• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • New Covid Treatment Guidelines: ক'ৰোনাৰ পিছত নিৰন্তৰ কাহৰ ফলত যক্ষ্মা হ'ব পাৰে, ষ্টেৰইড গ্ৰহণ পৰিহাৰ কৰিব লাগে ...

New Covid Treatment Guidelines: ক'ৰোনাৰ পিছত নিৰন্তৰ কাহৰ ফলত যক্ষ্মা হ'ব পাৰে, ষ্টেৰইড গ্ৰহণ পৰিহাৰ কৰিব লাগে ...

New Covid Treatment Guidelines: ক'ৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ (Coronavirus) চিকিৎসাত ব্যৱহৃত ঔষধ সম্পৰ্কে সংশোধিত নিৰ্দেশনা জাৰী কৰা হৈছে। ইয়াত কোৱা হৈছে যে চিকিৎসকসকলে কোভিড-19 (Covid-19) ৰোগীসকলক ষ্টেৰইড (Steroid) দিয়া পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

New Covid Treatment Guidelines: ক'ৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ (Coronavirus) চিকিৎসাত ব্যৱহৃত ঔষধ সম্পৰ্কে সংশোধিত নিৰ্দেশনা জাৰী কৰা হৈছে। ইয়াত কোৱা হৈছে যে চিকিৎসকসকলে কোভিড-19 (Covid-19) ৰোগীসকলক ষ্টেৰইড (Steroid) দিয়া পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

New Covid Treatment Guidelines: ক'ৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ (Coronavirus) চিকিৎসাত ব্যৱহৃত ঔষধ সম্পৰ্কে সংশোধিত নিৰ্দেশনা জাৰী কৰা হৈছে। ইয়াত কোৱা হৈছে যে চিকিৎসকসকলে কোভিড-19 (Covid-19) ৰোগীসকলক ষ্টেৰইড (Steroid) দিয়া পৰিহাৰ কৰিব লাগে।

  • Share this:
New Covid Treatment Guidelines: ক'ৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ (Coronavirus) চিকিৎসাত ব্যৱহৃত ঔষধ সম্পৰ্কে সংশোধিত নিৰ্দেশনা জাৰী কৰা হৈছে। ইয়াত কোৱা হৈছে যে চিকিৎসকসকলে কোভিড-19 (Covid-19) ৰোগীসকলক ষ্টেৰইড (Steroid) দিয়া পৰিহাৰ কৰিব লাগে। ই অত্যাধিক ড্ৰাগৰ অপব্যৱহাৰৰ বিষয়েও সতৰ্ক কৰে। শেহতীয়াকৈ, কোভিডৰ ওপৰত চৰকাৰৰ টাস্ক ফ'ৰ্চৰ মুৰব্বীয়ে সংক্ৰমণৰ দ্বিতীয় ঢৌৰ (Covid Second Wave) সময়ত ঔষধৰ অত্যাধিক ব্যৱহাৰৰ বাবে দুখ প্ৰকাশ কৰিছে।

সংশোধিত নিৰ্দেশনাৱলীত কোৱা হৈছে যে যদি ষ্টেৰইডৰ দৰে ঔষধ দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে অধিক বা অত্যাধিক ব্যৱহাৰ কৰা হয়, সেইবোৰে অন্যান্য সংক্ৰমণ যেনে মিউকোমাইকোচিছ বা 'ক'লা ভেঁকুৰ'ৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। নিৰ্দেশনাৱলীত কোৱা হৈছে যে যদি কফ দুই বা তিনি সপ্তাহতকৈ অধিক হয়, ৰোগীসকলে যক্ষ্মা আৰু অন্যান্য সমস্যা পৰীক্ষা কৰাব লাগে।

সংশোধিত নিৰ্দেশনা অনুসৰি, উশাহ-নিশাহত অসুবিধা বা হাইপোক্সিয়া অবিহনে উৰ্ধ শ্বাসনলীৰ লক্ষণবোৰ মৃদু ৰোগত ৰখা হয়। ই ঘৰৰ বিচ্ছিন্নতা আৰু যত্নৰ পৰামৰ্শ দিয়ে। লগতে উশাহ-নিশাহত অসুবিধা, তীব্ৰ জ্বৰ বা ৫ দিনতকৈ অধিক সময় ৰৈ থকা তীব্ৰ কাহ থকা পাতল কোভিড ৰোগীসকলে চিকিৎসকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰিব লাগে।

শ্বাসহীন আৰু অক্সিজেন সংপৃক্ততা সঘনাই ৯০-৯৩ শতাংশৰ ভিতৰত সলনি হৈ থকা ৰোগীসকলক ভৰ্তি কৰিব পাৰি। তেওঁলোকক ৰোগীৰ ক্ষেত্ৰত মধ্যমীয়া বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু তেওঁলোকক অক্সিজেন সমৰ্থন দিয়া উচিত। যিসকলৰ উশাহৰ হাৰ প্ৰতি মিনিটত ৩০তকৈ অধিক, উশাহ চুটি হোৱা বা ৯০ শতাংশ কম অক্সিজেন সংপৃক্ততা আছে, তেওঁলোকক এক গুৰুতৰ বিষয় হিচাপে গণ্য কৰা হ'ব আৰু এনে ৰোগীসকলক আইচিইউত ভৰ্তি কৰিব লাগে। তেওঁলোকক শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ সমৰ্থনৰ প্ৰয়োজন।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি