৰ বিৰুদ্ধে কোনটো ভেকচিন সঁচৰাচৰ অধিক কাৰ্যকৰী, তাকে লৈ গৱেষণা চলাইছিল ইণ্ডিয়ান কাউঞ্চিল অব মেডিকেল ৰিচাৰ্চে। সেই গৱেষণাই দাবী কৰিছে যে, টিকাৰ ককটেল বা মিশ্ৰণ কোৰোণাৰ সংক্ৰমণৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ অধিক কৰ্যকৰী।

    যোৱা মে-জুন মাহত উত্তৰপ্ৰদেশত এই গৱেষণা চলাইছিল ICMR-এ। এই গৱেষণাত দেখা গৈছিল যে, কোভাক্সিন আৰু কোভিশ্বিল্ডৰ মিশ্ৰ টিকাই অধিক ভাল ফল দেখুৱাইছে। এই মিশ্ৰন কেৱল মাত্ৰ নিৰাপদেই নহয়, ই কোৰোণাৰ বিৰুদ্ধে অধিক পৰিমাণে কাৰ্যকৰী। দেশৰ বিভিন্ন ঠাইত ভেকচিনৰ অভাৱত বা ভুলবশতঃ দুয়োটা ভেকচিনৰ ডোজ এজন ব্যক্তিৰ দেহত দিয়াৰ অভিযোগ উত্থাপিত হৈছিল। কিন্তু এতিয়া এই মিশ্ৰিত ভেকচিন ক্ষতিৰ পৰিৱৰতে দেহৰ বাবে অধিক কাৰ্যকৰী বুলি দাবী কৰিছে ICMR-এ।



    সমীক্ষাৰ ফলাফলৰ ভিত্তিতে ICMR-ৰ দাবী, এদিনোভাইৰাছ ভেক্টৰ ভেকচিনৰ সৈতে ইনএক্টিভেটেড হোল ভাইৰাছৰ টিকাৰ ককটেল কেৱল নিৰাপদেই নহয়, বেছি সুৰক্ষিতও।

    এই বিষয়ে গৱেষণা চলাই তেওঁলোকৰ দাবী, কোভিশ্বল্ড আৰু কোভাক্সিনৰ এই দুই টিকা ডেল্টা আৰু ডেল্টা প্লাছৰ বিৰুদ্ধে কাৰ্যকৰী। ডেল্টা ৰূপৰ বিৰুদ্ধে বেছি কাৰ্যকৰী চিৰাম ইনষ্টিটিউটৰ কোভিশ্বিল্ড। যদি কোনো ব্যক্তি এবাৰ কোৰোণাত আক্ৰান্ত হোৱাৰ পিছত সুস্থ হৈ উঠে, বা তাৰ পিছত লোকজনে কোভিশ্বিল্ডৰ দুটা টিকা গ্ৰহণ কৰিলে, ডেল্টা ৰূপৰ বিৰুদ্ধে শক্তিশালী ৰূপত যুঁজ দিব পাৰে। মানৱদেহৰ কোষ, হৰমন গ্ৰন্থিসমূহ অনেক বেছি ৰোগ প্ৰতিৰোধী কৰাত সাহায্য কৰে এই টিকাই। ফলত শৰীৰ কোৰোণাৰ ডেল্টা ৰূপৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ কৰিব পাৰে। আনহাতে ভাৰত বায়টেকৰ কোভাক্সিন ডেল্টা প্লাচৰ বিৰুদ্ধে বহু বেছি পৰিমাণে কাৰ্যকৰী।
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: