உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • প্ৰাকৃতিকভাৱে নহয় ! য়ুহানৰ পৰীক্ষাগাৰৰ পৰাই বিশ্বত বিয়পি পৰিছিল কোৰোণা, ব্ৰিটিছ বিজ্ঞানীৰ গৱেষণাত আৰু কি কি তথ্য ফাদিল ?

    প্ৰাকৃতিকভাৱে নহয় ! য়ুহানৰ পৰীক্ষাগাৰৰ পৰাই বিশ্বত বিয়পি পৰিছিল কোৰোণা, ব্ৰিটিছ বিজ্ঞানীৰ গৱেষণাত আৰু কি কি তথ্য ফাদিল ?

    চীনৰ য়ুহানৰ পৰা সমগ্ৰ বিশ্বলৈ সংক্ৰমিত হোৱা এই অতিমাৰী সম্বন্ধে অব্যাহত থকা বহু গৱেষণাই জগৰীয়া কৰিছে চীনক। শেহতীয়াভাৱে ব্ৰিটিছ গৱেষকৰ এটা দলেও কোৰোণা ভাইৰাছ প্ৰাকৃতিকভাৱে বিয়পি পৰাৰ কোনো তথ্য প্ৰমাণ নাই বুলি কোৱাৰ লগতে চীনকেই ইয়াৰ বাবে দোষাৰোপ কৰিছে।

    চীনৰ য়ুহানৰ পৰা সমগ্ৰ বিশ্বলৈ সংক্ৰমিত হোৱা এই অতিমাৰী সম্বন্ধে অব্যাহত থকা বহু গৱেষণাই জগৰীয়া কৰিছে চীনক। শেহতীয়াভাৱে ব্ৰিটিছ গৱেষকৰ এটা দলেও কোৰোণা ভাইৰাছ প্ৰাকৃতিকভাৱে বিয়পি পৰাৰ কোনো তথ্য প্ৰমাণ নাই বুলি কোৱাৰ লগতে চীনকেই ইয়াৰ বাবে দোষাৰোপ কৰিছে।

    চীনৰ য়ুহানৰ পৰা সমগ্ৰ বিশ্বলৈ সংক্ৰমিত হোৱা এই অতিমাৰী সম্বন্ধে অব্যাহত থকা বহু গৱেষণাই জগৰীয়া কৰিছে চীনক। শেহতীয়াভাৱে ব্ৰিটিছ গৱেষকৰ এটা দলেও কোৰোণা ভাইৰাছ প্ৰাকৃতিকভাৱে বিয়পি পৰাৰ কোনো তথ্য প্ৰমাণ নাই বুলি কোৱাৰ লগতে চীনকেই ইয়াৰ বাবে দোষাৰোপ কৰিছে।

    • Share this:
    সমগ্ৰ বিশ্বকে স্তব্ধ কৰি তোলা কোৰোণা ভাইৰাছ (Coronavirus)ৰ ওপৰত নিত্য নতুন গৱেষণা অব্যাহত আছে। বিভিন্ন দেশৰ বিজ্ঞানীসকলেও কোৰোণা ভাইৰাছৰ (Covid-19) উৎপত্তি সম্বন্ধে অব্যাহত ৰাখিছে গৱেষণা। বেছিভাগ গৱেষণাতেই এইটো কোৱা হৈছে যে কোৰোণা ভাইৰাছ অৰ্থাৎ ক'ভিড ১৯ চীনৰ য়ুহানৰ পৰীক্ষাগাৰৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছিল। অৱশ্যে, চীনে ইয়াক অস্বীকাৰ কৰি আহিছে। পুনৰ ব্ৰিটিছ বিজ্ঞানীসকলৰ দ্বাৰা এনে এটা গৱেষণা আৰম্ভ হৈছে। ইয়াত তেওঁলোকে পুনৰ দাবী কৰে যে কোৰোণা ভাইৰাছ চীনৰ য়ুহানৰ এটা পৰীক্ষাগাৰৰ পৰা উদ্ভৱ হৈছিল।

    ব্ৰিটিছ বিজ্ঞানীসকলে গৱেষণাত এইটোও কৈছে যে বাদুলিৰ পৰা প্ৰাকৃতিকভাৱে কোৰোণা ভাইৰাছ বিয়পি পৰাৰ কোনো প্ৰমাণ নাই। এনে পৰিস্থিতিত, চীনৰ বিৰুদ্ধে এতিয়া প্ৰমাণ পোৱা গৈছে। ইয়াৰ পূৰ্বে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জ' বাইডেনেও চোৰাংচোৱা সংস্থাসমূহক এই সন্দৰ্ভত ৯০ দিনৰ ভিতৰত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিবলৈ কৈছিল।

    উক্ত গৱেষণাটো ব্ৰিটিছ অধ্যাপক এংগছ ডেল্গলিছ আৰু নৰৱেৰ চিকিৎসক বাৰ্গাৰ চোৰেনছেনে পৰিচালনা কৰিছিল। তেওঁলোকৰ মতে, গৱেষণাৰ সময়ত চীনৰ য়ুহান লেবৰ পৰাই চাৰ্ছ চিঅ'বি 2 ভাইৰাছ নিৰ্গত হৈছিল। যেতিয়া চীনা বিজ্ঞানীসকলে ভুল কৰিছিল, ইয়াক ৰিভাৰ্চ ইঞ্জিনিয়াৰিং বৰ্জনৰ জৰিয়তে লুকুৱাবলৈ চেষ্টা কৰিছিল। চীনা বিজ্ঞানীসকলে বিশ্বক দেখুৱাব বিচাৰিছিল যে ভাইৰাছটো পৰীক্ষাগাৰৰ পৰা নহয়, স্বাভাৱিকতে বাদুলিৰ পৰা বিয়পে পৰে।

    এই নতুন গৱেষণাই দৃঢ়ভাৱে উল্লেখ কৰিছে যে এইটো এটা প্ৰাকৃতিক ভাইৰাছ বুলি কোনো নিৰ্ণায়ক প্ৰমাণ নাই। চীনা বিজ্ঞানীসকলে ইয়াৰ জৰিয়তে বিজ্ঞানৰ ক্ষেত্ৰত এটা প্ৰাপ্তি লাভ কৰিব বিচাৰিছিল। কিন্তু ইয়াৰ মাজতে, তেওঁলোকে এটা ভুল কৰিছিল আৰু কোৰোণা ভাইৰাছৰ ৰূপত পৃথিৱীয়ে এটা ডাঙৰ সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়।

    নৰৱেৰ চিকিৎসক বাৰ্গাৰ চোৰেনছেনে কৈছে যে এতিয়ালৈকে কেতিয়াও এনে হোৱা নাই যে এটা প্ৰাকৃতিক ভাইৰাছ ইমান দ্ৰুতগতিত মিউট হয়। ইয়াৰ এটা উপায় আছে আৰু গৱেষকসকলে ইয়াক পোহৰলৈ আনে। পৰৱৰ্তী সময়ত ইয়াৰ এণ্টিভাইৰাছ তেতিয়া প্ৰস্তুত কৰা হয়। কিন্তু কোৰোণাৰ ক্ষেত্ৰত ই সম্পূৰ্ণ ওলোটা।
    First published: