• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • দিল্লীৰ এজন ক'ৰোনা আক্ৰান্তৰ মাজত Omicronৰ BA.2.12.1 মিউটেন্ট পোৱা গৈছে, পুনৰ হাহাকাৰ লাগিব নেকি ?

দিল্লীৰ এজন ক'ৰোনা আক্ৰান্তৰ মাজত Omicronৰ BA.2.12.1 মিউটেন্ট পোৱা গৈছে, পুনৰ হাহাকাৰ লাগিব নেকি ?

File Photo

File Photo

দিল্লীৰ এজন ক'ৰোনা আক্ৰান্তৰ ক্ষেত্ৰত ওমিক্ৰনৰ BA.2.12.1 মিউটেন্ট চিনাক্ত কৰা হৈছে। ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ প্ৰকৃতি নিৰীক্ষণ কৰা সংগঠন জিনোমিক কনচৰ্টিয়ামৰ (INSACOG) এক শীৰ্ষ সূত্ৰই 'মানি কণ্ট্ৰোল'ক কৈছে যে কৰোনাৰ নতুন মিউটেন্ট, BA.2.12.1, দিল্লী আৰু ইয়াৰ চাৰিওফালৰ জিলাবোৰত ক'ৰোনাৰ ক্ষেত্ৰত বৃদ্ধিৰ কাৰণ হ'ব পাৰে।

  • Share this:
দিল্লীৰ এজন ক'ৰোনা আক্ৰান্তৰ ক্ষেত্ৰত ওমিক্ৰনৰ BA.2.12.1 মিউটেন্ট চিনাক্ত কৰা হৈছে। ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ প্ৰকৃতি নিৰীক্ষণ কৰা সংগঠন জিনোমিক কনচৰ্টিয়ামৰ (INSACOG) এক শীৰ্ষ সূত্ৰই 'মানি কণ্ট্ৰোল'ক কৈছে যে কৰোনাৰ নতুন মিউটেন্ট, BA.2.12.1, দিল্লী আৰু ইয়াৰ চাৰিওফালৰ জিলাবোৰত ক'ৰোনাৰ ক্ষেত্ৰত বৃদ্ধিৰ কাৰণ হ'ব পাৰে। ধৰি লওঁ যে BA.2.12.1, অমিক্ৰনৰ সকলো প্ৰকাৰ BA.2-ৰ সৈতে সম্পৰ্কিত একে প্ৰকাৰ। আনুষ্ঠানিক নিশ্চিতিৰ বাবে যোগাযোগ কৰাত, ৰাষ্ট্ৰীয় ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰৰ (এনচিডিচি) সঞ্চালক ড০ সুজিত কুমাৰ সিঙে কয় যে দিল্লীত নতুন মিউটেন্ট BA.2.12.1-এ পৰিচয়টো নিশ্চিত কৰিছে, কিন্তু ইয়াৰ বিষয়ে বৰ্ণনা কৰা নাই। ৰাষ্ট্ৰীয় ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰ হৈছে কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনৰ এক সংস্থা, যি আইএনএছএচিঅ'জি প্ৰকল্পৰ নেতৃত্ব দি আছে।

অৱশ্যে, সূত্ৰই কৈছে যে দিল্লীৰ পৰা কেইবাটাও নমুনাত বি.এ.2.12.1 প্ৰকাৰ টো ধৰা পৰিছে, যি যোৱা কেইদিনমানত সম্পূৰ্ণ জিনম অনুক্ৰমৰ মাজেৰে গৈছে। বি.এ.2.12.1 আৰু লগতে বি.এ.2.12 হৈছে অমাইক্ৰন বি.এ.2-ৰ আন প্ৰকাৰ, যাক শেহতীয়াকৈ নিউয়ৰ্ক আৰু আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ আন কিছুমান অংশত আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কেন্দ্ৰই (চি.ডি.চি.) চিনাক্ত কৰিছিল। এইটো কোৱা হয় যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত আক্ৰান্তৰ ঘটনা বৃদ্ধিৰ আঁৰত একেটা প্ৰকাৰ আছে। আইএনএছএচিঅ'জিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত বিজ্ঞানীসকলে কৈছে যে এই নতুন প্ৰকাৰটো বিএ.২ প্ৰকাৰতকৈও অধিক সংক্ৰামক যেন লাগিছে। জানুৱাৰীত ভাৰতত বিএ.২ যথেষ্ট সক্ৰিয় আছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি